Data publikacji:

Ślub zimą – jak się ubrać? Jak się ubrać na ślub zimą?

Chociaż w Polsce największą popularnością w branży ślubnej cieszą się miesiące wiosenne i letnie, to ślub zimą nie jest unikatowym zjawiskiem. Młode pary wykorzystują atmosferę świat Bożego Narodzenia, sylwestra lub Nowego Roku. Czasami może też chodzić o zwykły brak terminu w cieplejszym okresie, a zakochana para nie chce zwlekać ze ślubem. Co niektórzy po prostu kochają zimę i nie wyobrażają sobie zawarcia związku małżeńskiego w innej porze roku. Dowiedz się, jak się ubrać na ślub w zimie!
ślub zimą jak się ubrać

Ślub zimą – jak się ubrać?

Oczywiste jest, że zimą zazwyczaj panują niskie temperatury. Chociaż w Polsce zimy w ostatnich latach są dużo cieplejsze, to nie da się wykluczyć mrozów czy przymrozków lub intensywnych opadów śniegu. Pojawienie się płatków śniegu w tak pięknym dniu jak ślub, dodaje całej uroczystości niezwykłego uroku. Warunek pełnego szczęścia jest jeden: drogi muszą być przejezdne, co oznacza, że zima pod żadnym pozorem nie może być niespodzianką dla drogowców.
Panna młoda może zdecydować się na taką suknię ślubną, jaką sobie tylko wymarzyła, przy czym dobrze by było, by w zestawie była cieplejsza narzutka. Koniecznością będzie zakup płaszcza lub sztucznego futra pasującego kolorystycznie do sukni. Chodzi o to, by panna młoda nie zmarzła w drodze do kościoła czy USC. W kościele nie zawsze panuje temperatura, która pozwala na zaprezentowanie się w sukni ślubnej bez okrycia wierzchniego. W Urzędach Stanu Cywilnego nie ma problemu z ogrzewaniem, więc odzież typu płaszcz można zostawić w szatni. 
Bardzo problematyczny może okazać się wybór obuwia. W przypadku gdy nawierzchnia jest oblodzona, odpadają buty typu szpilki (można je założyć w domu weselnym). Lepiej jest założyć buty na stabilnym obcasie (może to być eleganckie obuwie zimowe).
Pan młody ma zdecydowanie łatwiejsze zadanie, gdyż bez problemu znajdzie płaszcz idealnie komponujący się z kolorem garnituru. To samo z butami – z łatwością można wybrać modne obuwie męskie do ślubu.

Jak się ubrać na ślub w zimie?

Zaproszeni na ślub goście wybór garderoby powinni uzależnić od tego, czy:
 • otrzymali zaproszenie wyłącznie na uroczystości w kościele lub USC,
 • otrzymali zaproszenie na wesele lub przyjęcie i zdecydowali się na nie iść.
 • Goście, którzy będą jedynie uczestniczyć w ceremonii zawarcia związku małżeńskiego w USC lub w kościele, mogą sobie pozwolić na mniej wyszukane stylizacje. Obecnie nikogo już nie dziwi styl casual, chociaż w dobrym tonie, dla podkreślenia rangi uroczystości, jest wybranie odzieży eleganckiej.
  Osoby, które wybierają się na wesele, powinny zdecydować się na eleganckie kreacje. Kobiety powinny pojawić się w sukniach wieczorowych, ale nie może to być kolor biały (standardowo biel jest zarezerwowana dla panny młodej, chociaż wcale nie jest powiedziane, że każda panna młoda założy białą suknię do ślubu).
  Można też zakładać sukienki koktajlowe, zwłaszcza jeśli zamiast wesela ma się odbyć kameralne przyjęcie dla rodziny i bliskich znajomych. Osoby, które mają ograniczone zasoby finansowe, jak najbardziej mogą wyczarować swoje kreacje z posiadanej już garderoby. Czasami wystarczy zmienić biżuterię, by stylizacja wyglądała na zupełnie nową.
  Nie jest powiedziane, że kobiety nie mogą założyć na ślub i wesele zestawu w postaci eleganckich spodni, koszuli i żakietu. Moda garniturowa u pań to świetne i wygodne rozwiązanie. W dodatku taką stylizację można wykorzystać na wiele innych okazji. Nie wszystkie kobiety lubią nosić sukienki, za to w minimalistycznych stylizacjach ze spodniami w roli głównej będę się świetnie prezentować.
  Duże znaczenie ma też niewielka torebka, do której można włożyć najpotrzebniejsze rzeczy. Duża torba nie pasuje w tej sytuacji, ale można do niej spakować mniej ważne rzeczy oraz prezent ślubny. Torbę można zostawić w samochodzie lub ulokować w szatni.
  Jeśli chodzi o prezent ślubny, to nie jest żadnym zaskoczeniem ani tajemnicą, że para młoda oczekuje pieniędzy w kopercie. Nie zawsze mówi się o tym wprost, ale tak to wygląda w praktyce. Kopertę z pieniędzy można włożyć do torebki typu kopertówka. 
  Niektórzy goście z pewnością będą preferowali kupno czegoś atrakcyjnego na prezent, zwłaszcza że taki zakup może ich niewiele kosztować. W tym przypadku powinno się pamiętać, że nie jest to prezent dla siebie, ale dla osób, które właśnie wchodzą na nową drogę życia. Taki zakup warto wcześniej skonsultować, gdyż żadnej parze nie będzie potrzebne kolejne żelazko czy następny serwis kawowy.
  Jeśli chodzi o buty, to można wybrać się do kościoła lub USC w kozakach, następnie buty można zmienić na inne w domu weselnym lub w restauracji, w której odbywać się będzie przyjęcie weselne. Obuwie powinno być wygodne, w przeciwnym razie może zniszczyć wydarzenie. Trzeba brać pod uwagę, ile godzin będzie trwać wesele – jeśli buty są piękne, ale nie da się w nich długo wytrzymać, warto zabrać sprawdzone komfortowe buty na zmianę.
  W przypadku nakrycia głowy bolączką może być ryzyko uszkodzenia fryzury. Do łask wracają finezyjne kapelusze. Na rynku jest coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem eleganckich kapeluszy. Zwykła czapka nie będzie pasować to eleganckiej kreacji.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Dorota Zgutka
  Dorota Zgutka

  Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.