Data publikacji:

Jak odnaleźć swój styl ubioru?

Coco Chanel zwykła mawiać: „Moda przemija, a styl pozostaje”. Te słowa nie są bezpodstawne. Stworzenie własnego stylu ubioru pozwala wyrażać swoją osobowość, a także ułatwia kompletowanie codziennej garderoby. Nie musi to jednak oznaczać totalnego negowania mody. W jaki sposób można odnaleźć swój styl ubioru? Jakie istnieją style ubioru i jak je łączyć? Sprawdźmy!
jak odnaleźć swój styl ubioru

Od czego zacząć poszukiwania swojego stylu ubierania się?

Budowanie swojego stylu rozpocznij od analizy teraźniejszości, przyszłości i inspiracji. Zadania wykonuj na spokojnie, najlepiej zapisz swoje odpowiedzi na papierze. Warto, byś zdała sobie sprawę z obecnego stanu rzeczy:
  • Jakie problemy w ubieraniu się towarzyszą Ci na co dzień?
  • Co konkretnie chcesz zmienić? Może chcesz ograniczyć ilość ubrań, poprawić ich jakość itp.?
  • Jaki prowadzisz tryb życia? Gdzie najczęściej się wybierasz?
  • Na jaką pogodę i do jakich aktywności potrzebujesz ubrań (np. zimowe, letnie, do uprawiania konkretnego sportu)?
  • Zapisz również swoje oczekiwania odnośnie przyszłej garderoby. Wypisz wszystkie oczekiwania, które powinna spełnić nowa garderoba.
  • W czym ma pomóc? Może chcesz zmienić tryb życia bądź zadbać szczególnie o swój komfort?
  • Czy wolisz, aby ubrania były luźne, a może obcisłe? Czy np. chcesz, aby wszelkie ubrania były dopasowane do danego typu bielizny? A może wolisz fantazyjne ubrania, a większa ilość bielizny (dostosowanej do np. wycięć na plecach) nie stanowi żadnego problemu?
  • Czy chcesz, aby twój styl przejawiał się w konkretnej ilości ubrań?
  • Następnie zadaj sobie pytania odnośnie twoich inspiracji życiowych. Potraktuj to zadanie szeroko, w tym konkretnym zadaniu nie musisz ograniczać się jedynie do ubrań. Pomyśl:
  • Jaka muzyka Cię inspiruje?
  • A może uwielbiasz filmy w danym klimacie?
  • Kto jest Twoim wzorem do naśladowania? Jakie posiada cechy charakteru? Jak się ubiera?
  • Czy inspirujesz się daną dziedziną sztuki bądź miejscem na świecie?
  • Te wstępne zadania pomogą ustalić, z czym konkretnie się borykasz, a także jakie funkcje mają spełniać twoje ubrania. Inspiracje natomiast mają za zadanie określić twój zmysł estetyczny, w którą stronę podążasz, jakimi wartościami żyjesz oraz jakie tematy są dla ciebie ciekawe.

    Style ubioru – jakie są i jak je łączyć?

    Gdy znamy już swoje problemy, oczekiwania oraz inspiracje, czas na analizę obecnych w kulturze stylów ubioru. Jakie zatem są style ubioru i jak je łączyć? Przeczytaj wyróżniki najpopularniejszych stylów i zastanów się, które najbardziej odzwierciedlają twój gust.
    Styl minimal
    Zacznijmy od stylu minimalistycznego. Proste formy, mała ilość ozdobników, geometria – to jego wyróżniki. Styl minimal to proste, lniane spodnie czy jednokolorowe kimono.
    Styl french chic
    Styl kojarzący się z paryskimi uliczkami charakteryzuje się takimi elementami garderoby jak berety, paski, jeansy, biała koszula. Styl ten kojarzy się z nonszalancją, kobiecością, pewnością siebie.
    Styl boho
    Boho to kwiaty, mieszanie wzorów i kolorów, piórka, lekkość, mnogość faktur oraz używanie warstw. W tym stylu obecne są również frędzle i kapelusze. Podstawową wartością utożsamianą przez styl boho jest wolność.
    Styl western
    Kojarzący się z westernami, wprost z Dzikiego Zachodu – styl, w którym obecne są kowbojki, frędzle, elementy skórzane, kapelusze, sztywne jeansy, koszule w kratę, flanele. Kojarzące się detale z tym stylem to skórzane bransoletki, rzemyki, warkocze. Zapachy kojarzące się z westernem są cięższe, przydymione, skórzane. Styl western to zew przygody.
    Styl grunge
    Styl grunge to przetarte spodnie, trampki, luźne T-shirty, stonowane kolory. Wszystko jest jakby lekko zużyte. Są to również ubrania wygodne. W tym stylu pojawiają się T-shirty z grafikami, luźne koszule flanelowe i w kratę (to element ze stylu western).
    Styl rock
    W stylu rockowym obecne jest ciężkie obuwie typu glany. Wyróżnikiem tego stylu są również T-shirty z grafikami ulubionych zespołów muzycznych. Styl rock to również kolce, ćwieki, skórzane kurtki. Styl rock to indywidualizm.
    Styl sportowy
    Styl sportowy charakteryzuje się wygodą i przemycaniem elementów sportowych do codziennego ubioru. Charakterystyczne dla stylu sportowego są czapki z daszkiem, opaski sportowe, lekkie, sportowe obuwie. Ten styl kojarzy się z aktywnością, zdrowiem i energią.
    Po wybraniu dominującego dla siebie stylu, możesz wybrać drugi, który będziesz odzwierciedlać okazjonalnie bądź w dodatkach. Jednak pamiętaj, że nadmierne mieszanie stylów oraz uzupełnianie garderoby nowościami bez przemyślenia wprowadza zamęt i chaos.
    Najważniejszą cechą budowy własnego stylu jest… konsekwencja. Tak! To właśnie konsekwencja w łączeniu ubrań (np. z dwóch wybranych stylów) sprawia, że dany styl ubioru kojarzy się właśnie z Tobą.

