• rozkloszowane sukienki i spódnice z halką to także hit rodem z PRL.
Stylizacje w stylu PRL – jak się wtedy ubierano?
Stylizacje w stylu PRL są dość odmienne, w zależności od dziesięciolecia. Inna moda panowała w latach 50., a inna dziesięć czy też dwadzieścia lat później. Wiele osób samodzielnie wydłużało, skracało i przerabiało ubrania, rozwiązanie to było o wiele tańsze niż zlecenie tego typu prac krawcowej.
W latach 50. na ulicach królowała subkultura młodzieżowa – tzw. bikiniarze. Nosili oni ekstrawaganckie czerwone marynarki w kratę, buty na grubej podeszwie, barwne krawaty oraz spodnie z wąską nogawką. Ich cechą charakterystyczną było zamiłowanie do jazzu i kultury amerykańskiej.
Stylizacje w stylu PRL z lat 50. to także wszechobecny jeans, spodnie capri (z nogawkami do połowy łydki i wyższym stanem), rozkloszowane sukienki podkreślające kobiecą sylwetkę, baleriny, chusty oraz okulary przeciwsłoneczne, tzw. lenonki. Ich nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego muzyka Johna Lennona. Obecnie ten typ okularów może być noszony zarówno do stylizacji rockowych, jak i romantycznych lub boho.
Stylizację w stylu PRL z lat 60. wyróżnia z jednej strony nadanie kobiecej sylwetce męskich kształtów (na wzór ubioru członków zespołu The Beatles), a z drugiej, paradoksalnie, feminizm w postaci spódniczek mini, szerokich dekoltów, rozkloszowań i koszul w kwiaciaste wzory. W tamtych latach noszono także wzorzyste rajstopy oraz bufiaste rękawy.
Lata 70. wiązały się z przełomem. Kobiety zaczęły nosić powszechnie spodnie – wykonane z jeansu, z rozszerzaną nogawką (tzw. dzwony) lub nawet luźne pumpy i spodnie z dziurami i przetarciami. Mile widziane były także postrzępione i farbowane T-shirty, rozkloszowane sukienki w groszki i z bufiastymi rękawami, plisowane spódnice oraz koszule w kratę i paski.
Modę PRL w stylu lat 80. można streścić w dwóch słowach: disco i punk. Z jednej strony królował kicz, cekiny, muzyka funky i natapirowane fryzury, a z drugiej – noszono sneakersy, kurtki ramoneski i łańcuchy oraz słuchano takich zespołów jak np. The Clash. Bardzo modne były także koszulki z nadrukami – wyrażały one albo sprzeciw wobec zasad panujących w społeczeństwie, albo po prostu miłość do konkretnych zespołów muzycznych.