Data publikacji:

Kiedy nie zakładać welonu?

Planowanie ślubu i wesela to stresujący proces dla przyszłych małżonków. Nie tylko muszą odpowiednio wcześnie zaplanować miejsca wydarzeń i zaprosić gości, ale także stawić czoła wielu tradycjom i zwyczajom. Do jednej z nich należy zakładanie welonu. Kiedy i dlaczego nie zakładać welonu? Co oznacza welon w kościele? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.
kiedy nie zakładać welonu

Co oznacza welon w kościele?

Welon jest stałym elementem ślubów chrześcijan. Zazwyczaj jest noszony przez Pannę Młodą na jej drodze do ołtarza, chociaż jego znaczenie zmieniło się na przestrzeni lat.
Welon to przede wszystkim symbol czystości i niewinności. Kiedyś jego głównym zadaniem było podkreślenie, że dziewica jest gotowa związać się na resztę życia z mężczyzną. Obecnie jednak jego założenie to po prostu tradycyjny element ceremonii.

Welon - co symbolizuje?

Welon wykorzystywano do zaślubin już w starożytności. Wtedy to sięgał ziemi i miał zakrywać pannę młodą przed przyszłym mężem, dopóki nie staną przed ołtarzem, żeby jej nie zostawił. Niegdyś był również symbolem poświęcenia i oddania się jednej osobie na całe życie, a nawet… elementem odpędzającym złe moce.

Co oznacza wianek na ślubie?

Wianek, podobnie jak welon, kojarzony jest z nieskazitelnością i czystością panny młodej, chociaż to nieco uproszczone wyjaśnienie. Słowiańska tradycja nakazywała po zaślubinach oddać druhnom wianek, co miało symbolizować utratę dziewictwa. Ponadto wianki plecione z kwiatów, liści, ziół oraz zbóż, miały zapewnić szczęście młodej parze i chronić ją przed nieprzychylnymi spojrzeniami.

Ślub kościelny bez welonu – tak czy nie? Welon a dziecko

Zastanawiasz się, czy Ty lub bliska ci osoba powinna zakładać welon na ślub kościelny? Kiedy nie zakładać welonu? Odpowiedź jest prosta. Jeśli tylko czujesz taką potrzebę – załóż go i nie analizuj, czy na pewno powinnaś. Ślub kościelny może odbyć się bez welonu. Dzisiaj jest to po prostu tradycja niż faktyczne manifestowanie czystości i niewinności.
Ślub w kościele bez welonu jest coraz bardziej popularny, a wiele osób decyduje się na taki rodzaj ceremonii. Jeśli uważasz, że welon nie pasuje ci do ślubnej stylizacji, wolisz wianek lub po prostu nie jest ci on potrzebny do szczęścia – nie wkładaj go na siłę. Nikt już nie wytyka panny młodej palcami tylko dlatego, że go nie ma, lub ma, a nie powinna, bo jest już matką.

Fryzury ślubne bez welonu

Zastanawiasz się, jaką fryzurę powinnaś mieć na głowie, kiedy nie zakładasz welonu? Fryzury ślubne bez welonu mogą obejmować koki, loki, koczki, upięcia i inne klasyczne fryzury ślubne. Chociaż wiele zależy od twoich osobistych preferencji, najważniejsze jest to, jaką masz suknię ślubną. Jeśli jest bogato zdobiona, postaw na minimalizm przy wyborze odpowiedniej fryzury. Klasyczny ślubny kok, delikatne upięcie, brak ozdób we włosach to opcje, które doskonale sprawdzą się przy wyrazistej kreacji.
Jeśli natomiast Twoja suknia jest prosta i skromna, możesz pozwolić sobie na większe szaleństwo przy wyborze odpowiedniego upięcia i ewentualnych ozdób. Grzebyki, tiary, spinki, wianek to tylko niektóre z propozycji mogące być alternatywą dla welonu. Doskonale sprawdzą się również rozpuszczone włosy z wspomnianymi już ozdobami.
Dalej nie wiesz jaka fryzura ślubna będzie dla ciebie odpowiednia? Bez względu na zdobienie i krój sukni, zawsze dobrze sprawdzą się romantyczne fale, loki i warkocze (szczególnie do wianka), a także tzw. „luźne warkocze”, czyli boczne upięcia. Wybierz po prostu taką, w której dobrze się czujesz i olśnij pana młodego oraz zaproszonych gości.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus