Data publikacji:

Jak prać jedwab? Kompleksowy poradnik, jak zadbać o jedwabne produkty

Jedwab nie bez powodu jest nazywany szlachetnym materiałem. Jest miękki, przyjemny w dotyku i bardzo delikatny. Właśnie dlatego jego czyszczenie wymaga zachowania ostrożności, bo nie tak trudno o zniszczenie naturalnej tkaniny. Zastanawiasz się, jak prać jedwab naturalny (morwowy) i sztuczny? Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Oprócz porad, jak prać jedwab, podpowiemy ci, jak go suszyć i prasować, aby przez lata zachował swój piękny wygląd.
jak prać jedwab

Czym jest jedwab?

Jedwab to niezwykle elegancka, wartościowa i luksusowa tkanina. Znana jest od ponad pięciu tysięcy lat i niezmiennie ceniona do dzisiaj. Nazwa „jedwab” dotyczy zarówno nici, z której powstaje materiał, jak i samego miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału.
Jedwab może być naturalny i syntetyczny. Pierwszą z wymienionych tkanin produkuje się kokonu otulającego jedwabniki dębowe lub morwowe. Cała procedura jest niezwykle czasochłonna i kosztowna. Ma to również odzwierciedlenie w cenach odzieży z naturalnej tkaniny. Dlatego na rynku występuje też jedwab syntetyczny wytwarzany z celulozy drzewnej. Wśród jego rodzajów spotkać można jedwab kolodionowy, wiskozowy, octanowy i miedziowy.
Zarówno jedwab naturalny, jak i syntetyczny są dość podobne w dotyku i wyglądzie. Tkanina naturalna jest nieco bardziej elastyczna. Ciekawą jej właściwością jest również fakt, że gdy ma kontakt z ogniem, bardzo szybko gaśnie. Jedwab syntetyczny natomiast spala się w całości. Jest też łatwiejszy w pielęgnacji i praniu. Ubrania z tego materiału, zgodnie z zaleceniami na metce, można prać w pralce. A jak prać jedwab naturalny?

Jak prać jedwab – w pralce, ręcznie, a może chemicznie?

Nie wiesz, jak prać jedwab – w pralce, ręcznie czy chemicznie? Najbezpieczniejszym wyborem jest drugie rozwiązanie. Dzięki temu masz pewność, że nie uszkodzisz tkaniny i jednocześnie nie wydasz dużo pieniędzy na pralnię chemiczną. Pranie ręczne sprawdzi się w przypadku jedwabiu naturalnego (morwowego). Ten syntetyczny możesz bez obaw wrzucić do pralki.
Jeżeli zdecydujesz się na pranie w pralce, to zawsze sprawdzaj metkę przed czyszczeniem! Upewnij się, jaką temperaturę rekomenduje producent i traktuj ją jako maksymalną wartość. W ten sposób możesz mieć pewność, że ulubiona jedwabna rzecz nie ulegnie zniszczeniu podczas prania.
A kiedy warto rozważyć oddanie rzeczy do pralni chemicznej? Jeśli masz w swojej szafie marynarkę albo garsonkę z jedwabiu lub tylko z jego domieszką. Tego typu odzież nie nadaje się do prania w pralce, a czyszczenie ręczne może okazać się problematyczne. Właśnie dlatego najlepiej oddać ją w ręce specjalistów. W pralni chemicznej należy także czyścić wszystkie inne rzeczy, na których metce znalazła się taka informacja.

Jak prać jedwab naturalny, aby go nie zniszczyć?

Jak prać jedwab naturalny? Jak wspomnieliśmy już wyżej – rób to ręcznie i po wcześniejszym sprawdzeniu metki. Zacznij od nalania wody do miski, dbając o to, aby jej temperatura nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Dodaj do niej odrobinę detergentu. Najlepiej wybrać płyn do tkanin delikatnych albo konkretnie do jedwabiu. Niektórzy twierdzą, że w czyszczeniu jedwabiu sprawdza się także szampon do włosów.
Uwaga! Jeśli masz twardą wodę, to dobrym pomysłem jest użycie zmiękczacza. To specjalny preparat, na przykład w formie boraksu, który ochroni tkaninę przed uszkodzeniem jej struktury.
Kolejnym krokiem jest wrzucenie do wody rzeczy z jedwabiu i jej delikatne namoczenie. Postaraj się ostrożnie ugniatać materiał, ale unikaj ocierania go o siebie. Wymień wodę na nową, tym razem czystą, i wypłucz jedwabną rzecz. Rób to do momentu, aż nie będzie śladu po użytym wcześniej detergencie. Powtórz czynność jeszcze raz, a następnie delikatnie odgnieć nadmiar wody. Unikaj wykręcania! Zamiast tego możesz zawinąć bluzkę albo sukienkę w ręcznik i ostrożnie odcisnąć wodę.

Jak prać jedwab morwowy na sucho?

