Data modyfikacji:

Jak się ubrać na bierzmowanie?

Bierzmowanie jest ważnym sakramentem, jednak nie jest aż tak celebrowane, jak np. pierwsza komunia św. Stąd też wiele osób – zarówno sami zainteresowani, jak i ich goście, zastanawiają się, co właściwie włożyć na siebie w ten uroczysty dzień. Jakie sukienki na bierzmowanie wypada założyć do kościoła i czy garnitur zawsze jest konieczny?

prezent na bierzmowanie

Spodnie i bluzka czy sukienka na bierzmowanie?

Choć z okazji bierzmowania rzadko urządza się wystawne przyjęcia, to nadal jest to bardzo ważna uroczystość, która nie powinna być traktowana „po macoszemu” – obowiązuje bardzo elegancki strój.

Chłopak, który przyjmuje sakrament bierzmowania, obowiązkowo musi mieć na sobie garnitur. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby był on na czasie, czyli miał zwężane nogawki i mankiety, oraz aby był wykonany z przewiewnego, matowego materiału. Do tego oczywiście potrzebne są eleganckie półbuty – tutaj nie ma miejsca na ekstrawagancję czy eksperymenty modowe. Stonowane powinny być również kolory.

Sprawdź również, jak się ubrać na komunię.

Uwaga! Jeśli jesteś bliskim osoby podchodzącej do sakramentu – np. rodzicem, to pamiętaj, że taki modny garnitur może stanowić świetny prezent na bierzmowanie. 

Sprawa ubioru nieco się komplikuje, gdy dotyczy młodej kobiety. Opcje są trzy. Pierwsza to elegancki kombinezon, druga to zestaw: spodnie plus koszula (również w eleganckim wydaniu), trzecia to sukienka. Najczęściej wybierany jest trzeci wariant – pytanie tylko, jaka sukienka na bierzmowanie będzie odpowiednia?

Otóż przede wszystkim będą to wszelakie kreacje koktajlowe z rękawkami zakrywającymi ramiona (mogą być to bardzo krótkie lub zupełnie długie rękawy). Oczywiście ramiona można też zakryć bolerkiem, marynarką albo stylowym sweterkiem.

Dla urozmaicenia stylizacji można też oczywiście wybrać model z rozkloszowanym dołem, falbankami czy koronką – pod warunkiem, że koronka nie uwidacznia np. biustu. Przeglądając sukienki na bierzmowanie, najlepiej kierować się zasadą skromności – bądź co bądź uroczystość będzie odbywała się w kościele. Na nogach dziewczyny przystępującej do sakramentu powinny znaleźć się eleganckie półbuty (może być to obuwie na obcasach) oraz rajstopy.

Sukienka na bierzmowanie – jaka nie powinna być?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrana przez ciebie sukienka na bierzmowanie będzie odpowiednia, przed zakupem upewnij się, że nie ma cech „dyskwalifikujących”. Jaka nie powinna być twoja kreacja?

Bardzo obcisła

Kościół to miejsce skupienia i modlitwy – nie bardzo nadaje się do eksponowania nawet najpiękniejszej figury i krągłości. Dlatego nie wybieraj kreacji, które są bardzo obcisłe.

Bardzo krótka

Jak wyżej – nie to miejsce, nie te okoliczności. Sukienka na bierzmowanie powinna sięgać za kolano, w kolano albo kończyć się tuż przed kolanem. Jeśli będzie krótsza, możesz usłyszeć kilka nieprzyjemnych uwag, co z kolei może skutecznie zepsuć dzień.

Prześwitująca

Jak najbardziej dopuszczalna jest koronka na rękawach czy dole sukienki, ale już nie ta na dekolcie. 

Zbyt swobodna

Sukienka na bierzmowanie musi być elegancka, zatem odpada swobodna kreacja z cienkiej bawełny, przewiązana bawełnianym sznurkiem.

Na ramiączkach

Twoje ramiona powinny być zakryte. Oczywiście nikt nie wyrzuci cię z kościoła, jeżeli jednak zdecydujesz się na odstąpienie od tej reguły, ale generalnie zalecana jest duża skromność.

Poza powyższym musisz pamiętać, że w kościele mile widziane jest zakrywanie nóg (zdecyduj się na rajstopy lub pończochy) oraz stóp (sandały nie są zakazane, ale bardziej elegancko będziesz prezentować się w półbutach). Wszystkie te zasady dotyczą nie tylko osoby bierzmowanej, ale również jej gości – mamy, cioć, siostry itd. 

Autor: Robert Wojtaś