Data publikacji:

Jakie żelazko będzie najlepsze? Ranking polecanych produktów

Żelazko to jeden z podstawowych sprzętów w każdym domu. Jeśli planujesz zakup pierwszego urządzenia lub chcesz wymienić swój stary model na nowszy, to mamy coś dla ciebie – poradnik, w którym podpowiadamy, jak wybrać najlepsze żelazko, oraz ranking polecanych produktów.
żelazko ranking

Jakie żelazko kupić – parowe, bezprzewodowe czy turystyczne?

Na samym początku określ, jaki rodzaj żelazka cię interesuje. Do wyboru masz modele parowe, bezprzewodowe i turystyczne. Poniżej przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji na temat każdego z nich.

Żelazko parowe to klasyczny model, który do usuwania zagnieceń wykorzystuje strumień gorącej pary. Urządzenie jest bezpieczne dla różnych tkanin, bez problemu radzi sobie z eliminacją drobnoustrojów, a do tego przyspiesza i ułatwia prasowanie.
Żelazko bezprzewodowe to idealne rozwiązanie dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają komfort użytkowania. Urządzenie bez kabla zapewnia wygodę w trakcie prasowania nawet najbardziej wymagających ubrań.
Żelazko turystyczne, jak sama nazwa wskazuje, to model idealnie sprawdzający się w podróży. Ma kompaktowe rozmiary i słabszą moc, jednak bez problemu mieści się w walizce.

Bardzo dobre żelazko, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę w trakcie jego zakupu?

Jak wybrać najlepsze żelazko spośród modeli w poniższym rankingu? W trakcie zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj stopy. Tu zdecydowanie numerem jeden jest element ceramiczny, jednak na rynku znajdziesz także modele ze stopą stalową.
Równie ważna jest moc żelazka. Im jest ona większa, tym większe możliwości urządzenia i krótszy czas nagrzewania. Optymalna wartość powinna wynosić około 2200-2400 W. Wyjątkiem są modele turystyczne, które mogą mieć mniejszą moc.
W trakcie zakupu sprawdź również rozwiązania zastosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania. Szczególnie polecamy ci urządzenia z funkcją automatycznego wyłączania, blokadą kapania czy nawet z zabezpieczeniem przed osadzaniem się kamienia.
Nie zapomnij o sprawdzeniu ilości wytwarzania pary, w tym także przy uderzeniu. Wartość ta jest określana w gramach na minutę. Jeśli szukasz żelazka, które sprawdzi się w trakcie codziennego prasowania, to warto postawić na model wytwarzający 40 g pary na minutę lub więcej.
Upewnij się, że interesujący cię model jest sterowany w odpowiedni sposób. Najczęściej jest to pokrętło, jednak na rynku znajdziesz też żelazka z przyciskami lub z suwakiem. Sprawdź także dodatkowe funkcje. Świetnie sprawdzi się na przykład opcja samoczyszczenia, wbudowany spryskiwacz, regulacja strumienia pary czy możliwość prasowania w pionie.

Jakie żelazko wybrać? Ranking najlepszych modeli

Masz problem z wyborem najlepszego żelazka? Poniższy ranking pomoże ci w podjęciu decyzji. Sprawdź, które modele cieszą się aktualnie największą popularnością.

1. Philips GC4909/60

Najpopularniejsze żelazko w rankingu. Parowy model ma moc wynoszącą 3000 W, wytwarza 55 g pary na minutę oraz został wyposażony w mnóstwo praktycznych funkcji. Na ich liście znajdziesz między innymi system antywapienny, samooczyszczanie, prasowanie w pionie, regulację strumienia pary czy jej pionowy wyrzut.

Producent wyposażył polecane żelazko w stopę SteamGlide Elite, która ma zwiększoną odporność na zarysowania, oraz w funkcję automatycznego wyłączania. Nie zabrakło też blokady kapania i dużego, 300-mililitrowego zbiornika wody.

2. Philips Azur GC4556/20

Świetna propozycja dla osób, które szukają funkcjonalnego i komfortowego w użyciu żelazka. Urządzenie marki Philips ma moc 2500 W i wytwarza 50 g pary na minutę. Na liście jego funkcji znalazły się: regulacja strumienia pary, samooczyszczanie, spryskiwacz i pionowy wyrzut pary.

Ciekawym rozwiązaniem jest dodatek silnego uderzenia pary do 220 g, dzięki któremu bez problemu usuniesz nawet trudne zagniecenia. Dzięki funkcji odkamieniania, która potrzebuje tylko 15 sekund na usunięcie osadu, możesz bez obaw używać do prasowania wody z kranu.

3. Philips GC4908/80

Urządzenie o mocy na poziomie 3000 W, które wyposażono w spryskiwacz, funkcję pary, system antywapienny, pionowy wyrzut pary i możliwość prasowania w pionie. Żelazko wytwarza 55 g pary na minutę.

Parowy model Philips to kolejna propozycja w rankingu żelazek, która może pochwalić się dodatkiem SteamGlide Elite. To właśnie ta stopa zapewnia rewelacyjny poślizg i jest odpowiednio zabezpieczona przed zarysowaniami. Model ma również funkcję automatycznego wyłączania, która odpowiada za bezpieczeństwo w trakcie prasowania.

4. Russell Hobbs Power Steam Ultra 2060-56

Proponowane żelazko znalazło się w rankingu dzięki mocy wynoszącej aż 3100 W. Model wytwarza 45 g pary na minutę oraz ma funkcję spryskiwacza, pionowy wyrzut pary, opcję regulacji strumienia pary oraz system samooczyszczania.

Nie zabrakło także silnego wyrzutu pary, ceramicznej stopy, która sprawdzi się w trakcie prasowania każdego materiału, stożkowej końcówki oraz dużego otworu wlewowego. Żelazko jest sterowane pokrętłem i ma dodatkową blokadę kapania.

5. Bosch TDA703021A

Ostatnie polecane żelazko w rankingu. Model Bosch ma moc na poziomie 3000 W, funkcję samooczyszczania, pionowego wyrzutu pary i regulacji jej strumienia oraz wbudowany spryskiwacz. Urządzenie wytwarza do 50 g pary na minutę.

Żelazko Bosch szybko się nagrzewa i grzeje tylko wtedy, gdy trzymasz je w dłoni. Producent wyposażył je w innowacyjną stopę z trzema strefami naparowywania, uniwersalne ustawienie temperatur, blokadę kapania oraz wskaźnik nagrzania. Co więcej, model Bosch chroni ubrania przed wybłyszczaniem, a system 3AntiCalc automatycznie zapobiega osadzaniu się kamienia.
Autorka: Katarzyna Wendzonka