Data publikacji:

Pielęgnacja włosów blond. Jakich kosmetyków używać?

Podobno jedna na 50 kobiet rodzi się blondynką – twierdzą specjaliści marki Nivea, którzy nieustannie pracują m.in. nad kosmetykami do włosów. Na czym powinna polegać świadoma i mądra pielęgnacja włosów blond? Podpowiadamy.
dbanie o blond włosy
Każdy chce mieć piękne, gęste, lśniące i zdrowe włosy. We współczesnym świecie z zanieczyszczonym środowiskiem i powietrzem rzadko nasze włosy są naturalnie w tak dobrej kondycji. Zwłaszcza włosy blond łatwiej ulegają uszkodzeniom. Dlatego trzeba je wspierać odpowiednią pielęgnacją. Delikatne czesanie i wygładzanie powinny znaleźć się w zestawie codziennie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych, którym poddajemy nasze włosy. Właściwe mycie, osuszanie i odżywianie – oto najważniejsze elementy pielęgnacji włosów blond.

Skąd bierze się kolor włosów?

To, czy jesteś blondynką, brunetką, czy masz miedziany odcień, zależy od pigmentów, które są rozproszone w strukturze kosmyków. Pigmenty syntetyzują się w komórkach znajdujących się w mieszkach włosowych – w melanocytach. Gdy gotowy pigment uwalnia się z nich, wędruje do komórek włosa, a tam rozprasza się.

Jednak to, jaki będzie twój naturalny kolor włosów, zależy najbardziej od ilości i odcienia barwników, a także od proporcji między pigmentami jasnymi i ciemnymi. Zaś wszystkie te informacje – ilość, odcień i proporcje pigmentów – są zapisane w genach. W przypadku włosów blond pigmentu jest zazwyczaj bardzo mało, dlatego właśnie twoje pasma są jasne.

Jak dbać o blond włosy?

Istnieje kilka czynności, które powinny stać się twoim nawykiem pielęgnacyjnym, jeśli masz włosy blond i chcesz, by były lśniące, zdrowe i mocne. Pamiętaj, że:
  • włosy trzeba regularnie podcinać, zwłaszcza jeśli masz rozdwajające się końcówki – o nie też trzeba szczególnie zadbać, aplikując im co jakiś czas odżywkę z dodatkiem silikonów, które wzmocnią końcówki;
  • należy unikać przesuszania i gorącego powietrza – suszarka i lokówka powinny być używane raczej sporadycznie;
  • by włosy były gładkie i mocniejsze, rozczesuj je regularnie – rano i wieczorem, a także przed umyciem.
Jasne włosy mogą delikatnie zmieniać swój odcień. Wpływ na kolor mogą mieć warunki atmosferyczne (np. słońce rozjaśnia, mróz wysusza), ale także gospodarka hormonalna, twoje samopoczucie – zwłaszcza destrukcyjnie wpływa stres oraz niewłaściwa pielęgnacja. By wzmocnić kolor, możesz stosować nie tylko kosmetyki, ale też wspierać się naturalnymi metodami, lub wybierać preparaty pielęgnacyjne zwierające naturalne ekstrakty. By zachować jasny kolor, polecamy:
  • Rozjaśnianie rumiankiem – zaparzonym rumiankiem trzeba po prostu przepłukać umyte włosy. Efekt będzie wzmocniony, jeśli zaraz po przepłukaniu włosy będą dodatkowo miały kontakt z mocnym słońcem.
  • Rozjaśnianie cytryną – sokiem z cytryny przecieraj tylko niektóre pasma, a następnie wystaw głowę na słońce. Pamiętaj jednak, że cytryna może wysuszać włosy, dlatego trzeba je po takiej aplikacji dodatkowo nawilżyć. Dobrej jakości kosmetyki do włosów blond z rumiankiem i cytryną ma marka John Frieda.
  • Płukanie – do wzmocnienia naturalnego blond koloru, jak też tego uzyskanego po zastosowaniu farby, można wykorzystać też specjalne płukanki. Różowe – pomogą pozbyć się zielonych refleksów, które mogą pojawić się po rozjaśnianiu lub farbowaniu na blond; fioletowe – niwelują żółte pasma, które powstają najczęściej pofarbowaniu lub rozjaśnianiu kosmyków; srebrne lub niebieskie – przydają się, gdy na głowie pojawiają się odcienie miedzi (częściej u szatynek), ale skutecznie też usuwają żółte refleksy w mocno rozjaśnianych włosach.
Płukankę do włosów blond możesz też przygotować samodzielnie:
  • płukanka z piwa – szklankę odgazowanego piwa wymieszaj ze szklanką wody – taka mikstura doda włosom miękkości i gładkości, pomoże też uregulować poziom wydzielania sebum;
  • płukanka z octu – dzięki niej ujarzmisz puszące się włosy o łamiących się końcówkach;
  • płukanka z kawy – fantastycznie nabłyszcza i odżywia włosy, a wmasowana w skórę głowy pobudza wzrost kosmyków.

Jak myć włosy blond?

Tak jak każde inne – najważniejsza jest delikatność i dokładność. Niewiele osób o tym wie, ale istotna jest pozycja, w której myjemy głowę. Nie bez przyczyny u fryzjera włosy myje się tak, jak rosną – a więc od czubka głowy ku dołowi. Wiele z nas w domu jednak myje włosy w pozycji pochylonej, nad wanną z głową w dół. To błąd – włosy powinno się myć tak jak układają się w naturalny sposób – od czubka, przez ramiona, ku dołowi. Najlepiej byłoby myć je na stojąco pod prysznicem lub leżąc w wannie. Jeśli jednak nie masz możliwości, by myć kosmyki zgodnie z ich naturalnym kierunkiem wzrostu, czyli od czoła do głowy, próbuj je chociaż wygładzać w ten sposób, zmywając z nich szampon. Wzmocnisz w ten sposób włosy i ograniczysz ich wypadanie.

Szampon do włosów blond – delikatny i oczyszczający

Nakładaj go tylko na skórę głowy, nie ma potrzeby aplikacji na całą długość włosów, ponieważ podczas spłukiwania szampon będzie spływał po włosach i taka kąpiel zdecydowanie wystarczy.

Pamiętaj, że włosy blond są zazwyczaj znacznie delikatniejsze i cieńsze, niż ciemne, dlatego też są bardziej podatne na uszkodzenie i wysuszenie. Dlatego nie wystarczy zwykły szampon. Włosom blond potrzebne jest szczególne traktowanie. Wybierz szampon micelarny. W swoim składzie szampony te mają mikroskopijne cząsteczki o kulistym kształcie – micele – które wychwytują brud i tłuszcz, oraz wiążą go z wodą, co w efekcie skutecznie oczyszcza.

Polecanym szamponem micelarnym jest np. Nivea Pure Color, który zawiera naturalny ocet malinowy i olejki, które przeciwdziałają blaknięciu koloru i wzmacniają intensywny odcień, co ma znaczenie zwłaszcza, jeśli twoje włosy są ufarbowane na blond. Szampon pielęgnuje też włosy, m.in. za sprawą olejku makadamia, a także dogłębnie je nawilża i wyraźnie wygładza.

Odżywianie włosów blond – oleje, proteiny, keratyna

Włosy blond są delikatniejsze od ciemnych, dlatego w ich pielęgnacji trzeba zachować umiar i równowagę pomiędzy nawilżeniem a odżywieniem proteinami, by włosów nie przeciążyć. Uważaj też z olejowaniem cienkich włosów – nakładanie oleju z pestek winogron raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Wybieraj też odżywki, które dostarczą włosom wzmacniającej keratyny.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements