Data publikacji:

Świadkowa na ślubie – ubiór dla świadkowej na ślub

Nie ulega wątpliwości, że na ślubie najbardziej wyjątkowo powinna wyglądać panna młoda: w końcu jest to jeden z najważniejszych dni w jej życiu. Co jednak ze świadkową, na którą również dość często będą zwrócone oczy innych gości? Jak powinna wyglądać świadkowa na ślubie? Jaki ubiór sprawdzi się najlepiej, a czego należy unikać? I wreszcie: co założyć, żeby wyglądać dobrze, ale nie przyćmić panny młodej? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i propozycjami stroju.

Świadkowa na ślubie – jaki ubiór się nie sprawdzi?

Zanim przejdziemy do wskazówek i inspiracji dotyczących ubioru świadkowej na ślubie, przedstawimy kilka wytycznych na temat tego, jak taka osoba NIE powinna wyglądać podczas tego wydarzenia.
Zacznijmy od tego, że świadkowa na ślubie nie powinna wyglądać lepiej niż panna młoda. Jej ubiór nie powinien odwracać uwagi od głównej postaci tego wydarzenia. Nawet najpiękniejsza i najdroższa suknia będzie nie na miejscu, jeśli przyciągnie większe zainteresowanie niż panna młoda. W takiej sytuacji będzie miała ona prawo poczuć się tym dotknięta, ponieważ w dniu swojego ślubu to nie ona wzbudzi największe zainteresowanie. Najlepiej jest kwestię ubioru świadkowej przedyskutować z przyszłą mężatką co najmniej na kilka tygodni przed wydarzeniem. Może panna młoda ma własną wizję ubioru świadkowej? Albo czegoś nie preferuje – np. konkretnego koloru?
Jeśli już wspomnieliśmy o kolorze ubioru – zdecydowanie nie mogą to być biel i bardzo jasne barwy. Taka paleta zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej! Poza tym byłaby to wyjątkowo niezręczna sytuacja, gdyby świadkowa została po prostu pomylona z świeżo upieczoną mężatką… Świadkowa na ślubie nie powinna też mieć na sobie czarnego stroju. Czerń, chociaż elegancka, nie jest wskazana jako kolor ślubnych kreacji. W nasze kulturze jest ona zarezerwowana dla uroczystości żałobnych. Świadkowa powinna również unikać jaskrawych kolorów, np. neonowej czerwieni lub zieleni, a także zbyt rzucających się w oczy wzorów na materiale.
Co się również nie sprawdzi? Zbyt obcisłe kreacje, za krótkie albo takie, które zbyt dużo odsłaniają. Świadkowa na ślubie kategorycznie powinna unikać głębokich dekoltów, odsłoniętych ramion i zbyt prześwitujących materiałów. Stój nie powinien być też zbyt wyszukany lub nietypowy.
Nie warto również szaleć z dodatkami. Zbyt dużo biżuterii albo zbyt oryginalne buty to nie jest najlepszy pomysł na dopełnienie ślubnej kreacji świadkowej.
Kolejny raz przypominamy, że to na pannę młodą podczas jej ślubu mają być skierowane oczy! Jeśli nie ma się pewności, czy dany strój lub jego element będzie odpowiedni, najlepiej jest po prostu zapytać o to przyszłą mężatkę.

Świadkowa na ślubie – jaki ubiór jest wskazany?

Wiesz już, czego unikać w kreacji świadkowej. Jak w takim razie powinna ona wyglądać? Pamiętaj, że zawsze sprawdzi się tzw. klasyczna elegancja. Stonowane barwy, klasyczne kroje, niewyszukane dodatki to elementy, które zawsze zdadzą egzamin podczas ceremonii zaślubin. Nie ma znaczenia, czy tak będzie wyglądać świadkowa na ślubie cywilnym, czy kościelnym – klasyczny ubiór pozwoli na uniknięcie modowej i towarzyskiej wpadki.
Jeśli chodzi o materiał wykonania stroju dla świadkowej, doskonale sprawdzą się naturalne tkaniny: jedwab, satyna, bawełna, len czy kaszmir. Naturalne materiały są też znacznie bardziej eleganckie niż sztuczne.
Świadkowa powinna wyglądać „gorzej” od panny młodej, co nie oznacza, że źle. Na nią też będą skierowane oczy innych gości, dlatego warto, aby wyglądała jak najlepiej, pamiętając jednak, że nie może przyćmić swoją kreacją stroju panny młodej.

Sukienka dla świadkowej na ślub kościelny

Świadkowa na ślubie kościelnym z pewnością powinna pamiętać o tym, aby jej strój nie był zbyt wyzywający. W świątyni należy pamiętać o tym, aby mieć zakryte ramiona, a także by długość sukienki lub spódnicy była co najmniej do kolan. Kreacja powinna być także w miarę skromna. Lepiej dopełnić całą stylizację np. dodatkową bransoletką, niż założyć zbyt wyzywający ubiór.

Świadkowa na ślubie – ubiór dla świadkowej na ślub cywilny

Ubiór świadkowej na ślubie cywilnym, w porównaniu do uroczystości w kościele, może być nieco mniej restrykcyjny. Dopuszczalne są zarówno odkryte ramiona, jak i krótsze kreacje. Oczywiście warto pamiętać, aby wszystko było w granicach dobrego smaku, ale ogólnie nie ma specjalnych wytycznych, które nakazywałyby taki, a nie inny strój.

Długa czy krótka sukienka? Jaka długość sukienki dla świadkowej?

Długość sukienki dla świadkowej na ślubie nie ma większego znaczenia. Ważne jedynie, aby strój nie był zbyt krótki. Świadkowa na ślubie może mieć zarówno długą, jak i sukienkę do połowy łydki lub do kolan.

Świadkowa na ślubie – propozycje ubioru

Klasyczna elegancja w rozmiarze maxi

Długa satynowa lub tiulowa suknia w kolorze brudnego różu to doskonały wybór dla każdej pani. To jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji ubioru świadkowej na ślub, która sprawdzi się bez względu na jej wzrost, wiek czy wagę. Do tego złote sandały lub szpilki, beżowa kopertówka, a także subtelna biżuteria na rękę i szyję. Klasa sama w sobie!

Miętowa sukienka dla świadkowej z beżem

Dobrym pomysłem będzie również sukienka do kolan w kolorze mięty. Do tego świetnie sprawdzą się beżowe sandały oraz torebka w podobnym (ale nie takim samym!) odcieniu co buty. Całość niech dopełni delikatna biżuteria. Jeśli jednak świadkowa chce nieco zaszaleć, zamiast subtelnej biżuterii polecamy większe i bardziej wyraziste elementy.

Bordowy szyk dla świadkowej na ślub

Czerwień (szczególnie intensywna) nie jest zbyt trafionym wyborem jeśli chodzi o weselną kreację dla świadkowej. Nieco inaczej jest jednak w przypadku bordowej sukienki. Zwiewny strój w tym kolorze w towarzystwie pereł, beżowych szpilek i beżowej kopertówki to nieco „podkręcona” klasyka. Opcja ta sprawdzi się szczególnie u pań lubiących trochę zaszaleć.

Czy tylko sukienka?

Nie tylko sukienka sprawdzi się w roli stroju dla świadkowej. Beżowy damski garnitur będzie szczególnie dobrym wyborem na ślub cywilny. Jasne szpilki z subtelną biżuterią i beżową kopertówką uzupełnią tę elegancką stylizację.
Zdjęcie: Sonyachny/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus