Data publikacji:

Czym jest tęgość buta i jak ją dobrać?

Chyba każda dorosła osoba zna swój rozmiar buta. Choć rozmiarówki często różnią się w zależności od producentów obuwia, w większości przypadków jest to odchylenie maksymalnie o jeden rozmiar. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na inny parametr, a mianowicie tęgość. Czym jest tęgość buta i jak ją dobrać? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.
tęgośc buta

Przeczytaj również: Wiskoza – jaki to materiał?

Czym jest tęgość buta?

Zdarzyło ci się przymierzać buty, które były we właściwym rozmiarze, a mimo to uciskały stopę z boku lub z góry? Prawdopodobnie miałeś do czynienia z obuwiem, którego tęgość nie była dostosowana do twojej stopy. Tęgość buta to parametr, na który składa się kilka rozmiarów, a mianowicie:
  • obwód w przedstopiu,
  • obwód przez podbicie,
  • szerokość w przedstopiu,
  • szerokość w pięcie.
Te cztery parametry wyznaczają tęgość buta. Odpowiednio dobrana tęgość to dla wielu osób bardzo istotna kwestia. Należy na nią zwrócić szczególną uwagę, jeśli mamy do czynienia z chorobami ortopedycznymi, np. płaskostopiem, haluksami lub naturalnie szeroką stopą bądź wysokim albo niskim podbiciem. Wiemy już, czym jest tęgość buta. Nadszedł więc czas, by dowiedzieć się, jak dobrać właściwą tęgość buta.

Oznaczenia tęgości butów

Producenci stosują różne oznaczenia tęgości butów i nie jest to ustrukturyzowane. Na szczęście znaczna większość z nich posługuje się podobnymi parametrami. Tęgość buta oznaczana jest literami. I tak na rynku możemy znaleźć buty o tęgości F, G, H czy K i M. Ostatnie trzy można zaliczyć do tzw. obuwia leczniczego. Co jednak mówią nam wspomniane oznaczenia?
  1. Tęgość buta F - to obuwie dla osób o wąskich stopach. Jeśli standardowe buty często spadają ze stóp, są zbyt szerokie i chlapią, tęgość buta F będzie dobrym rozwiązaniem.
  2. Tęgość buta G - to standardowe obuwie, które sprawdzi się u większości osób. Dedykowane jest stopom zdrowym, niezbyt wąskim i nie za szerokim.
  3. Tęgość buta H - obuwie dla tęższych osób, których stopa jest szeroka. Jeśli standardowe buty uciskają po bokach, obuwie o tęgości H może okazać się lepszym rozwiązaniem.
  4. Tęgość buta K - to również obuwie dla stóp szerokich, przeznaczone dla osób, u których buty o tęgości H nie zdają egzaminu.
  5. Tęgość buta M - to buty dla stopy bardzo szerokiej, dedykowane osobom, dla których byty o tęgości K są zbyt wąskie.
Na rynku znajdziesz także buty z regulacją tęgości. Zazwyczaj są to klapki lub sandały, dlatego przy wyborze obuwia zimowego lub jesiennego koniecznie musisz zwrócić uwagę na jego tęgość.

Tęgość stopy - jak zmierzyć?

Aby sprawdzić tęgość stopy, warto wykonać prosty test, który być może znasz z przedszkola lub szkoły podstawowej. Wystarczy podeszwę stopy pokryć farbą, a następnie odbić ją na czystej kartce A4. Ślad, pozostawiony przez stopę, pomoże dobrać właściwą tęgość buta. Stopa o standardowym podbiciu powinna zostawić ślad z wyraźnym wgłębieniem w środkowej części podeszwy. W takim przypadku odpowiednie będą buty o tęgości G.

Wgłębienie mniejsze od standardowego świadczy o wysokim podbiciu. Posiadacze takich stóp mogą odczuwać ucisk w górnej części stopy podczas noszenia obuwia o niewłaściwej tęgości. Wgłębienie większe od standardowego sugeruje niskie podbicie. Oznacza to, że podczas noszenia butów nie będziesz odczuwać ucisku z góry, ale może pojawić się on w bocznych częściach stopy.

Rozmiar i tęgość butów powinny iść w parze. Jeśli zależy ci na zdrowiu i komforcie stóp, koniecznie zwracaj uwagę na tęgość obuwia, które wybierasz. Dokładnie sprawdzaj oznaczenia butów, przymierzaj oba buty i nie dokonuj zakupów w pośpiechu, a twoje obuwie będzie zawsze dobrze dopasowane.
Autorka: Olga Sadowska