Data modyfikacji:

Co zrobić, żeby spodnie nie farbowały?

Twoje nowe spodnie farbują w praniu? Dowiedz się, jak uniknąć tego problemu! Jego przyczyną jest zwykle nagromadzenie barwnika w ubraniu, który następnie może przetransferować się na inne rzeczy. Co poradzić na farbujące spodnie? Sprawdź nasze skuteczne sposoby i polecane środki!
farbujące jeansy

Farbujące spodnie – jak sobie z nimi poradzić?

Farbujące spodnie potrafią zniszczyć niejedno ubranie, zwłaszcza jeśli zostaną wyprane z jaśniejszymi rzeczami. Powodem takiej sytuacji jest nagromadzenie zbyt dużych ilości barwnika w nowych jeansach czy innych spodniach. To mit, że przytrafia się to jedynie w przypadku niedrogich ubrań słabej jakości. Farbować mogą również rzeczy znanych i renomowanych marek.
Farbowanie spodni zwykle słabnie i mija z każdym kolejnym praniem, lecz w międzyczasie mogą one odbarwić i poniszczyć wiele rzeczy. Ręczne pranie jeansów za każdym razem mija się z celem. Dlatego też warto poznać skuteczne sposoby na farbujące spodnie! 

Jaki jest sposób na farbujące spodnie? Segreguj ubrania kolorystycznie

Jak wyprać farbujące spodnie? Najbardziej podstawowym sposobem jest segregowanie ubrań kolorami. Nigdy nie pierz razem białych, ciemnych i kolorowych rzeczy, aby zapobiec odbarwieniom. Jeśli masz czarne spodnie, bez problemu możesz wyprać je łącznie z innymi czarnymi ubraniami. Nawet, jeśli puszczą kolor, tylko wzmocni on czerń pozostałych rzeczy. Kolorowe, farbujące spodnie najlepiej jest prać z ubraniami o podobnym kolorze – np. czerwone z czerwonymi, różowe z różowymi, niebieskie jeansy z niebieskimi i tak dalej.

Sposób na farbujące jeansy – pranie w niskiej temperaturze

Co zrobić, gdy mamy farbujące spodnie? Kolejną kluczową kwestią jest pranie kolorowych rzeczy w niskiej temperaturze (np. 30 stopni Celsjusza). Im cieplejsza woda, tym więcej koloru mogą puścić materiały. Dodatkowo pranie w niższych temperaturach jest bardziej ekologiczne!

Sposób na farbujące spodnie – ocet

Zastosowanie octu to niezwykle skuteczny, domowy sposób na farbujące spodnie. Co zrobić, aby zadziałał? W dużej misce zmieszaj 4-5 litrów wody oraz szklankę octu spirytusowego lub jabłkowego. Namocz ubrania, które puszczają kolory, w wodzie z octem i pozostaw na około godzinę. Ocet utrwala barwniki, dzięki czemu zapobiega farbowaniu spodni lub innych ubrań. Wadą tej metody jest nieprzyjemny zapach, jednak później wystarczy wymoczyć rzeczy w zimnej wodzie i wyprać z dodatkiem pachnącego płynu do płukania.

Farbujące spodnie: rozwiązaniem chusteczki wyłapujące kolor

Doskonałym, bezpiecznym sposobem na farbujące spodnie jest użycie specjalnych chusteczek wyłapujących kolory. Chusteczkę wkłada się do prania. Jej specyficzna budowa sprawia, że łapie ona wszelkie barwniki, dzięki czemu nie brudzą one innych ubrań!

Sposób na farbujące spodnie – stabilizator koloru

Kolejnym sposobem na farbujące jeansy jest kupno stabilizatora koloru. Specyfik ten utrwala barwnik w ubraniach, dzięki czemu nie transferuje się on na inne rzeczy podczas prania. Jak używać stabilizatora koloru? Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi w instrukcji lub na opakowaniu.

Sól sposobem na farbujące spodnie

Ostatnim domowym sposobem na farbujące spodnie jest użycie zwykłej soli kuchennej. Metoda ta jest bardzo podobna do tej z wykorzystaniem octu. Do dużej miski należy wlać 4-5 litrów wody i dosypać około 1 szklankę soli. Następnie trzeba dokładnie wymieszać całość, aby kryształki soli się rozpuściły. Farbujące spodnie zanurza się w słonej wodzie i zostawia na około godzinę. Sól powinna utrwalić barwnik i zapobiec farbowaniu. Sposób ten jest jednak mniej pewny niż ten z wykorzystaniem octu lub profesjonalnych środków bądź chusteczek wyłapujących kolor.
Autor: Olga Wacholc