Data publikacji:

Jak zwęzić spodnie w domu?

Chyba każdy ma w swojej szafie ulubiony model spodni, z którymi nie chce się rozstawać. A co zrobić, gdy przechodzimy na dietę i nasze jeansy lub chinosy stają się za duże? Czy oznacza to, że od razu musimy się z nimi pożegnać, upchnąć na dnie szafy lub w najgorszym przypadku – wyrzucić? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak zwęzić spodnie, by służyły nam przez długie lata i doskonale pasowały do sylwetki.
jak zwęzić spodnie w domu

Przeczytaj również: Jak optycznie poszerzyć wąskie biodra?

Jak zwęzić spodnie w pasie?

Początki krawiectwa wielu osobom mogą wydawać się skomplikowane, ponieważ wymagają precyzji oraz niemałej dokładności. Na szczęście przy odrobinie determinacji okaże się, że w zaciszu własnego domu można wyczarować nie tylko nowe kreacje, lecz również sprawić, że posiadane przez nas ubrania zawsze będą wyglądać świetnie – także w pasie.

Przedstawiamy więc dwa najpopularniejsze sposoby, jak zwęzić spodnie. Pierwsza metoda skierowana jest do osób, które dysponują maszyną do szycia i mają podstawową wiedzę na temat krawiectwa. Co należy zrobić krok po kroku? Oto instrukcja:
 1. Zwężanie spodni w pasie rozpoczynamy od odprucia paska i szlufek.
 2. Wykonujemy przymiarkę i zbieramy materiał przy pomocy szpilek.
 3. Teraz jest czas na to, by zszyć spodnie po liniach, które wyznaczyły szpilki.
 4. Obcinamy nadmiar materiału i przeszywamy cięcie ściegiem owerlokowoym.
 5. Ustalamy wysokość, na której ma znaleźć się odpruty wcześniej pasek.
Przyszywamy wraz ze szlufkami – nasze spodnie są gotowe do założenia! Te wskazówki pokazują, że odpowiedź na pytanie, jak zwęzić spodnie w pasie, nie jest wcale zawiła.

Jeśli decydujemy się na zwężenie spodni w pasie, nie zawsze musimy odpruć pasek. Wprawne krawcowe mogą po prostu je przymierzyć i złapać materiał z ich tyłu tak, by idealnie się układały. Po zdjęciu spodni należy wyłącznie odpruć szlufki, rozprasować tylny szef oraz po kolei odciąć nadmiar materiału. Po tej operacji wystarczy wykonać nowy szef, przyszyć ponownie szlufki i cieszyć się spodniami idealnie dopasowanymi do talii.

Warto pamiętać o zachowaniu identycznych odległości między kieszeniami oraz o schowaniu miejsca szycia pod odprutą szlufką. Tylko wtedy będzie można pochwalić się precyzyjnie wykonaną korektą.

Jak zwęzić spodnie w pasie bez maszyny?

Zwężanie spodni w pasie bez maszyny również jest możliwe. Ten prosty sposób wykorzystywały już nasze mamy i babcie, które chciały wyglądać modnie i stylowo niezależnie od okoliczności.

Co zrobić, gdy ukochane jeansy staną się za duże? Nie musisz wydawać kilkudziesięciu złotych na nowe. W osiedlowej pasmanterii znajdziesz tanie dodatki, które tchną w stylizację nowe życie. Zaopatrz się więc w:
 • gumkę guzikową;
 • dwa płaskie guziki;
 • igłę;
 • nici;
 • nożyczki.
Zastanawiasz się, jak zwęzić spodnie w pasie gumką? To banalnie proste:
 1. Rozpocznij od zrobienia od środka spodni dwóch otworów po bokach pasa.
 2. Do każdego otworku przyszyj guzik.
 3. Za pomocą agrafki przeciągnij gumkę przez tył pasa przy wykorzystaniu zrobionych otworków.
 4. Przełóż guziki przez otwory w gumce i... gotowe!
Pamiętaj, że metoda zwężania spodni w pasie bez maszyny sprawdzi się najlepiej w przypadku dużo za dużych ubrań.

Jak zwęzić spodnie w nogawkach?

Opanowanie sztuki zwężania spodni w pasie sprawi, że wyszczuplenie nogawek będzie naprawdę proste. Na początku warto zadbać, by mieć pod ręką igłę, nici, szpilki, linijkę, mydełko krawieckie lub ołówek, a także inne, dobrze dopasowane spodnie. Nieocenionym wsparciem będzie także maszyna do szycia, choć nie jest ona konieczna. Jak zwęzić spodnie w nogawkach, by wyglądały starannie?
 1. Zacznij od ich wyprasowania po lewej stronie i przyłożenia dopasowanego modelu do przerabianego. Widoczną różnicę w rozmiarze zaznacz ołówkiem lub mydełkiem krawieckim – posłuż się wtedy linijką, wykonasz dzięki temu precyzyjną linię.
 2. Odetnij nadmiar materiału, a około 1-1,5 cm pozostaw na szew.
 3. Narysowaną linię przeszyj maszyną. Możesz zrobić to także przy użyciu igły i nitki, musi temu towarzyszyć niemała dokładność.
Spodnie w nogawkach można także zwęzić w inny sposób – wtedy należy włożyć je na lewą stronę, a szpilkami zaznaczyć, ile materiału chcemy usunąć. Po zdjęciu ubrania przeprasowujemy je żelazkiem, rysujemy linię prostą wyznaczoną przez szpilki i postępujemy dalej tak, jak w przypadku pierwszej metody.

Niekiedy zwężenia potrzebują nogawki spodni z kantem. Postępowanie z takim modelem będzie wyglądać odrobinę inaczej – korektę trzeba wykonać wtedy z dwóch stron. Dzięki temu nie zaburzymy naturalnej konstrukcji, a kant spodni wciąż będzie znajdować się po ich środku. Należy pamiętać więc o przeprowadzeniu linii z lewej i prawej strony każdej nogawki oraz odjąć taką samą ilość materiału.

Zwężanie spodni w domu – o czym należy pamiętać?

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze propozycje, jak zwęzić spodnie – zarówno w pasie, jak i w nogawkach. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z krawiectwem, warto pozwolić sobie na kilka eksperymentów i na początku wyszczuplić stary, domowy egzemplarz spodni. Pozwoli to wytrenować pewność cięcia oraz zaprzyjaźnić się z igłą, nitką czy maszyną do szycia.

Poprawki krawieckie wymagają także niemałego wyczucia – ich sprzymierzeńcem nie jest pośpiech. Jeśli więc zwężasz ulubione spodnie, rób to spokojnie i powoli. Dąż do tego, by każdy ruch cechowała dokładność. Nie bój się także sprawdzenia naniesionych poprawek przed cięciem – dzięki temu unikniesz pomyłki, a spodnie idealnie dopasowane do sylwetki będą na wyciągnięcie ręki.
Autorka: Anna Mlonka