Data publikacji:

Wszy odzieżowe: jak się ich pozbyć?

Bardzo silny świąd skóry głowy, który powoduje notoryczne drapanie, nawet w nocy? Powodem nieprzyjemnej dolegliwości mogą być wszy odzieżowe. Sprawdź, czy masz do czynienia z tymi pasożytami oraz jak się ich pozbyć i co zrobić, aby nie doprowadzić do powrotu wszy.
Wszy odzieżowe

Wesz odzieżowa - skąd się bierze?

Wszy odzieżowe to dla wielu dość kłopotliwy problem, który niezauważony w porę może spowodować, iż dotknie on wszystkich członków rodziny oraz przeniesie się na inne domostwa. Wszy ludzkie to pasożytnicze owady, które bytują na owłosionej skórze głowy.

O ich pojawieniu się mogą świadczyć zaczerwienienia, niewielkie rany oraz świąd skóry głowy, często bardzo silny. Ponadto po przyjrzeniu się skórze, zauważyć można same wszy, które wyglądają jak drobne kropki wielkości ziarna sezamu, oraz jajeczka.

Jaki jest powód pojawienia się wszy ubraniowych? Do zakażenia pasożytami, wbrew pozorom, dochodzi bardzo łatwo. Co więcej, wszawica to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób, które wywołują pasożyty! Wszy mogą być przenoszone z żywiciela na żywiciela w sposób bezpośredni - na przykład podczas spotkania towarzyskiego czy zabawy dzieci.

Do transmisji może dojść także w sposób pośredni, gdy używamy akcesoriów, które miały kontakt z osobą zakażoną. Wszy na ogół można spotkać na szczotce, grzebieniu, a nawet na czapce, gumce do włosów, szaliku czy bluzce. Z tego powodu ów pasożyt często jest określany mianem „wszy ubraniowej”. Wszy odzieżowe na elementach ubrań czy akcesoriach mogą przeżyć do około 48 godzin.

Wszy odzieżowe - jak uniknąć problemu?

Wbrew popularnej opinii, wszy odzieżowe nie pojawiają się tylko w przypadku złych warunków sanitarnych. Co więcej, higiena lub jej brak u żywiciela, którym jest człowiek, jest bez znaczenia. Jak więc ustrzec się przed wszawicą?
W tym przypadku najistotniejsza jest prewencja. Należy więc unikać korzystania z artykułów higienicznych, gumek do włosów oraz odzieży innych osób. Jeśli jest to jednak konieczne - kontakt ograniczmy do minimum. Niestety, do zakażenia może dojść ponadto w tak niewinnej sytuacji, jak wyjście do restauracji, jazda komunikacją miejską czy zabawa dzieci w przedszkolu. Dlatego prewencja powinna opierać się na obserwowaniu swojego ciała, a w sytuacji pojawienia się świądu skóry należy dokładnie obejrzeć skórę głowy. Natomiast w przypadku dzieci, dobrym wyjściem może być obserwacja ich skóry głowy podczas codziennego czesania i pielęgnacji włosów - a gdy wszy odzieżowe się pojawią, należy natychmiast działać!
W przypadku wszawicy nie musimy od razu udawać się do lekarza. Domowe sposoby na wszy odzieżowe są bardzo łatwo dostępne, zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i w internecie. Do wyboru mamy wiele produktów: szampony, płukanki czy grzebienie. Wszy ubraniowe są pasożytami, których stosunkowo łatwo się pozbyć. Często wystarczy zastosować preparat jednorazowo. Ważne jednak, aby produkt został zastosowany przez wszystkich domowników. Należy także wyprać ubrania oraz pościel, z którymi miało się kontakt w ciągu ostatnich 2-3 dni. Podobnie powinniśmy postąpić także z akcesoriami do włosów.
Inne, tym razem domowe metody na wszy, to:
  • ocet jabłkowy wymieszany z wodą w proporcji 1:1;
  • olej kokosowy wmasowany w skórę głowy;
  • nafta kosmetyczna;
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny.
W przypadku naturalnych sposobów na walkę z wszawicą, warto wziąć pod uwagę, że mogą nie zadziałać tak szybko, jak profesjonalne preparaty dostępne w aptekach czy drogeriach. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni, czy mamy wszy odzieżowe, najbezpieczniej będzie udać się po konsultację do lekarza rodzinnego.
Autor: Katarzyna Pyrek