Data publikacji:

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Uszkodzony zamek błyskawiczny można łatwo naprawić, dzięki czemu ulubione spodnie lub plecak mogą służyć o wiele dłużej. Naprawa zamka jest niedroga, nawet gdy pojawi się potrzeba skorzystania z pomocy krawca. Jak naprawić zamek błyskawiczny? Poznaj sprawdzone rozwiązania.
jak naprawić zamek błyskawiczny

Rodzaj uszkodzenia a sposób naprawy zamka błyskawicznego

Porady, jak naprawić zamek błyskawiczny, są różne w zależności od tego, jak wygląda uszkodzenie. Inaczej naprawia się rozjeżdżające się na dole ząbki, a inaczej wyrwaną maszynkę. 

Najprostsza jest naprawa zamka, który zacina się i ciężko chodzi. Zwykle ten problem rozwiązuje się poprzez posmarowanie ząbków i maszynki parafiną lub odrobiną oleju. Tłusta warstwa sprawia, że maszynka zaczyna gładko przemieszczać się po ząbkach. Podczas nakładania oleju lub parafiny powinno się uważać, by nie zabrudzić nimi materiału wokół zamka. Plama będzie trudna do usunięcia nawet w wysokiej temperaturze.

Jak naprawić zamek błyskawiczny, który ma wyrwane ząbki? Brak niektórych ząbków sprawia, że zamek trudniej się zapina i często się rozsuwa. Naprawa takiego uszkodzenia polega na wszyciu nowego zapinania. Jeśli ma się maszynę do szycia, można zrobić to samodzielnie. W przeciwnym wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy krawca.

Częstym problemem z zamkami błyskawicznymi jest ich rozjeżdżanie się na dole kurtki. Usterka jest powszechna nawet w nowych ubraniach, założonych dopiero kilka razy. Jak naprawić zamek w kurtce na dole? Najgorszym rozwiązaniem jest nerwowe szarpanie za suwak. Siłowe metody zwykle kończą się wyrwaniem ząbków lub wygięciem maszynki, przez co zamek wymaga wymiany. Zamek delikatnie rozsunie się, gdy posmaruje się go odrobiną mydła lub parafiny. Następnie można go ponownie zapiąć i dalej korzystać z kurtki.

Jak naprawić zamek w kurtce, gdy maszynka nie łączy ząbków? W takim przypadku powinno się sięgnąć po płaskie obcęgi lub kombinerki. Maszynka, po delikatnym ściśnięciu i przywróceniu początkowego kształtu, znów pracuje prawidłowo. Ważne! Kombinerkami i obcęgami można naprawić jedynie metalowe maszynki. Jeśli zamek jest wykonany z tworzywa sztucznego, jego ściśnięcie i naprawienie jest niemożliwe. Takie suwaki są jednak rzadko wszywane w ubraniach. Zwykle spotyka się je jedynie w tanich zabawkach i ubrankach dla lalek.

Zamów nowy zamek błyskawiczny na Ceneo.pl.

Jak naprawić zamek, który się zacina?

Jak naprawić zamek błyskawiczny, który zacina się podczas zakładania ubrania lub zamykania plecaka? Ząbki zwykle nie chcą zapinać się i rozpinać, gdy są zakurzone lub zabrudzone. Można wyczyścić go za pomocą mydła. Mydłem powinno się posmarować delikatnie wszystkie ząbki, a następnie kilkukrotnie energicznie zapiąć i rozpiąć zamek błyskawiczny. Detergent rozsmaruje się po suwaku, dzięki czemu dotrze do wszystkich zabrudzonych zakamarków. Taki zabieg powinien umożliwić łatwe zapinanie i rozpinanie kurtki lub plecaka. Jeśli tak się nie stanie, zwykle problem znika ostatecznie po praniu, gdy woda wypłucze z zamka mydło wraz z wszystkimi zabrudzeniami.


Przeczytaj także: Sposoby na zmechacony sweter


W podobny sposób usunie się zanieczyszczenia z suwaka za pomocą miękkiego ołówka. Jest to przydatny tip dla uczniów, którzy szukają szybkiego sposobu, jak naprawić zamek w plecaku. Ząbki pociera się grafitem, który sprawia, że maszynka znów przemieszcza się gładko po całej długości zamka. Ważne jest w tym przypadku sięgnięcie po miękki ołówek, który wniknie głęboko pomiędzy ząbki.

Jak naprawić zamek w spodniach?

Ulubione jeansy lub inne spodnie mogą służyć przez długi czas, nawet gdy ich zamek ulegnie uszkodzeniu. Zwykle problem polega na rozchodzeniu się suwaka lub wypadnięciu maszynki. Rozchodzący się suwak można naprawić na kilka sposobów. Jeśli maszynka poluzowała się, wystarczy zacisnąć ją ponownie za pomocą kombinerek lub obcęgów. W przypadku, gdy ząbki się wyrobiły, można zastosować dwa proste triki. Pierwszy z nich polega na przełożeniu cienkiej gumki do włosów lub gumki recepturki przez oczko suwaka i zaplątanie jej o guzik spodni. Taka blokada uniemożliwia ciągłe rozpinanie się zamka.

Drugi trik wymaga użycia igły i nici. Dół zamka zaszywa się po zapięciu, by uniemożliwić ciągłe rozsuwanie się maszynki. Dzięki temu spodnie są dobrze zapięte, jednak ich wkładanie może sprawiać nieco trudności.

Jak naprawić zamek w spodniach, gdy suwak wypadł? Naprawa w takiej sytuacji wymaga wykonania niewielkiego nacięcia w spodniach w okolicy zamka. Nacięcie wykonuje się na dole zamka po jednej stronie. W tym miejscu wsuwa się maszynkę na miejsce i zapina się suwak. Następnie starannie zaszywa się wykonany otwór. Dzięki temu spodnie można nosić jeszcze przez wiele miesięcy bez wymiany suwaka na nowy.

Jak naprawić uszkodzony ząbek w plecaku lub torebce?

Jeśli w zamku błyskawicznym plecaka lub torebki wyłamał się ząbek, można go ponownie wkleić w jego miejsce. Do tego celu niezbędny jest klej błyskawiczny. Powinno się nałożyć go precyzyjnie jedynie w miejsce, w którym wkleja się wyłamany ząbek. Uszkodzony element przez kilkanaście sekund należy przytrzymać, aż klej zwiąże. Następnie dobrze jest posmarować cały suwak odrobiną parafiny, mydła lub oleju, by nie zacinał się w klejonym miejscu.

Jeśli nie ma się ząbków, które się wyłamały, jedynym wyjściem jest wyprucie zamka i wszycie nowego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy ząbki wyłamią się na samym dole zamka. Wtedy można użyć nici, by zablokować maszynkę nieco powyżej popsutej części zamka.

Wybierz zamek błyskawiczny w serwisie Ceneo.pl.
Autor: Monika Kocher