A może zastanawiasz się, jak prać jedwab morwowy (naturalny) na sucho? To znakomita metoda na szybkie i bezpieczne odświeżenie ubrań. W tym przypadku zaleca się oddanie ich do pralni chemicznej, gdzie rzeczy zostaną starannie wyczyszczone bez konieczności prania ręcznego albo w pralce.
Co jednak jeśli chcesz samodzielnie wyprać jedwab? Aby cały proces przeszedł efektywnie i bezproblemowo, warto zwrócić uwagę już na samą wodę. Jak prać jedwab, jeżeli woda jest twarda, może uszkodzić delikatne nici zawarte w tkaninie i wtedy, gdy dane ubranie zawiera tylko domieszkę jedwabiu? Dobrze jest dodać do cieczy odrobinę preparatu do zmiękczania wody, takiego jak chociażby boraks.
Bardzo ważne jest, aby nie moczyć jedwabiu dłużej niż 4 minuty. Woda działa na jedwab rozciągająco i może spowodować zdeformowanie odzieży. Dotyczy to również kwestii, kiedy problemem jest to, jak prać jedwabną bluzkę czy spódnicę, które są poplamione.

Jak prać sztuczny jedwab?

Tańszym wyborem, który chętnie stosują producenci sieciówek, jest sztuczny jedwab. Zanim podpowiemy ci, jak go prać, warto sprawdzić, czym różni się od swojego naturalnego odpowiednika. Tkanina, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z syntetycznych włókien, jednak trudno odróżnić ją od prawdziwego jedwabiu. Jeżeli masz wątpliwości, z jakie rodzaju materiału wykonano poszewkę, sukienkę albo bluzkę – wykonaj próbę ogniową. Sztuczny jedwab ulegnie spaleniu, podczas gdy ten prawdziwy szybko zgaśnie.
A jak prać sztuczny jedwab? Z uwagi na wykonanie go z syntetycznych włókien nie musisz zachowywać tak dużej ostrożności. Materiał jest o wiele bardziej wytrzymały od swojego naturalnego odpowiednika, a tym samym wybaczy ci więcej pomyłek w trakcie czyszczenia. Bez obaw możesz prać sztuczny jedwab w pralce, nastawiając ją na program do delikatnych tkanin. Nie musisz go także wcześniej namaczać i stosować specjalnych detergentów do czyszczenia.

Sposób na wybielenie jedwabnych rzeczy

Jeśli twoje jedwabne rzeczy mają żółtawy odcień, to nie musisz ich wyrzucać. Zamiast tego wypróbuj nasz sposób na ich wybielenie. Potrzebujesz do tego odrobinę wody utlenionej wymieszanej z wodą w proporcjach 1 : 4. Wystarczy wypłukać ubranie albo akcesorium w gotowej mieszance, aby odzyskało swój pierwotny kolor. Możesz również przygotować kąpiel w mleku i moczyć rzeczy przez około 60 minut, a następnie je wyprać.

Jedwab – jak prać zaplamione ubrania?

Aby jedynie odświeżyć produkty jedwabne, warto do wody dodać używany na co dzień szampon do włosów. Kosmetyk doskonale sprawdza się również w przypadku zabrudzeń jedwabnych ubrań, ponieważ sam jedwab zbudowany jest z białek bardzo zbliżonych strukturą do tych, które tworzą włosy. Warto w procesie prania z wykorzystaniem tej metody używać szamponów delikatnych, które nie zawierają sztucznych barwników, parabenów czy konserwantów.
Kosmetykiem, który świetnie sprawdzi się w praniu i odświeżaniu jedwabiu, jest zwykłe szare mydło. W tym przypadku warto jednak sięgnąć po wersję tego produktu w płynie. Takie pranie będzie zdecydowanie wygodniejsze i szybsze, a samo mydło rozprowadzone zostanie w cieczy równomiernie. To istotne zastanawiając się np. jak prać jedwabne apaszki. Zacieki z mydła lub nagromadzenia produktu mogłyby pozostawić na powierzchni tkaniny nieestetyczne ślady.
Szampon i mydło to dobre sposoby na odświeżanie odzieży jedwabnej i usuwanie z niej niewielkich zabrudzeń. Jednak bardziej uporczywe plamy warto prać w wodzie z dodatkiem specjalnych płynów i balsamów przeznaczonych do tkanin delikatnych, takich jak właśnie jedwab lub wełna.

Pranie to nie wszystko! Zobacz, jak suszyć i prasować jedwabne rzeczy

Wiesz już, jak prać jedwab. Na tym jednak jego czyszczenie się nie kończy. Równie ważny jest sposób suszenia. Już teraz warto podkreślić, że zdecydowanie rekomendujemy unikanie robienia tego w suszarce bębnowej. Po wyjęciu ulubiona sukienka albo poszewka mogą być pozaciągane lub zniszczone. Podobnie jest w przypadku słońca – unikaj suszenia rzeczy z jedwabiu w mocno nasłonecznionych miejscach. Dzięki temu ochronisz materiał przed przebarwieniami
O wiele lepszym pomysłem jest suszenie na płaskiej powierzchni. Dzięki temu materiał nie będzie narażony nie tylko na przebarwienia, ale także na odkształcenia i zagniecenia. Jeśli chcesz – możesz także powiesić tkaninę na wieszaku, na przykład welurowym.
A co z prasowaniem? W tym przypadku warto kierować się zasadą – im niższa temperatura, tym lepiej. Zawsze usuwaj zagniecenia po wcześniejszym przewróceniu na lewą stronę, aby uniknąć błyszczących śladów po żelazku. Ewentualnie prasuj jedwab przez ściereczkę, na przykład wykonaną z bawełny. Co więcej, najlepszym pomysłem jest usuwanie zagnieceń w momencie, gdy tkanina jest jeszcze delikatnie wilgotna.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.