Data publikacji:

Jak prać jedwab? Kompleksowy poradnik, jak zadbać o jedwabne produkty

Jedwab nie bez powodu jest nazywany szlachetnym materiałem. Jest miękki, przyjemny w dotyku i bardzo delikatny. Właśnie dlatego jego czyszczenie wymaga zachowania ostrożności, bo nie tak trudno o zniszczenie naturalnej tkaniny. Zastanawiasz się, jak prać jedwab naturalny (morwowy) i sztuczny? Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Oprócz porad, jak prać jedwab, podpowiemy ci, jak go suszyć i prasować, aby przez lata zachował swój piękny wygląd.
jak prać jedwab

Jak prać jedwab – w pralce, ręcznie, a może chemicznie?

Nie wiesz, jak prać jedwab – w pralce, ręcznie czy chemicznie? Najbezpieczniejszym wyborem jest drugie rozwiązanie. Dzięki temu masz pewność, że nie uszkodzisz tkaniny i jednocześnie nie wydasz dużo pieniędzy na pralnię chemiczną. Pranie ręczne sprawdzi się w przypadku jedwabiu naturalnego (morwowego). Ten syntetyczny możesz bez obaw wrzucić do pralki.
Jeżeli zdecydujesz się na pranie w pralce, to zawsze sprawdzaj metkę przed czyszczeniem! Upewnij się, jaką temperaturę rekomenduje producent i traktuj ją jako maksymalną wartość. W ten sposób możesz mieć pewność, że ulubiona jedwabna rzecz nie ulegnie zniszczeniu podczas prania.
A kiedy warto rozważyć oddanie rzeczy do pralni chemicznej? Jeśli masz w swojej szafie marynarkę albo garsonkę z jedwabiu lub tylko z jego domieszką. Tego typu odzież nie nadaje się do prania w pralce, a czyszczenie ręczne może okazać się problematyczne. Właśnie dlatego najlepiej oddać ją w ręce specjalistów. W pralni chemicznej należy także czyścić wszystkie inne rzeczy, na których metce znalazła się taka informacja.

Jak prać jedwab naturalny, aby go nie zniszczyć?

Jak prać jedwab naturalny? Jak wspomnieliśmy już wyżej – rób to ręcznie i po wcześniejszym sprawdzeniu metki. Zacznij od nalania wody do miski, dbając o to, aby jej temperatura nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Dodaj do niej odrobinę detergentu. Najlepiej wybrać płyn do tkanin delikatnych albo konkretnie do jedwabiu. Niektórzy twierdzą, że w czyszczeniu jedwabiu sprawdza się także szampon do włosów.
Uwaga! Jeśli masz twardą wodę, to dobrym pomysłem jest użycie zmiękczacza. To specjalny preparat, na przykład w formie boraksu, który ochroni tkaninę przed uszkodzeniem jej struktury.
Kolejnym krokiem jest wrzucenie do wody rzeczy z jedwabiu i jej delikatne namoczenie. Postaraj się ostrożnie ugniatać materiał, ale unikaj ocierania go o siebie. Wymień wodę na nową, tym razem czystą, i wypłucz jedwabną rzecz. Rób to do momentu, aż nie będzie śladu po użytym wcześniej detergencie. Powtórz czynność jeszcze raz, a następnie delikatnie odgnieć nadmiar wody. Unikaj wykręcania! Zamiast tego możesz zawinąć bluzkę albo sukienkę w ręcznik i ostrożnie odcisnąć wodę.

Jak prać jedwab morwowy na sucho?

A może zastanawiasz się, jak prać jedwab morwowy (naturalny) na sucho? To znakomita metoda na szybkie i bezpieczne odświeżenie ubrań. W tym przypadku zaleca się oddanie ich do pralni chemicznej, gdzie rzeczy zostaną starannie wyczyszczone bez konieczności prania ręcznego albo w pralce.

Jak prać sztuczny jedwab?

Tańszym wyborem, który chętnie stosują producenci sieciówek, jest sztuczny jedwab. Zanim podpowiemy ci, jak go prać, warto sprawdzić, czym różni się od swojego naturalnego odpowiednika. Tkanina, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z syntetycznych włókien, jednak trudno odróżnić ją od prawdziwego jedwabiu. Jeżeli masz wątpliwości, z jakie rodzaju materiału wykonano poszewkę, sukienkę albo bluzkę – wykonaj próbę ogniową. Sztuczny jedwab ulegnie spaleniu, podczas gdy ten prawdziwy szybko zgaśnie.
A jak prać sztuczny jedwab? Z uwagi na wykonanie go z syntetycznych włókien nie musisz zachowywać tak dużej ostrożności. Materiał jest o wiele bardziej wytrzymały od swojego naturalnego odpowiednika, a tym samym wybaczy ci więcej pomyłek w trakcie czyszczenia. Bez obaw możesz prać sztuczny jedwab w pralce, nastawiając ją na program do delikatnych tkanin. Nie musisz go także wcześniej namaczać i stosować specjalnych detergentów do czyszczenia.

Sposób na wybielenie jedwabnych rzeczy

Jeśli twoje jedwabne rzeczy mają żółtawy odcień, to nie musisz ich wyrzucać. Zamiast tego wypróbuj nasz sposób na ich wybielenie. Potrzebujesz do tego odrobinę wody utlenionej wymieszanej z wodą w proporcjach 1 : 4. Wystarczy wypłukać ubranie albo akcesorium w gotowej mieszance, aby odzyskało swój pierwotny kolor. Możesz również przygotować kąpiel w mleku i moczyć rzeczy przez około 60 minut, a następnie je wyprać.

Pranie to nie wszystko! Zobacz, jak suszyć i prasować jedwabne rzeczy

Wiesz już, jak prać jedwab. Na tym jednak jego czyszczenie się nie kończy. Równie ważny jest sposób suszenia. Już teraz warto podkreślić, że zdecydowanie rekomendujemy unikanie robienia tego w suszarce bębnowej. Po wyjęciu ulubiona sukienka albo poszewka mogą być pozaciągane lub zniszczone. Podobnie jest w przypadku słońca – unikaj suszenia rzeczy z jedwabiu w mocno nasłonecznionych miejscach. Dzięki temu ochronisz materiał przed przebarwieniami
O wiele lepszym pomysłem jest suszenie na płaskiej powierzchni. Dzięki temu materiał nie będzie narażony nie tylko na przebarwienia, ale także na odkształcenia i zagniecenia. Jeśli chcesz – możesz także powiesić tkaninę na wieszaku, na przykład welurowym.
A co z prasowaniem? W tym przypadku warto kierować się zasadą – im niższa temperatura, tym lepiej. Zawsze usuwaj zagniecenia po wcześniejszym przewróceniu na lewą stronę, aby uniknąć błyszczących śladów po żelazku. Ewentualnie prasuj jedwab przez ściereczkę, na przykład wykonaną z bawełny. Co więcej, najlepszym pomysłem jest usuwanie zagnieceń w momencie, gdy tkanina jest jeszcze delikatnie wilgotna.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.