Data modyfikacji:

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą dermatologiczną skóry. Czerwone plamy pojawiają się na twarzy i występują wyłącznie u dorosłych. Leczenie trądziku różowatego wymaga farmakoterapii, ale ważną funkcję pełni również dobór kosmetyków.
kobieta

Trądzik różowaty i jego objawy

Trądzik różowaty występuje wyłącznie u dorosłych i jest bardzo uporczywą chorobą. Zmiany obejmują zazwyczaj centralną część twarzy, dlatego wiele osób ma kłopot z ich zamaskowaniem. Zaczerwienienia o charakterze plam dokuczają zwłaszcza kobietom, które nie są w stanie ukryć choroby pod makijażem. Same zmiany nie są tak uporczywe, jak dodatkowe symptomy. Chorzy skarżą się na pieczenie i szczypanie, a także wzmożone napięcie skóry w miejscu pojawienia się trądziku. Bardzo często towarzyszy temu obrzęk twarzy.

Trądzik różowaty można zaleczyć. Proces terapii jest długi i wiąże się z przestrzeganiem szeregu zasad. W czasie farmakoterapii należy szczególnie dbać o skórę i unikać eksponowania twarzy na czynniki zewnętrzne. Stąd bardzo istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków.

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest schorzeniem wywołanym przez stan zapalny. Nie ma bezpośredniej przyczyny powstawania tej choroby. Na jej wystąpienie składa się szereg czynników. Wystąpieniu zmian najczęściej sprzyjają zaburzenia w pracy układu odpornościowego oraz predyspozycje przekazane w genach przez bliskich. Winowajcą trądziku różowatego bywają też zaburzenia hormonalne oraz problemy z naczyniami krwionośnymi. U niektórych osób mogą być one nadreaktywne, co powoduje ich pękanie i w efekcie nieestetyczne zaczerwienienia. Chorobie sprzyjają również niekorzystne czynniki środowiskowe. Jeśli chory nadużywa leków lub alkoholu, także może spodziewać się wystąpienia tego schorzenia.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego opiera się na farmakoterapii. Nie będzie ono jednak skuteczne, jeśli chory nie zmieni nawyków żywieniowych. Dieta to równie ważny element terapii. Spożywanie tłustych i słodkich potraw jest jedną z przyczyn występowania zmian. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Kosmetyki, które stosuje chory, nie mogą zawierać substancji o działaniu drażniącym, ponieważ przyspieszają pękanie naczyń. Stąd tak ważne są naturalne składniki. Olbrzymią rolę odgrywa filtr UV, ponieważ osoba z trądzikiem różowatym powinna unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Najlepszym wyborem dla chorego są dermokosmetyki, ponieważ nie mają w składzie niepotrzebnych i często podrażniających substancji. Ich formuła jest oparta na wodzie termalnej, kojącym pantenolu i łagodzącej alantoinie. W dermokosmetykach jest też gliceryna oraz oleje roślinne, które odbudowują barierę ochronną naskórka. Większość produktów ma niezbędne filtry UV.

Artykuł partnera