Data modyfikacji:

Jak się ubrać na obronę?


Udało ci się napisać pracę dyplomową, dopełniłeś wszystkie formalności i czeka cię obrona. Chcesz dobrze wypaść, żeby twoja praca nie poszła na marne, więc starasz się sumiennie do niej przygotować. Pamiętaj jednak, że na obronie wiedza to nie wszystko! Oczywiście jest ona najważniejsza, ale nie możesz pominąć istotnego elementu, jakim jest strój. Nie pozwól, aby niefortunnie dobrany ubiór popsuł wrażenie o twojej osobie. Nie chcesz popełnić gafy? Co wolno założyć, a czego unikać? Poznaj nasz poradnik, jak się ubrać na obronę.
kobieta

Jak się ubrać na obronę? Ogólne zasady


Bez względu na to, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, bronisz pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim: twój strój na obronę pracy dyplomowej powinien być elegancki i schludny. Niedopuszczalne są spodnie jeansowe, wszelkiego rodzaju dresy, bluzy, powyciągane rękawy, przetarte nogawki czy dziury. Zadbaj o to, aby każdy element garderoby był wyprasowany, świeży i czysty. Uwierz, że od dawna zaschniętą plamkę na mankiecie koszuli doskonale widać, nawet jeżeli włożysz całą energię w jej ukrycie. Jeśli nie jesteś przekonany co do świeżości danej rzeczy – szczególnie koszuli – wybierz inną. Brudny kołnierzyk również bardzo rzuca się w oczy.

Podczas doboru poszczególnych elementów stroju kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Minimalizm zawsze się sprawdzi! Koniecznie unikaj wyzywających ubrań – jeśli jesteś kobietą, krótkie spódnice i bluzki z głębokim dekoltem zostaw na imprezę po obronie. Jeżeli jesteś mężczyzną, zostaw koszule o krótkim rękawie, bluzy, trampki i inne buty sportowe na mniej oficjalne okazje.

Jak się w takim razie ubrać na obronę? Co wybrać? Zdecyduj się raczej na klasyczne kroje i neutralne kolory, aby garderoba nie odciągała innych od tego, co masz do zaprezentowania. Doskonale sprawdzą się odcienie granatu, szarości, brązu, biel, beże lub czerń. Unikaj jaskrawych i intensywnych barw, a także dużych wzorów. Bardzo drobna kratka lub niewielkie grochy są dopuszczalne, ale na pewno nie zdadzą egzaminu motywy zwierzęce (np. cętki), ptaki, koty, drzewa i inne podobne. Unikaj również dużych logotypów, szczególnie na koszuli. Poza tym niewskazane będą również cekiny, błyszczące materiały, brokat i inne mieniące się elementy garderoby.

Jak się ubrać na obronę pracy licencjackiej?


Jeżeli jesteś kobietą i idziesz na obronę pracy licencjackiej, postaw na nieśmiertelną klasykę: prostą koszulę z długim rękawem w kolorze złamanej bieli, czarną ołówkową spódnicę do kolan, cieliste rajstopy i czarne baleriny. Brzmi nudno? Dołóż do zestawu ciekawy wisiorek – np. z symbolem nieskończoności, i delikatną bransoletkę z zawieszką, np. książką. Dzięki takiemu zestawowi będziesz wyglądać zarówno profesjonalnie, jak i kobieco. Dobrym uzupełnieniem stylizacji będzie modna bransoletka Pandora.
Możesz również założyć spodnie, np. o wciąż modnej długości ¾, najlepiej granatowe. W tym zestawieniu doskonale odnajdą swoje miejsce biała koszula oraz szare szpilki. W razie chłodu całość dopełni jasnobrązowy żakiet.
Jeżeli jesteś mężczyzną, postaw na granatowy garnitur dobrej jakości (przyda ci się również np. na wesele kolegi lub inną bardziej uroczystą okazję), brązowe oksfordy, brązowy skórzany pasek do spodni i jasnobłękitną koszulę z długim rękawem. Całość możesz urozmaicić bordowym krawatem.

Jak się ubrać na obronę pracy magisterskiej?


Przy ubiorze na obronę pracy magisterskiej zasady są podobne, jak przy ubiorze na innego rodzaju obrony – minimalistycznie i schludnie. Masz zabłysnąć wiedzą, a nie ekstrawaganckim strojem, który mógłby podważyć twój profesjonalizm.

Jeżeli jesteś kobietą, spokojnie możesz ubrać się tak samo, jak na obronę licencjatu, albo spróbować jeszcze innej propozycji: czarnej sukienki. Najlepiej sprawdzi się taka do kolan lub o modnej długości midi, lekko rozkoszowana ku dołowi. Do całości załóż czarne lakierowane szpilki.
Całkowity spokój w stylizacji to nie twój świat? Rozważ więc dodatek! Świetnym dopełnieniem tego klasycznego zestawu będzie apaszka z delikatnym wzorem, którą możesz zawiązać na szyi lub przewiązać nią włosy.

Jak jeszcze możesz się ubrać na obronę pracy dyplomowej? Inną propozycją jest granatowa rozkloszowana spódnica i biała koszula z koronkowymi wstawkami. Dobierz do całości beżowe lub brązowe szpilki oraz delikatną biżuterię. Taki zestaw sprawi, że będziesz wyglądać nie tylko profesjonalnie, ale również delikatnie.

Nie przepadasz za spódnicami i sukienkami? Postaw na beżowe spodnie w kant oraz białą koszulę! Takie zestawienie zerwie z monotonnością klasyki, ale dalej pozostanie profesjonalne i niezbyt ekstrawaganckie.

A jak mogą ubrać się na obronę mężczyźni? Granatowe spodnie garniturowe spokojnie zdadzą egzamin również podczas obrony pracy magisterskiej, ale mogą również spróbować jeszcze innego zestawu: biała koszula, ciemnoszare spodnie garniturowe oraz modne od kilku sezonów brązowe oksfordy. Profesjonalny wygląd na piątkę!
Chociaż to nie strój jest najważniejszy na obronę – tylko to, co powiesz – nie da się ukryć, że odpowiedni strój pomoże kreować twój wizerunek na profesjonalistę i eksperta w swojej dziedzinie. Elegancki strój może pomóc wzbudzić w komisji wrażenie, że masz wszystko pod kontrolą. Tobie również doda pewności siebie, dzięki czemu łatwiej ci będzie formułować myśli i pokonać stres. Pytanie – jak się ubrać na obronę? – nie powinno spędzać ci snu z powiek przed ważnym dniem uzyskania tytułu naukowego. Strój nie jest najważniejszy, ale może pomóc ci osiągnąć cel: zakończenie kolejnego etapu w życiu z obronioną pracą dyplomową.
Autor: Agnieszka Ragus