Data modyfikacji:

Jedwab morwowy: czy warto kupić produkty wykonane z jedwabiu?

Jedwab morwowy to wyjątkowo szlachetna tkanina i należąca do jednych z najbardziej pożądanych na rynku. Uwielbiają ją kreatorzy mody oraz wszystkie osoby ceniące komfort i estetykę. Piękne, eleganckie, jedwabne suknie nie mają konkurentek. Bardzo cenione są oryginalne jedwabne akcesoria w postaci apaszek czy też ozdób do włosów. Jedwab morwowy coraz częściej gości w naszych sypialniach i stanowi ekskluzywną dekorację okna. Co to jest jedwab morwowy? Jakie posiada cechy oraz jakie są plusy i minusy tego materiału? Czy faktycznie opłaca się poszukiwać produktów z jedwabiu morwowego?

Dowiedz się również, czym jest wiskoza.

jedwab morwowy

Czym jest jedwab morwowy?

Jest to włókno, które uzyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego. W ten sposób określa się także tkaninę, która uzyskiwana jest z przędzy tego włókna. Jeden kokon jedwabnika może być zbudowany z nici o długości nawet 3 km! Nici te są niezwykle wytrzymałe i posiadają szczególne właściwości fizyczne. 

Jedwabniki morwowe zostały udomowione już kilka tysięcy lat temu i obecnie nie występują w środowisku naturalnym. Motyle te hodowane są głównie w Chinach oraz na Półwyspie Indyjskim. Jedwab produkowany jest również z kokonów dziko żyjącego jedwabnika dębowego. Taka tkanina ma ciemną barwę, jest wybielana chemicznie i trudno nawet porównywać ją do wyjątkowo miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, jakim jest jedwab morwowy.

Jedwab morwowy – tkanina ekskluzywna o wyjątkowych właściwościach

Produkcja jedwabiu stanowi zaledwie ułamek procenta światowej produkcji wszystkich tkanin. Jedwab morwowy to synonim luksusu. Wysoka cena tkaniny koresponduje z wysoką jakością i specyficznymi jej właściwościami. Czym zachwyca nas jedwab morwowy?

Podczas codziennego użytkowania na uwagę zwracają przede wszystkim takie właściwości, jak:

  • lekkość, miękkość i gładkość,
  • reprezentacyjny połysk,
  • naturalność,
  • wysoka zdolność przyjmowania barwników,
  • elastyczność i odporność na gniecenie,
  • wytrzymałość,
  • termoregulacyjność,
  • higroskopijność,
  • hipoalergiczność.

Bardzo przyjemny w dotyku jedwab morwowy to naturalna, oddychająca tkanina, która zapewnia ciału wysoki komfort. Charakterystyczny połysk czyni jedwab morwowy materiałem niezwykle eleganckim i wytwornym. Ultrawygodne, jedwabne sukienki delikatnie opływają ciało i dodają mnóstwo pożądanej lekkości każdej sylwetce. 

Jedwab morwowy łatwo chłonie barwniki. Dzięki temu może przybierać interesujące, żywe barwy, co wpływa na walory estetyczne produktów. W lecie jedwab przyjemnie ochładza ciało, a w chłodne dni pomaga skutecznie się ogrzać. To dlatego pościel jedwabna jest tak bardzo pożądana w sypialni.

Docenią ją również alergicy, gdyż jedwab morwowy to tkanina, która nie przyciąga roztoczy i w żaden sposób nie uczula. Jedwab sprawdzi się doskonale także w przypadku osób o zwiększonej potliwości, gdyż za sprawą higroskopijności potrafi absorbować wodę z otoczenia.

Jak prać i pielegnować jedwab morwowy?

Właściciele jedwabnych produktów często zastanawiają się nad tym, jak prać jedwab morwowy. Otóż najbardziej wskazane jest profesjonalne czyszczenie chemiczne. Przed jakimikolwiek działaniami tego typu zawsze należy dokładnie zapoznać się z metką producenta.

Możliwe jest również delikatne pranie jedwabiu w warunkach domowych. Jedwab morwowy najlepiej jest prać wówczas ręcznie w zimnej wodzie. Używać należy w tym celu tylko i wyłącznie specjalnych środków piorących. Jedwabnych tkanin pod żadnym pozorem nie należy namaczać zbyt długo, ani też wykręcać. 

Jedwab morwowy po praniu najlepiej jest osuszyć ręcznikiem w pozycji rozłożonej. Dzięki temu tkanina nie rozciągnie się. Jedwabiu nie można podczas suszenia eksponować na promienie słoneczne. Tkaninę prasować zawsze należy na lewej stronie i gdy jest jeszcze lekko wilgotna.

Jedwab morwowy – tkanina o wielu praktycznych zastosowaniach

Jedwabną odzież poleca się nie tylko na wyjątkowe okazje. Pełne marszczeń i wiązań, wzorzyste, długie sukienki jedwabne to współcześnie absolutne bestsellery, które odpowiadają światowym trendom w modzie. Te uszyte z pokaźnej ilości tkaniny szczególnie efektownie prezentują się w tańcu

Jedwab morwowy to nie tylko idealna tkanina na suknie, bluzki, czy też koszule. Wykonuje się  z niej również akcesoria w postaci nietuzinkowych apaszek, krawatów oraz ozdób do włosów. Bardzo rekomendowana jest super komfortowa bielizna jedwabna. Jedwab morwowy szantung doskonale sprawdzi się jako stylowa ozdoba okna nie tylko we wnętrzach glamour.

Poszewka, która codziennie dba o zdrowy sen i urodę

Poszewka z jedwabiu morwowego to produkt przeznaczony dla szczególnie wymagającej klienteli. Aminokwasy zawarte w jedwabiu pozytywnie wpływają na system nerwowy i pozwalają organizmowi wyciszyć się i zrelaksować. Eliminowanie porannych zmarszczek i odgnieceń na twarzy, regeneracja oraz nawilżenie skóry i niwelowanie uczucia zmęczenia. Wszystko to zapewni nam unikalna poszewka jedwab morwowy. Warto również rozejrzeć się za jedwabnymi kołdrami. 

Autor: Małgorzata Kowalczyk