Data publikacji:

Styl kawaii: cechy charakterystyczne

Kawaii to japońskie słowo określające wszystko co urocze, sympatyczne, czarujące, ujmujące, słodkie i milutkie, może odnosić się zarówno do przedmiotów, jak i zjawisk. W Japonii estetyka kawaii istnieje już od wieków, jednak dopiero gdy kultury Wschodu i Zachodu zaczęły się mieszać, nabrała obecnego charakteru. Styl kawaii to pastele, miękkie materiały i urocze dodatki, nawiązania do bajek i świata marzeń. Taką stylistykę kochają zwłaszcza młode dziewczęta, ale korzystają z niej również chłopcy. Dla wielu młodych ludzi jest ona stylem życia. Co to jest styl kawaii i jakie są jego charakterystyczne cechy?
styl kawaii

Co to jest styl kawaii?

W Japonii estetyka kawaii ma duży wpływ zarówno na przestrzeń publiczną, jak i na życie mieszkańców. Widać ją na ulicy, w reklamach, przedmiotach codziennego użytku, ubraniach i sztuce. Przechadzając się po japońskich sklepach, można spotkać ją wszędzie – z łatwością kupisz słodki, różowy odkurzacz lub toster, nie powinny cię również dziwić urocze przystanki, sklepy czy urzędy urządzone w tej estetyce. Styl kawaii widać również w modzie. Ma wiele odmian, jednak łatwo zobaczyć wyróżniające go elementy, które stanowią jego bazę.
Po styl kawaii sięga się, żeby wywołać wrażenie niewinności, nieporadności, infantylności i potrzeby troski, wzbudzając instynkty opiekuńcze. Służą temu różnego rodzaju miękkie materiały, łagodne, jasne kolory, dodatki nawiązujące do dziecięcego świata marzeń i bajek. Styl ubierania kawaii wiąże się również ze sposobem bycia i mówienia, sugerującym osobę potrzebującą czułości i ochrony. Co ciekawe, chociaż świat zachodni postrzega kawaii wyłącznie przez pryzmat przyjemnych emocji, w rzeczywistości jest on bardziej złożony. Pojawiają się w nim również elementy mroczne i groteskowe.

Styl kawaii – ubrania

Moda japońska czerpie pełnymi garściami ze stylu kawaii, widać to wyraźnie na ulicach miast, ale także w szkole, do której dziewczęta uczęszczają w bardzo charakterystycznych mundurkach – w ich skład wchodzi krótka rozkloszowana spódnica i kokarda lub chustka.
Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu kawaii? Oczywiście – róż w każdym odcieniu, ale również delikatny fiolet, błękit baby blue i inne pastele. W stylizacjach nie powinno również zabraknąć niewinnej bieli.
Wśród najczęściej spotykanych fasonów i wzorów ubrań można wymienić:
  • bluzy, czasami oversize, w pastelowych kolorach, koniecznie ze słodkimi, dziecinnymi zdobieniami takimi jak uszy lub ogonki oraz kolorowymi nadrukami,
  • sukienki kawaii dress z falbanami, tiulem i gorsetowym wiązaniem,
  • krótkie rozkloszowane spódnice, często w kratkę,
  • kojarzące się z uczennicami urocze zakolanówki z motywami zwierząt, kokardkami lub w pastelowe paski,
  • kwiatowe wzory na sukienkach i bluzkach,
  • długie płaszcze w jasnych odcieniach,
  • ubrania zdobione koronką i kokardkami,
  • torby, plecaki i ubrania z motywami nawiązującymi do japońskich kyara (postaci fikcyjnych): między innymi Hello Kitty, My Melody lub Tarepanda.
  • Możesz również sama przerabiać ubrania, które już posiadasz. Czasami wystarczy doszyć kokardę, koronkę lub uroczą naszywkę, by zupełnie zmienić wygląd nudnej bluzki czy spódnicy. Dostosuj je do swojego stylu, a efekty będą zachwycające.

    Dodatki w stylu kawaii

    Sercem stylizacji są odpowiednio dobrane urocze szczegóły, które ją dopełniają. Jakie dodatki pasują do stylu kawaii? Słodkie torebki i plecaki oraz przypięte do nich breloczki, pluszaki i zabawne przypinki, ozdoby do włosów, zwłaszcza kokardki i kwiaty, opaski na głowę, na przykład z uszami zwierząt, i biżuteria w cukierkowych kolorach – to tylko kilka ciekawych propozycji. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Mile widziane są również ozdoby DIY. Uczennice mają dodatkowo do wyboru mnóstwo przyborów szkolnych nawiązujących do stylu kawaii.

    Fryzury w stylu kawaii

    Biorąc pod uwagę styl ubierania kawaii, nietrudno się domyślić, że również fryzury, które chcesz dopasować do stroju, powinny sprawiać wrażenie słodkich i dziecinnych. Najlepiej sprawdzą się dwa kucyki i warkoczyki, czyli fryzury kojarzące się z małymi dziewczynkami. Układanie włosów to również świetna okazja, żeby dodać kolejne słodkie ozdoby: spinki, kokardki, opaski, kwiatki, motylki i wiele innych uroczych elementów.
    Włosy mogą mieć naturalny kolor, ale najczęściej są farbowane na wyraziste kolory, zwłaszcza fioletowy, różowy lub niebieski. Często też dziewczęta decydują się na kolorowe pasemka, w których przeplatają się te barwy.

    Makijaż kawaii

    Dobierając kosmetyki do makijażu, pamiętaj, że nadrzędnym celem, jaki powinien ci przyświecać, jest osiągnięcie jak najbardziej naturalnego i dziewczęcego wyglądu. Cera powinna być nieskalana i porcelanowa, o co należy się troszczyć każdego dnia, stosując właściwą pielęgnację, uwzględniającą mycie jej delikatnymi kosmetykami, tonizowanie i nawilżanie, a także ochronę przeciwsłoneczną. Żeby spotęgować ten efekt, wyrównuje się koloryt podkładem, a następnie policzki muska różem.
    Ważnym elementem stylu kawaii jest również podkreślenie oczu. Duże oczy wzbudzają instynkt opiekuńczy, a ponadto przywodzą na myśl postaci anime, dlatego dziewczęta stosują różne techniki, które optycznie je powiększą, a niekiedy nawet sięgają po specjalne soczewki, które służą do tego celu. Makijażem można jednak zdziałać naprawdę dużo.

    Kawaii – styl tylko dla Japończyków?

    Chociaż estetyka kawaii ma swoje korzenie w Japonii, pochodzenie etniczne i miejsce zamieszkania nie mają znaczenia, podobnie jak budowa ciała i typ urody. Każdy, kto ma ochotę, może próbować wykorzystywać elementy tej oryginalnej stylistyki.
    Zdjęcie: look_studio/Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym