Data modyfikacji:

Jak usunąć klej z ubrania po naklejce? Praktyczne porady

Ceny, metki i inne rodzaje naklejek posiadają sporą warstwę specjalnego kleju, dzięki któremu są mocno przytwierdzone do materiału. Po zerwaniu naklejki, często okazuje się zaś, że na powierzchni odzieży wciąż jest obecny klej, a zwykłe wypranie w pralce okazuje się nieskuteczne. Jak usunąć klej z ubrania po naklejce, żeby jednocześnie nie zniszczyć tkaniny? Sprawdź pewne sposoby.

Polecamy: Naprasowanki na ubrania

jak usunąć klej z ubrania

Jak usunąć klej z ubrania po naklejce? Metody mechaniczne

Pozbycie się kleju z ubrania nie jest wcale proste i może wymagać zastosowania nawet kilku sposobów. W pierwszej kolejności, po oderwaniu naklejki, należy spróbować go zdrapać. I tutaj ważna uwaga - nie należy z tym zwlekać. Świeży klej jest miękki, a w związku z tym znacznie podatniejszy na zdrapywanie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

Jak usunąć klej z ubrania bez użycia dodatkowych środków? Wykorzystaj własne paznokcie. Postaraj się delikatnie rolować klej, ale jeśli jest to trudne, lepiej nie dokładać sił ani nie chwytać po ostrzejsze przedmioty. Może to bowiem oznaczać, że klej już dobrze przytwierdził się do materiału, więc jedyne co możesz w ten sposób uzyskać, to jego zniszczenie.

Jak zmyć klej z ubrania? Moczenie

Kolejne sposoby na to, jak zmyć klej z ubrania, to moczenie lub parowanie. Pierwszy z nich sprawdzi się najlepiej w sytuacji dość świeżego kleju, kiedy zawiodło zdrapywanie. Jak to zrobić? Nalej do miski ciepłej wody i rozpuść w niej dwie łyżki szarego mydła, a następnie mocz w takiej kąpieli ubranie przez kwadrans.

Po tym czasie wyjmij, odsącz i spróbuj ponownie zdrapać klej, a na koniec wypierz odzież w pralce. Jeśli zaś dalej nie widzisz efektu, sprawdź, jak usunąć zaschnięty klej z ubrania przy pomocy pary. Do wyboru masz dwa sposoby:

  • użyj parownicy do ubrań lub żelazka z generatorem pary; przez około pół minuty trzymaj parownicę nad śladem po naklejce, przez ten czas klej powinien się rozpuścić,
  • zagotuj wodę w garnku i ostrożnie (tak, żeby się nie poparzyć) przytrzymaj daną odzież nad parą przez pół minuty. 

Wyżej wymienione sposoby sprawdzą się w przypadku takich materiałów jak bawełna, len, poliester czy jeans. Delikatne materiały wymagają nieco bardziej profesjonalnych środków.

Czym usunąć klej z ubrania? Jedwab i wełna

Im delikatniejsza tkanina, tym trudniejsze będzie pozbycie się z niej kleju. Należy mieć też na uwadze, że zbyt intensywne próby mogą przyczynić się do uszkodzenia materiału.

Jak usunąć klej z ubrania po naklejce w przypadku tkanin tak delikatnych, jak choćby jedwab czy wełna? Najbezpieczniejszą metodą jest zaniesienie odzieży do pralni chemicznej, gdzie zostanie on usunięty w profesjonalny sposób.

Samodzielne próby, nawet z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, nie będą bezpieczne. Materiały tego typu posiadają delikatną strukturę, która może zostać kompletnie zniszczona przez zbyt silne, chemiczne substancje. A że są jednocześnie dość kosztowne, lepiej nie ryzykować.

Jak sprać klej z ubrania? Inne rodzaje kleju

Wiesz już jak usunąć klej z ubrania po naklejce, jednak zdarza się też, że ubranie miało styczność z dużo silniejszym rodzajem kleju. To częsty widok choćby w przypadku dzieci, które zazwyczaj brudzą spodnie klejem do papieru.

Wszystkie wymienione wyżej metody mogą być nieskuteczne. Ideałem byłoby zastosowanie specjalnych płynów odplamiających, dedykowanych tego rodzaju substancjom. Nie posiadasz ich? Nic straconego. Zatem, czym usunąć klej ze spodni?

  • Spróbuj użyć rozpuszczalników, takich jak aceton. Powierzchnię z klejem należy delikatnie pocierać wacikiem nasączonym acetonem, a następnie wyprać.
  • Wykorzystaj alkohol, np. spirytus salicylowy, i postępuj analogicznie jak z rozpuszczalnikiem.
  • Spróbuj terpentyny, która jest bezpieczniejsza od acetonu.

Wszystkie metody zawiodły? Zamiast więc eksperymentować i sprawdzać, czym usunąć klej z ubrania, może lepiej wyciąć plamę i zakryć ją naszywką? To może całkowicie zmienić charakter odzieży i jest przy tym obecnie modne.

Autor: Natalia Kowalska