Data modyfikacji:

Woda toaletowa a perfumowana. Czym się różnią?

Jaka jest różnica między wodą toaletową a perfumowaną? Na którą się zdecydować, aby móc cieszyć się pięknym i trwałym zapachem? Zobacz, co będzie dla ciebie lepsze: woda toaletowa czy perfumowana.

woda toaletowa a perfumowana

Woda toaletowa a perfumowana

Wybór dobrych perfum nie zawsze jest prosty. Bestsellerowe zapachy zwykle wiążą się z wysokimi cenami, co sprawia, że jeszcze dokładniej analizujesz opłacalność zakupu. Jak to możliwie, że w obrębie jednego zapachu znajdziesz flakoniki w różnych cenach? To proste – najprawdopodobniej jeden z nich jest wodą toaletową, a drugi – perfumowaną.

Klasyfikacja poszczególnych zapachów zależy od ich składu. Każdy z nich stanowi połączenie olejków roślinnych, od których zależny jest ostateczny zapach, oraz alkoholu.

Różnica między wodą toaletową a perfumowaną

Aby odpowiedzieć na pytanie: woda perfumowana czy toaletowa, trzeba się przyjrzeć różnicom między wodą perfumowaną a toaletową. Leży ona w stężeniu olejków roślinnych wykorzystywanych do produkcji kosmetyków.

W wodzie perfumowanej (EDP) wynosi 10-25%, z kolei w toaletowej (EDT) – 5-10%. Co jest zatem mocniejsze: woda toaletowa czy perfumowana? Jak nietrudno się domyślić, zapach wody perfumowanej będzie bardziej intensywny i trwalszy niż w przypadku wody toaletowej. Najmniejszą ilość olejków znajdziesz w wodzie kolońskiej (EDC) – w tym przypadku ich stężenie mieści się w granicach 3-5%, przez co zapach ulatnia się praktycznie natychmiastowo.

Przeczytaj także: Jak zrobić perfumy w domu?

Czy woda perfumowana to perfumy?

Potocznie przyjęło się, że wszelkie flakoniki są nazywane perfumami – bez względu na ich skład. W rzeczywistości perfumy to najbardziej luksusowy ze wszystkich produktów zapachowych – w ich przypadku stężenie olejów roślinnych wynosi 23-43%.

Jakość, rzecz jasna, idzie w parze z odpowiednią ceną – za flakon prawdziwych perfum trzeba zapłacić co najmniej około 700 zł. Są również o wiele trudniej dostępne niż tańsze wersje zapachów.

Woda toaletowa czy perfumowana?

Wróćmy jednak do najpopularniejszych wyborów kobiet – a więc wody perfumowanej i toaletowej. Jeśli zastanawiasz się, co lepsze – woda toaletowa czy perfumowana – pamiętaj, że ta druga zawiera większe stężenie zapachowych olejków rozcieńczonych w alkoholu. W połączeniu z ciepłotą ciała woda perfumowana będzie uwalniać twój ulubiony zapach przez znacznie dłuższy czas niż jej toaletowa odpowiedniczka.

Główna różnica między wodą perfumowaną a toaletową polega zatem na jakości produktu oraz trwałości zapachu. Jeśli zależy ci na tym, by pachnieć zniewalająco przez cały dzień, o wiele korzystniejszym wyborem będzie zakup dobrej perfumowanej wody. Toaletowa, choć tańsza, będzie wietrzała znacznie szybciej.

Prawidłowe używanie perfum

Bez względu na to, czy wybierzesz wodę toaletową czy perfumowaną, ważny jest także sposób aplikacji kosmetyku. Choć trwałość wody perfumowanej zależy od stężenia olejków w niej zawartych, istnieje kilka zasad, którymi powinna kierować się każda miłośniczka zapachów.

  • Flakonik trzymaj w zacienionym i suchym miejscu. Nigdy na łazienkowej półce! Woda toaletowa nie znosi ciepła i wilgoci – w takich warunkach szybko traci swoje właściwości.
  • Zapach będzie uwalniał się dłużej, jeśli zaaplikujesz go na ciepłe partie ciała – a więc np. na szyję, nadgarstki, mostek.
  • Zamawiaj zapachy w Internecie – ceny tych najpiękniejszych są w sieci o wiele tańsze niż w stacjonarnych drogeriach. Przed kupnem pełnowymiarowego flakonu wybierz się do drogerii, aby przetestować zapach. Niektórzy producenci perfum sprzedają również małe próbki.

Wiesz już, na czym polega różnica między wodą toaletową a perfumowaną. Teraz nie pozostaje już nic innego jak znalezienie idealnego zapachu.