Data publikacji:

Czym jest wełna dziewicza i jak o nią dbać?

Szukając idealnego dla siebie płaszcza czy pięknego swetra, możesz spotkać określenie „wełna dziewicza”. Co to właściwie za wełna i czym różni się od zwykłej owczej wełny? Koniecznie przeczytaj i dowiedz się również, jak dbać o ubrania z takim właśnie dodatkiem.

wełna dziewicza

Wełna dziewicza – co to jest?

Wełna owcza stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji odzieży wierzchniej (czyli głównie do wyrobu płaszczy) oraz różnego rodzajów swetrów. Nie każdy jednak wie, że tego rodzaju materiał może mieć różne odmiany – jedną z nich jest właśnie wełna dziewicza. 

Wełna dziewicza to nic innego, jak materiał pozyskiwany z pierwszego strzyżenia młodych jagniąt – co doskonale wyjaśnia, skąd bierze się ta ciekawa nazwa. Jest to jednocześnie materiał najwyższej jakości, charakteryzujący się wyjątkową miękkością, delikatnością i trwałością. Nie przyjmuje zapachów, jest odporny na zabrudzenia i nie gniecie się. W porównaniu do zwykłej wełny jest on też odrobinę lżejszy.

Oczywiście wełna dziewicza ma wszystkie właściwości tej, która pozyskiwana jest z późniejszych strzyżeń. Innymi słowy:

  • jest termoizolacyjna – nie pozwala uciekać ciepłu, które wytwarza się pod swetrem czy płaszczem i nie dopuszcza do przenikania pod materiał chłodnego powietrza z zewnątrz,
  • ma właściwości termoregulacyjne – czyli chroni noszącego przed zmarznięciem bądź przegrzaniem organizmu,
  • nie przyjmuje wody, co oznacza, że pod wełnianym płaszczem noszący pozostaje suchy nawet w deszczową pogodę.

Sprawdź również, polecane ciepłe swetry na zimę.

Wełna dziewicza – jak ją rozpoznać?

Wełna dziewicza używana jest do produkcji płaszczy oraz np. swetrów, jednak oczywiście nie każdy produkt ma ją w swoim składzie. Jeśli zależy ci, aby nosić ubranie właśnie z takim dodatkiem, to szukaj na metce oznaczeń, takich jak „wełna jagnięca”, „lambswood” czy „virgin wood”. 

Pamiętaj jednocześnie, że im wyższa zawartość wełny dziewiczej, tym bardziej delikatny i mięciutki będzie płaszcz czy sweter. Uznaje się, że dobrej jakości ubrania mają co najmniej 30% takiego materiału w składzie. 

Wełna dziewicza – pranie

Czy płaszcz albo sweter z wełny dziewiczej można po prostu wrzucić do pralki? Absolutnie nie – jeśli postąpisz w ten sposób, możesz stracić ubranie, które bardzo lubisz.

Wełna (nie tylko dziewicza) ma wiele zalet, ale też jedną sporą wadę – pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, wilgoci czy tarcia może się bardzo skurczyć lub zmechacić. Dlatego ubrania z jej dodatkiem należy czyścić tylko i wyłącznie w pralni chemicznej. 

Jak wybrać płaszcz z wełny dziewiczej?

Jak łatwo się domyślić, wełna dziewicza jest o wiele cenniejsza od tej pozyskiwanej z kolejnych strzyżeń owiec. Dlatego też ubrania, które z niej powstają, są zazwyczaj sporo droższe od tych „zwykłych”. 

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że swój nowy, drogi płaszcz albo sweter zechcesz nosić przez co najmniej kilka sezonów, wybierz ubranie, które będzie odporne na modowe zawirowania. W przypadku płaszcza będzie to ten o klasycznym kroju, z wiązaniem w pasie oraz szerokim kołnierzem lub stójką. Zwróć też uwagę na kolor – nie kupuj bardzo modnego niebieskiego, ale np. bardziej uniwersalny płaszcz w odcieniu karmelu, czerni czy szarości. 

Wełna dziewicza – ile kosztują ubrania z tym dodatkiem?

Jak już wiesz, wełna dziewicza kosztuje. Dlatego szukając dobrego i porządnie skrojonego płaszcza z tym materiałem w składzie, przygotuj się na wydatek w kwocie od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Sweter z przyzwoitą ilością wełny dziewiczej kosztuje z kolei co najmniej 200 złotych. 

Autor: R. Wojtaś