Data modyfikacji:

Jak rozciągnąć lub skurczyć jeansy?

Jak rozciągnąć jeansy? Jak skurczyć jeansy? Pewnego dnia każdy musi sobie zadać to pytanie – zmieniamy się, a rozmiar spodni zostaje ten sam. Są jednak na to sposoby. Zebraliśmy je w tym poradniku.

jeansy na wieszakach
Twoje jeansy powinny leżeć idealnie – muszą być dobrze dopasowane w pasie, biodrach i nogawkach. Jednak nie zawsze tak jest – niektóre modele rozciągają się w noszeniu, inne zmniejszają się w praniu. Możliwe też, że zostałaś mamą i żadne spodnie już nie pasują. Albo zaczęłaś biegać i wszystkie jeansy stały się za luźne... Jest jednak kilka sprytnych sposobów, dzięki którym możesz odrobinę zapanować nad ich rozmiarem.

Czytaj również: Naprasowanki na ubrania

Polecamy te sprawdzone, do których nie jest potrzebne użycie środków chemicznych – takie rozwiązania oferują niektóre pralnie, możesz o nie zapytać przy najbliższej wizycie. Pamiętaj jednak, że każdy środek chemiczny niszczy tkaninę i sprawia, że staje się mniej trwała. Skupmy się więc na bezpiecznych radach, które zastosowałyby nasze prababcie, gdyby w czasach swojej młodości nosiły jeansy.

Przeczytaj również: Figura klepsydra. Jakie ubrania do takiej sylwetki? Sukienki, spodnie i stylizacje

ZA MAŁE, czyli: jak rozciągnąć jeansy?

Jak rozciągnąć jeansy? Za pomocą gumki do włosów

Kilka centymetrów więcej w pasie? Jeansy się nie chcą dopiąć? Jest pewien sposób, który ci to ułatwi. Zaopatrz się w gumkę, może być do włosów, zaczep ją najpierw za dziurkę, tworząc pętelkę, a jej drugi koniec przeciągnij za guzik. Zyskasz kilka dodatkowych centymetrów, a spodnie zapną się w pasie dzięki rozciągającej się gumce.

Jak rozciągnąć jeansy? Zmocz je w zimnej wodzie i załóż. A potem wykonaj kilka ćwiczeń, może być jazda na rowerze – ważne, żeby materiał pracował wraz z twoimi nogami. Możesz też założyć suche jeansy i spryskać wodą miejsca, w których spodnie są za ciasne. W wilgotnych pochodź kilka godzin. Pamiętaj, że jeśli zależy ci na rozciągnięciu nogawek spodni, to staną się one po takim zabiegu nieco bardziej obcisłe na całej długości.

Jak rozciągnąć jeansy w pasie? Po prostu rozciągnąć...

Spodnie za wąskie w pasie? Chwyć je mocno od strony dziurki i ciągnij z całej siły. Być może łatwej będzie zrobić to we dwie osoby. Uważaj na doszyte elementy – szlufki i metki – szwy mogą popękać, jeśli będziesz ciągnąć w tych miejscach. By tego uniknąć, chwytaj zawsze przed dodatkowymi elementami. W podobny sposób możesz rozciągnąć nieco nogawki na udach.

ZA DUŻE, czyli: jak skurczyć jeansy?

Jak skurczyć jeansy? Ugotować!

Wiele tkanin podatnych jest na kurczenie się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego tradycyjne zalecenie, jeśli chcesz skurczyć tkaninę, brzmi: wypierz ją w wysokiej temperaturze – 90 stopni powinno wystarczyć, by skurczyła się bawełna, na pewno zmniejszy się tkanina wełniana. Współczesne jeansy często jednak mają domieszkę różnych syntetycznych włókien (m.in. elastan), zapewniających denimowi elastyczność, które jednak są podatne na rozciąganie się. Gdy pierzemy jeansy w pralce w wysokiej temperaturze, nie mamy pewności, jak bardzo spodnie się zmniejszą. Podobnie jest, jeśli zastosujemy się do równie częstej porady dotyczącej kurczenia się spodni, która zaleca ich gotowanie przez kilka minut. Istnieje prawdopodobieństwo, że po takich zabiegach twoje jeansy będą pasowały jedynie na młodszą siostrę lub 12-letnią kuzynkę.

Jak skurczyć jeansy? Wykąpać się w nich

Innym, nieco mniej zagrażającym tkaninie sposobem na skurczenie zbyt luźnych jeansów jest wykąpanie się w nich. Trzeba się w nich zanurzyć w wannie na kilkanaście minut w możliwie jak najcieplejszej wodzie. Wtedy spodnie idealnie dopasują się do sylwetki. Należy je oczywiście zdjąć i wysuszyć naturalnym źródłem ciepła. Taki zabieg zapewne trzeba będzie powtórzyć, gdyż spodnie jeansowe mają tendencję do lekkiego rozciągania się w czasie ich użytkowania.

Jak skurczyć jeansy? Zamocować gumkę

To sposób, który rozwiąże problem ze spodniami, które są za duże jedynie w pasie. Wystarczy przeciąć pasek spodni na boku od wewnątrz i wciągnąć gumkę, wyciągając ją z drugiej strony paska i zamocować. Możesz też zamocować po kawałku gumki z obu stron na bokach spodni.