Data publikacji:

Rodzaje kamieni szlachetnych – rodzaje, kolory i znaczenie

Jesteś miłośniczką biżuterii z kamieniami szlachetnymi? Diament, rubin czy też szmaragd to minerały, które są w stanie zachwycić chyba każdego. Dodatkowo wyróżniają się magiczną symboliką. Jakie są rodzaje kamieni szlachetnych i ich znaczenie? Który z nich wybrać? Sprawdź w artykule!

Polecamy: Kamienie półszlachetne

rodzaje kamieni szlachetnych

Czym są kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne, zwane również kamieniami jubilerskimi, to niezwykle rzadko spotykane i zachwycające odmiany minerałów, które odznaczają się wyjątkową wartościowością. Są twarde, przezroczyste i olśniewająco czyste, a dzięki wspaniałemu połyskowi pięknie mienią się w słońcu. Nie bez przyczyny kamienie szlachetne są najczęściej wybieranymi minerałami do pierścionków zaręczynowych czy też drogocennej biżuterii.

Wszystkie rodzaje kamieni szlachetnych cechują się wysoką trwałością i twardością. Są niezwykle piękne, mają wyjątkowe kolory i stanowią wspaniały dodatek do biżuterii. Niektórzy wierzą również w magiczną symbolikę kamieni, a nawet to, że mogą one być pomocne w leczeniu niektórych schorzeń.

Rodzaje i znaczenie kamieni szlachetnych

Jakie są rodzaje kamieni szlachetnych oraz ich znaczenie? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych szlachetnych minerałów.

Diament – przezroczysty kamień szlachetny o olśniewającym blasku

Nasze zestawienie rodzajów kamieni szlachetnych otwiera diament – chyba najwspanialszy ze wszystkich minerałów. Cechuje się wyjątkową twardością i trwałością, jest odporny na zniszczenia i zarysowanie. Symbolizuje wieczną miłość i odznacza się niezwykłym blaskiem. Przepiękne mieni się w słońcu, wprawiając w zachwyt wszystkich wokół.

Rubin – czerwony kamień szlachetny

Rubin to kamień szlachetny o wyjątkowym wyglądzie. Ma intensywnie czerwoną, krwistą barwę i jest niesamowicie przejrzysty. Symbolizuje oczywiście miłość – namiętną, gorącą i płomienną. Niektórzy uważają, że może dodawać energii, przywracać witalność, a także wzmacniać pożądanie.

Szmaragd – zielony kamień szlachetny 

Kolejnym rodzajem kamieni szlachetnych w naszym zestawieniu jest szmaragd. Wyróżnia się on przejrzystością i przepięknym, zielonym odcieniem, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Wygląda nieco tajemniczo i przyciąga uwagę. Biżuteria ze szmaragdami prezentuje się niezwykle oryginalnie i wyjątkowo. Symbolizuje witalność, energię oraz szczęście. Niektórzy twierdzą, że szmaragd wzmaga płodność i chroni zakochanych przed zdradą.

Szafir – niebieski kamień szlachetny

Szafir jest kamieniem szlachetnym o chłodnym, niebieskim kolorze i dużej przejrzystości. W słońcu jednak mieni się wieloma przepięknymi odcieniami niebieskiego – od ciepłego błękitu po chłodny granat. Miłośnicy magii uważają, że szafir symbolizuje prawdę, sprawiedliwość, mądrość, pokój i stałość w uczuciach. Uważa się, że może przynosić szczęście w małżeństwie.

Opal – wielobarwny kamień szlachetny mieniący się różnymi kolorami

Opal to wyjątkowy rodzaj kamieni szlachetnych, który występować może w wielu kolorach. Jego cechą charakterystyczną jednak jest to, jak pięknie mieni się w słońcu wszystkimi barwami tęczy. Symbolizuje wiarę i równowagę. Niektórzy twierdzą, że może uspokajać, pobudzać wyobraźnię, przyciągać pomyślność i rozwijać intuicję.

Tanzanit – niebieskofioletowy kamień szlachetny

Kolejnym rodzajem kamieni szlachetnych na naszej liście jest tanzanit. Ma piękną, niebieską barwę wpadającą w fiolet, jest przejrzysty i mieni się w słońcu. Symbolizuje ponadczasową elegancję i energię. Temu kamieniowi szlachetnemu przypisuje się znaczenie oczyszczające ciało oraz ducha i pobudzające organizm do działania.

Turkus – zielonkawy, nieprzejrzysty kamień szlachetny

Turkus to kamień szlachetny o charakterystycznej barwie plasującej się gdzieś pomiędzy zielenią a błękitem. Nie jest przejrzysty, może natomiast być poprzecinany czarnymi żyłkami. Niektórzy uważają, że turkus wspomaga leczenie wielu chorób, a także pobudza wyobraźnię, a nawet chroni przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska.

Morganit – jasnoróżowy kamień szlachetny

Kolejny rodzaj kamieni szlachetnych w naszym zestawieniu to morganit. Ma on niezwykle jasną, różową barwę, jest przejrzysty i pięknie mieni się w słońcu. Przypomina nieco kwarc różowy, ale jest od niego znacznie trwalszy i cenniejszy. Niektórzy twierdzą, że wzmacnia odporność, łagodzi stres i przywraca równowagę duchową.

Jadeit – zielonkawy kamień szlachetny

Jadeit to jasny, zielonkawy kamień szlachetny symbolizujący władzę, szczęście, mądrość i równowagę. Miłośnicy magii twierdzą, że pomaga przy bezsenności, problemach psychicznych, ma właściwości oczyszczające, a nawet przedłuża życie.

Topaz – wielobarwny kamień szlachetny (najczęściej niebieski lub jasnobrązowy)

Topaz jest niezwykle twardym i odpornym kamieniem szlachetnym, który zwykle ma niebieską barwę. Występują jednak również topazy brązowe, złociste czy też wielobarwne. Symbolizuje szczere zamiary i bogactwo. Niektórzy uważają, że może ożywiać umysł, wzmagać koncentrację, a nawet przedłużać życie.

Akwamaryn – niebieski kamień szlachetny

Ostatnim kamieniem szlachetnym na naszej liście jest akwamaryn. Może być zarówno błękitny, jak i nawet granatowy. Oznacza miłość, szczęście w związku i pewność siebie. Niektórzy wierzą, że wzmacnia pewność siebie, uspokaja, odstresowuje i wspiera leczenie różnych dolegliwości.

Turmalin – kamień szlachetny występujący w wielu kolorach i o różnej przejrzystości

Turmaliny to niezwykle rzadkie kamienie szlachetne, które występować mogą w wielu kolorach. Spotkać można turmaliny zielone, żółte, różowe, a nawet czarne. Niektóre minerały ujawniają efekt kociego oka, a inne potrafią zmieniać barwę. Amatorzy magii twierdzą, że turmaliny mogą dodawać pewności siebie, zwiększać płodność, a także łagodzić wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Autorka: Olga Wacholc