Data publikacji:

Jaki strój na pogrzebie będzie odpowiedni, czyli zasady savoir vivre

Pogrzeb to smutna uroczystość, która wyzwala mnóstwo stresu i negatywnych emocji. Niestety, w życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać bliską osobę czy znajomego. Warto wówczas wiedzieć, jak się ubrać, by nie odwracać uwagi od istoty ceremonii i okazać należny szacunek. Jak się ubrać na pogrzeb?
jaki strój na pogrzeb

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje rajstop i jak je dobrać?

Ubiór na pogrzebie – czy zawsze musi być czarny?

Kolorem bezsprzecznie związanym z żałobą, wyrażającym smutek i żal, jest oczywiście czerń. Czy jednak prawdą jest, że każda osoby, która udaje się na pogrzeb, musi odziać się w tę barwę od stóp do głów?

Okazuje się, że niekoniecznie. Zupełnie czarny ubiór na pogrzebie obowiązuje przede wszystkim osoby bardzo bliskie zmarłemu – czyli dzieci, rodzeństwo, żonę/męża. Jeśli udajesz się na ostatnie pożegnanie dalekiej cioci bądź znajomego, możesz postawić na ciemne odcienie granatu czy szarości. Błędem nie będzie również założenie kreacji w bardzo przygaszonym, dyskretnym wzorze (np. w ciemną jodełkę na ciemnym tle).

Damski strój na pogrzebie – co wypada?

Jeśli chodzi o kobiecy strój na pogrzebie, to podstawowa zasada brzmi: ma być maksymalnie elegancko. Wybór ogranicza się do trzech opcji:
  • Sukienka
Skromna sukienka o długości w kolano lub dłuższa, z zakrytymi ramionami i małym dekoltem (dotyczy to również tyłu). Kreacja może mieć koronkowe wstawki w kolorze czarnym lub np. ciemnoszarym. Nie powinna mocno przylegać do ciała.
  • Spódnica i bluzka
O ile spódnica i marynarka powinny być w ciemnych kolorach, o tyle bluzka może być już biała. Połączenie bieli i czerni w takim wydaniu jest bardzo eleganckie i podkreśla rangę uroczystości.
  • Spodnie i bluzka
Dobry damski strój na pogrzeb to również spodnie i stonowana, elegancka bluzka. Spodnie powinny być z kantem.

Damski ubiór na pogrzeb – czy latem obowiązują rajstopy?

O ile zimą oczywiste jest, że do wyżej opisanych stylizacji należy włożyć rajstopy, wysokie buty i elegancki płaszcz, o tyle w upale wizja zakładania na siebie choćby jednej dodatkowej warstwy czy wkładania zakrytych butów może mocno zniechęcać. Czy przy 30 stopniach Celsjusza można „odpuścić” sobie rajstopy? I czy letni ubiór na pogrzeb może uwzględniać sandały?

Niestety nie. Zgodnie z zasadami savoir vivre wyjątkowo niegrzeczne jest zrezygnowanie z rajstop bądź zakrytych butów na rzecz gołych nóg bądź sandałów. Niedopuszczalne są również buty odkrywające tylko palce lub tylko piętę.

Damski ubiór na pogrzeb – błędy

Nawet znającym powyższe zasady paniom zdarza się popełnić drobne błędy. Najczęściej dotyczą one wysokości szpilek. Pamiętaj, że te wyższe niż 7 cm są uznawane są zbyt zmysłowe, aby zakładać je na taką uroczystość. Powszechny błąd to również zakładanie zbyt rzucającej się w oczy biżuterii (dopuszczalne są tylko skromne, małe ozdoby) oraz nakładanie mocnego makijażu.

Jak się ubrać na pogrzeb? Porady dla mężczyzn

Mężczyźni także często zadają sobie pytanie, jak się ubrać na pogrzeb. W ich przypadku odpowiedź jest tylko jedna: obowiązkowy jest garnitur. Koniecznie czarny, jeśli zmarły był osobą bardzo bliską, i ciemnoszary lub w głębokim odcieniu granatu, jeżeli jest to pożegnanie znajomego albo członka dalszej rodziny.

Niestety, jeśli chodzi o ubiór na pogrzeb, to mężczyznom (podobnie jak zresztą i kobietom) przydarzają się rożnego rodzaju wpadki. Najczęściej popełniane błędy to:
  • zakładanie jeansów – niedopuszczalne są nawet te czarne,
  • zakładanie jasnego garnituru, np. jasnoszarego,
  • zakładanie koszuli z krótkim rękawem – to niedopuszczalne nawet w wyjątkowo upalny dzień,
  • zakładanie kurtki (np. pikowanej) do eleganckiego ubioru; do garnituru można założyć tylko i wyłącznie elegancki płaszcz.
Autor: Robert Wojtaś