Welur bardzo często stosuje się jako materiał do tworzenia tapicerowanych mebli i dodatków wnętrzarskich. Welurowe tkaniny na meblach to niezwykle modny element we wnętrzach, który dodatkowo nadaje przytulności i ciepła.
Welur to tkanina, która po raz pierwszy została wykorzystana w Indiach. Do krajów Europy została sprowadzona w XII wieku i do dziś cieszy się dużą popularnością. Welur od zawsze kojarzony był z luksusem i elegancją, dlatego przez długi czas był wykorzystywany przy tworzeniu eleganckich, kolekcjonerskich mebli. Dziś tkanina welurowa jest ogólnodostępna, jednak nie wpływa to na jej elegancję i inne właściwości.
Welur wyróżnia się na tle innych materiałów poprzez swoje właściwości odbijające światło. Takie zjawisko zawdzięcza się specyficznemu procesowi powstawania weluru, który polega na przeplataniu w określony sposób dwóch cienkich nici. Taki sposób powstawania sprawia, że welur jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku.
Ważną cechą weluru jest jego wytrzymałość. Welur to miękki materiał, który jest jednocześnie odporny na większość uszkodzeń, na przykład na rozciąganie oraz rozrywanie. Te cechy weluru sprawiają, że jest on często wykorzystywany jako materiał do tapicerowania kanap, foteli, krzeseł i obić mebli. Dodatkową zaletą weluru jest łatwość jego czyszczenia, ponieważ w większości przypadków nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Ubrania i dodatki z weluru od wielu sezonów uznawane są jako jedne z najmodniejszych oraz najbardziej eleganckich, dlatego wiele kobiet decyduje się na ubrania z tego materiału. Welur to charakterystyczny materiał, który wyróżnia się wieloma cechami. Do najważniejszych właściwości weluru można zaliczyć:
Meble welurowe sprawdzą się u osób, które posiadają zwierzęta, takie jak psy i koty, ponieważ są odporne na większość zadrapań, a co więcej, w łatwy sposób można je wyczyścić z powstałych zabrudzeń. Z tego powodu także dzieci mogą swobodnie korzystać z mebli welurowych bez obaw o możliwe szkody. Welur przez długi czas wygląda dobrze i elegancko, dlatego tapicerowane meble długo wyglądają jak nowe.
Inne zastosowanie weluru można odnaleźć w dziale odzieżowym, szczególnie wśród ubrań dla kobiet. Sukienki z dzianiny welurowej to w ostatnim czasie bardzo modny element stylizacji. W sklepach z łatwością znaleźć można sukienki, bluzki, spódnice i pełne komplety wykonane z miękkiej dzianiny welurowej. Takie ubrania są bardzo kobiece oraz wyjątkowo eleganckie, dlatego świetnie się sprawdzą podczas ważnych, wieczorowych wydarzeń. Welur na ubraniach doskonale odbija światło, dlatego jest częstym wyborem kobiet szukających niecodziennych stylizacji.
Chociaż welur i aksamit są w pewnym stopniu do siebie podobne, to nie są identyczne. Różnice między tymi materiałami można dostrzec, zwracając uwagę na ich grubość, sposób wytwarzania oraz fakturę. Aksamit to gruba i stosunkowo sztywna tkanina, która pokryta jest meszkiem o włosiu nie dłuższym niż 3 mm. Wytwarzanie aksamitu polega na wprowadzeniu pomiędzy nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek w formie pętelek. Aksamit to jedna z najdroższych tkanin dostępnych na rynku, szczególnie jeśli do jej produkcji wykorzystano włókna jedwabne.
Aby odróżnić welur od aksamitu i welwetu, należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne każdego z tych trzech materiałów. Welur to tkanina z delikatnym połyskiem lub całkowicie matowa o krótkim włosiu. Aksamit wyróżnia się delikatnym meszkiem. To materiał sztywny, ale jednocześnie bardzo mięsisty. Welwet to bardzo elastyczny i cieniujący materiał.