Data modyfikacji:

Jak się ubrać na obronę?

Obrona pracy dyplomowej to bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka. Aby podczas niej zaprezentować się jak najlepiej, nie wystarczy być merytorycznie przygotowanym. Istotny jest również odpowiedni wygląd. Jak się ubrać na obronę pracy magisterskiej, inżynierskiej, licencjackiej? Jaki strój na obronę pracy dyplomowej będzie najbardziej odpowiedni? Czego unikać przy kompletowaniu stroju? Jeśli czeka cię obrona i zastanawiasz się, jak się ubrać, ten artykuł jest dla ciebie.

Jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej? Podstawy

Ubiór na obronę pracy dyplomowej powinien być przede wszystkim elegancki i schludny. Wyprasowane, czyste i pachnące świeżością ubrania to podstawa, o której mimo wszystko warto wspomnieć. Ubranie na obronę – nieważne, jakiego rodzaju pracy: licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej, wcale nie musi być drogie, ale powinno być po prostu eleganckie i niezniszczone.

Jak się nie ubrać na obronę?

Ulubione jeansy, które zawsze przynoszą szczęście, kiedy tylko je założysz, mimo wszystko nie są najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o strój na obronę. W szafie zostaw również dresy, T-shirty, swetry. Jeśli jesteś kobietą, na obronę nie zakładaj również zbyt krótkich ani zbyt długich spódnic i sukienek.
Unikaj dziur w ubraniach, wystających nitek, popsutych suwaków, oderwanych guzików oraz plam. Takie mankamenty naprawdę bardzo widać! Komisja egzaminacyjna z pewnością nie będzie postrzegać cię jako profesjonalistę, jeśli założysz najmodniejsze tego sezonu poprzecierane spodnie (chyba że jesteś studentem kierunku związanego z projektowaniem ubrań, ale zakładamy, że raczej tak nie jest).
Na klapki, trampki, buty sportowe, ciężkie buty trekkingowe czy glany przyjdzie czas po obronie, a tymczasem zostaw je w szafie.

W takim razie, w czym na obronę?

Jeśli się zastanawiasz, jak się ubrać na obronę, to przede wszystkim pamiętaj, że klasyczna elegancja zawsze zda egzamin. Biała koszula z długim rękawem, granatowe spodnie garniturowe, elegancka granatowa sukienka to propozycje, które obronią się na piątkę z plusem.

Jak się ubrać na obronę jako mężczyzna?

Jeśli jesteś mężczyzną, to niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jaki strój będzie odpowiedni na obronę pracy licencjackiej, inżynierskiej, czy magisterskiej, masz w miarę ułatwione zadanie. Garnitur (nawet ten sam) sprawdzi się podczas każdego z tych wydarzeń.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, dobierając garnitur na obronę? Stonowane kolory to podstawa, dlatego jednym z najlepszych wyborów będzie kolor granatowy. Jest on bardzo uniwersalny i sprawdzi się nie tylko jako ubiór na obronę pracy inżynierskiej, magisterskiej czy licencjackiej, ale także na inne okazje, np. wesele lub uroczystą kolację. Mniej uniwersalnym wyborem kolorystycznym, ale równie dobrym, będzie szarość. Co natomiast z czernią? Pamiętaj, że jest ona zarezerwowana na imprezy o wieczorowym charakterze oraz pogrzeby.
Ubranie na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej powinno być uzupełnione odpowiednimi dodatkami. Do granatowego lub szarego garnituru dobrze sprawdzą się brązowe lub czarne buty. Koszula: koniecznie z długim rękawem, najlepiej biała. Mucha czy krawat? W przypadku obrony najlepiej sprawdzi się krawat w stonowanym kolorze: granatowym lub szarym. Jeśli zdecydujesz się na zegarek, wybierz klasyczny model na pasku w takim samym kolorze, jak buty.

Jak się ubrać na obronę jako kobieta? Strój na obronę magisterki i nie tylko

Jeśli jesteś kobietą, z pewnością także się zastanawiasz, jak się ubrać na obronę. W czym na obronę pracy magisterskiej lub licencjackiej? Tutaj masz do wyboru sukienkę, spódnicę z koszulą, garsonkę lub damski garnitur. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, aby cała stylizacja była elegancka, ale nie wulgarna. Wybierz stonowane kolory: najlepiej granat, beż, ewentualnie czerń. Biżuteria jest dopuszczalna, ale najlepiej bardzo delikatna – taka, która nie będzie rzucać się w oczy. Buty: najlepiej szpilki w szpic, jednak jeśli nie jesteś fanką obuwia na wysokim obcasie, wybierz klasyczne baleriny.

Sukienka i spódnica na obronę pracy

Sukienka lub spódnica na obronę pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej, podobnie jak męski garnitur, powinna być w stonowanym kolorze, o prostym klasycznym kroju, bez zbędnych zdobień. Pamiętaj, aby sięgała do kolan. Wybierając sukienkę lub spódnicę, pamiętaj, aby założyć rajstopy w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru skóry.

Przykładowe stylizacje

Sukienka na obronę licencjatu, inżynierki, magisterki

Zdecyduj się na czarną klasyczną prostą sukienkę do kolan. Dlaczego czarną? Czerń doda ci nie tylko pewności siebie, ale również uroku. Do takiej czarnej sukienki załóż beżowe szpilki oraz weź minimalistyczną beżową kopertówkę. Beż zawsze będzie pasować do czerni, więc w tym zestawieniu nie ma mowy o modowej wpadce. Do stylizacji dorzuć delikatne srebrne lub złote kolczyki oraz równie delikatny łańcuszek. Nie potrzebujesz niczego więcej!

Spódnica na obronę pracy

Wybierz czarną ołówkową spódnicę o długości nieco ponad kolana, za to z niewielkim rozcięciem. Dobierz do niej klasyczną białą koszulę z kołnierzykiem i wciągnij ją w spódnicę. Całość dopełnij czarnymi szpilkami, czarną niewielką torebką (najlepiej kopertówką) oraz delikatną biżuterią. Możesz też wybrać beżowe szpilki oraz beżową kopertówkę.

Garnitur na obronę

To propozycja dla nieco bardziej odważnych pań, więc jeśli do takich należysz, z pewnością przypadnie ci do gustu. Postaw na garnitur damski w białym kolorze! Wybierz spodnie w kant oraz marynarkę. Pod marynarkę załóż beżową koszulkę. Stylizację dopełnij szpilkami w podobnym kolorze oraz niewielką torebką.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus