Data modyfikacji:

Wągry na nosie - jak je usunąć?

Czarne kropki na nosie to jedna z największych bolączek każdej kobiety, która pragnie zachować idealny wygląd skóry twarzy. Są to zaskórniki, które powstają na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych. Walka z wągrami często bywa żmudna i długotrwała, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom można skutecznie zmniejszyć ich widoczność, a nawet całkowicie się ich pozbyć. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wągry na nosie - jak je usunąć?

Wągry na nosie - jak powstają?

Aby skutecznie walczyć z wągrami, warto poznać przyczynę ich powstawania. Nie jest tajemnicą, że nasza skóra nie jest idealnie gładka - na jej powierzchni widoczne są pory, w których ujście mają gruczoły łojowe. Pod wpływem zmian hormonalnych w okresie dojrzewania dochodzi do zwiększonej produkcji sebum, co w konsekwencji prowadzi do rozszerzania się porów.

Największy problem stanowi jednak kleista masa powstała z łoju i komórek martwego naskórka, która je zapycha. Tak powstają wągry na nosie, które mogą bardzo negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Te najbardziej widoczne – czarne – to tzw. zaskórniki otwarte. Skąd bierze się ich barwa? Keratyna obecna w martwych komórkach naskórka ulega utlenieniu pod wpływem kontaktu z powietrzem.

Zaskórniki na nosie - przyczyny ich powstawania

Przed przystąpieniem do walki z zaskórnikami nie tylko na nosie, ale również pozostałych obszarach skóry twarzy warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakie czynniki mogą prowadzić do nasilania się tego uciążliwego problemu. Choć wągry na nosie są charakterystyczne dla młodych osób, u których występuje np. trądzik pospolity, mogą też pojawić się w późniejszym wieku u osób ze skórą tłustą lub mieszaną.

Ponadto nie bez znaczenia pozostają także nasze codzienne nawyki i sposoby na codzienną pielęgnację skóry. Stosowanie kosmetyków zbyt obciążających lub mocno przesuszających skórę z pewnością nie pomaga, podobnie jak niewłaściwa higiena twarzy czy nieodpowiednia dieta - warto unikać tłustej, wysoko przetworzonej żywności, której miejsce powinny zająć zdrowe i zbilansowane posiłki.

Jak pozbyć się wągrów na nosie?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wągrów na nosie nie można wyciskać. W ten sposób można bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia skóry i rozprowadzenia bakterii na jej pozostałych partiach. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy na naszym nosie pojawi się wyjątkowo duży, uporczywy zaskórnik, który jest mocno widoczny nawet pod warstwą makijażu. Przy jego usunięciu należy zachować najwyższy poziom higieny - najpierw należy zdezynfekować ręce i oczyścić twarz. Dopiero wtedy możemy przejść do wyciskania, najlepiej przez chusteczkę lub jałową gazę.

Jak usunąć wągry na nosie lub mocno zredukować ich widoczność? Należy dbać o dokładne oczyszczanie skóry twarzy - nie tylko rano i wieczorem. O zastosowaniu delikatnego żelu myjącego pamiętajmy również po wysiłku fizycznym. Ponadto po każdym umyciu skóry należy nałożyć na nią tonik, który przywraca jej prawidłowe pH.

Dla efektu dogłębnego oczyszczenia cery raz w tygodniu warto zastosować delikatny peeling do twarzy. W walce z zaskórnikami pomogą również maseczki na bazie oczyszczającej glinki, a także kosmetyki niekomedogenne, które nie zapychają porów. Nie można także zapomnieć o intensywnym nawilżaniu skóry oraz ochronie przeciwsłonecznej.

Autor: artykuł sponsorowany