    Style ubierania się a dodatki

    Najłatwiejszą metodą dodania do swojego stylu krzty oryginalności jest wprowadzenie charakterystycznych dodatków. Dodatki to przede wszystkim:
  • biżuteria (kolczyki, wisiorki, bransoletki, piercing),
  • nakrycia głowy (chustki, bandany, kapelusze, czapki, opaski),
  • charakterystyczne elementy (ćwieki dodane do ubrań, jedwabne apaszki na szyi),
  • torebki, plecaki, torby (z grafikami, minimalistyczne, w kwiaty, marynarskie).
  • Jak łatwo zauważyć, każdy dodatek możemy wybrać zgodnie z wymienionymi wcześniej stylami. Na przykład dla stylu minimalistycznego biżuteria będzie geometryczna, na głowę założymy prosty kapelusz bez ozdobników, charakterystycznym elementem mogą być lniane, szerokie spodnie, a torba w stylu minimalistycznym będzie prostokątna bądź okrągła i skórzana.
    Oczywiście nie musisz nosić wszystkich dodatków z danego stylu jednocześnie! Żongluj nimi dowolnie, jednego dnia wybierając kapelusz i wisiorek, innego zaś apaszkę na szyi i torebkę itp. Dobrze, gdy dodatki są „z jednej rodziny”, czyli z jednego stylu. Nie musi być to wybrany styl ubioru, dodatki z innego stylu mogą być tym, co wyróżnia właśnie Ciebie.
    Dodatkiem, który nie został wymieniony, ponieważ nie jest to kwestia wizualna, jest zapach. Jest to ostatni element własnego stylu, choć wcale nie najmniej ważny! Znana fraza signature scent oznacza charakterystyczny zapach właśnie dla Ciebie. Wybranie własnego, ulubionego flakonika perfum to oznaka budowania świadomego stylu.

    Mniej znaczy więcej? Czy zawsze?

    Niektóre osoby ograniczają swoją szafę do konkretnej ilości ubrań. Czy to jest dobre podejście?
    Dla wielu osób – jak najbardziej! Jeśli jednak nie czujesz się dobrze z wyznaczeniem sobie limitu ilości ubrań – nic nie szkodzi. Ważne, by Twoja garderoba cieszyła właśnie Ciebie. Twój styl może być spójny i może zawierać większą ilość ubrań niż u minimalistycznych szafiarek. Być może lubisz krzykliwe kolory, cekiny, a Twój styl życia obejmuje ubrania okazjonalne, codzienne i ubrania do uprawiania sportu. W takim przypadku tych ubrań będzie po prostu więcej. Nic w tym złego, jeśli rzeczy te rzeczywiście są wykorzystywane, noszone i cieszą Twoje oko.
    Jeśli jednak szafa pęka w szwach, a Ty codziennie nie masz w co się ubrać, wszystko wydaje się być z innej bajki i zazwyczaj czujesz się nieswojo we własnych ubraniach… Najwyższy czas przeprowadzić detoks szafy i wprowadzić swój styl!
    Odnalezienie swojego stylu ubioru to samoświadomość, pewność siebie i ułatwienie sobie codziennych wyborów. Jest to podróż, w którą zdecydowanie warto wyruszyć!
    Zdjęcie: Envato Elements