Data modyfikacji:

Makijaż oka krok po kroku – poradnik dla początkujących

Dobry makijaż oka wydobywa z każdego spojrzenia to, co najlepsze. Niezależnie od rodzaju makijażu, warto znać proste triki, które uczynią go efektywniejszym i trwalszym. Jesteś totalnie początkująca i nie wiesz od czego zacząć? Jakich kosmetyków użyć, by makijaż oczu wyglądał pięknie i przetrwał cały dzień? Spieszymy z poradą!

1. Makijaż oczu niejedno ma imię
2. Przygotowanie do makijażu oczu
3. Idealny makijaż oka krok po kroku
Mogłoby się wydawać, że pomalowanie oczu nie jest skomplikowanym zadaniem. Niemal każda kobieta doskonale wie, jak używać cieni, kredki i tuszu do rzęs. Jednak to, jakie kosmetyki przyozdobią twoje oczy oraz to, jak ich użyjesz, jest kwestią indywidualną.

Produkty do makijażu oczu należy dobierać starannie – zarówno pod względem ich jakości, jak i kolorystyki. Pamiętaj, że oko to wrażliwy organ, dlatego kosmetyki do makijażu powinny być maksymalnie delikatne w działaniu – najlepiej, jeśli zdecydujesz się na produkty hipoalergiczne.

Idealny makijaż oka obejmuje również praktyczne triki, które powiększą oczy i dodadzą spojrzeniu świeżości. Podpowiadamy, co zrobić, aby twoje oczy zawsze prezentowały się wspaniale.
Oczywiste jest, że przed makijażem okolice oczu powinny być dokładnie oczyszczone. Za pomocą żelu i toniku przygotuj skórę do nałożenia produktów kolorowych. Zarówno na skórze, jak i na rzęsach i brwiach nie powinny znajdować się resztki kosmetyków i zanieczyszczeń.

Przed makijażem oka dobrze jest zastosować bazę pod cienie, która przedłuży ich trwałość, zapobiegnie rolowaniu się produktu oraz uwydatni jego kolor. Możesz także zastosować bazę pod tusz do rzęs – dzięki temu, włoski wydadzą się grubsze i gęstsze.
Niezależnie od typu makijażu, wykonywanie makijażu oka przebiega niemal zawsze tak samo. Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą w wykonaniu prostego makijażu oka dla początkujących. Sprawdź naszą propozycję delikatnego makijażu dziennego!
Do wykonania podstawowego makijażu oka potrzebne będą ci:
  • Baza pod cienie,
  • Paletka cieni w neutralnych kolorach,
  • Kredka do oczu lub eyeliner,
  • Beżowa kredka,
  • Tusz do rzęs,
  • Niewielki zestaw pędzli,
  • Zalotka,
  • Opcjonalnie: rozświetlacz lub błyszczący cień.

1. Jasny cień na powiece górnej

Pokryj powiekę jasnym cieniem w kolorze beżowym. Warstwa produktu przedłuży trwałość makijażu, a także pomoże w ukryciu drobnych przebarwień i żyłek. Beżowy cień możesz  też nałożyć tuż pod łukiem brwiowym – by optycznie go unieść.

2. Aplikacja cieni do powiek

  • Jak dobrze aplikować cienie? Przede wszystkim zacznij od wyboru właściwego produktu. Nawet najlepsza wizażystka nie wyczaruje na powiece dzieła sztuki, jeśli do dyspozycji będzie miała słabej jakości cienie. Zakładając, że chcesz wykonywać delikatny makijaż oka, zaopatrz się w dobrą paletkę cieni w kolorach nude.
  • Zaznacz załamanie powieki górnej cieniem w popielatym, stonowanym kolorze (przyda ci się do tego pędzelek-kuleczka). Dokładnie rozetrzyj granice cienia – tak, aby efekt przypominał naturalną grę światła. Tym samym cieniem lekko zaznacz dolną powiekę.
  • Zewnętrzny kącik oka możesz pomalować cieniem w kolorze średniego brązu. To dobry makijaż oka z opadającą powieką; „wyciągając” kącik oka lekko ku górze sprawisz, że dysproporcja zostanie ukryta.
  • Resztę powieki pokryj neutralnym, jasnym brązem lub beżem. Dokładnie rozetrzyj granice między cieniami.
  • Jeśli chcesz, by spojrzenie wyglądało na świeższe, w wewnętrznym kąciku oka nałóż odrobinę rozświetlacza.
  • Chcesz uwypuklić oko? Rozświetlacz możesz nałożyć palcem na sam środek powieki, co sprawi, że oko będzie wydawało się większe. Ten prosty trik warto zastosować wówczas, gdy swój delikatny makijaż dzienny oka ekspresowo chcesz zmienić w elegancki make-up wieczorowy. Zapewniamy – efekt jest powalający!

3. Czas na kredki

Chcesz dodać makijażowi „pazura”? Wzdłuż linii górnych rzęs narysuj kreskę, używając czarnej kredki do oczu. Następnie, rozetrzyj ją małym pędzelkiem tak, by uzyskać efekt rozmycia. Zamiast kredki, możesz użyć również czarnego eyelinera – wówczas efekt będzie ostrzejszy.
Druga kredka, która ci się przyda, powinna być w kolorze jasnego beżu. Pomaluj nią tzw. linię wodną – czyli obszar tuż nad dolnymi rzęsami. Ten patent optycznie otworzy oko i ukryje oznaki zmęczenia.

4. Tuszowanie rzęs

Podkręć rzęsy zalotką (dla lepszego efektu, wcześniej możesz delikatnie podgrzać ją suszarką do włosów). Następnie, przejdź to tuszowania rzęs – najlepiej jest robić to ruchem zygzakowatym, co zapobiegnie ich sklejaniu. Pamiętaj o wytuszowaniu włosków na dolnej powiece – inaczej makijaż nie będzie dobrze wykończony!

5. Brwi – oprawa makijażu oka

Nawet prosty makijaż oka powinien być oprawiony w zadbane brwi. Nie musisz decydować się na trudny make-up rodem z Instargama – wystarczy, że delikatnie uzupełnisz ubytki we włoskach za pomocą kredki lub cienia do brwi, a następnie je uczeszesz. Dla utrwalenia efektu, możesz zastosować specjalny żel do brwi.

6. Spray utrwalający makijaż oka

Chcesz, by twój makijaż pozostał z tobą przez cały dzień? Użyj fixera, czyli specjalnego sprayu, który sprawi, że wszystko będzie trzymało się na miejscu. Nie polecamy stosowania go zbyt często – choć działa cuda, może wysuszać wrażliwe okolice oczu.

Mamy nadzieję, że nasz pomysł na prosty makijaż oka przypadł ci do gustu. Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w niezbędne produkty i wypróbować je na sobie!
Przeczytaj także:

Autorka: Joanna Stanuch