Data publikacji:

Komu pasują rude włosy? Jak zafarbować włosy na rudo?

Rudy kolor włosów jest niezwykle wyjątkowy i jednocześnie jest jednym z najrzadziej występujących odcieni – tylko 1–2% ludzi ma naturalne pasma w tym właśnie kolorze. Nie wiesz, komu pasują rude włosy? Jak zafarbować włosy na rudo? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
komu pasują rude włosy

Komu pasują rude włosy?

Rudy od kilku sezonów należy do modnych kolorów włosów. Naturalna rudość wynika z obecności we włosach feomelaniny. Niemniej jednak, dzięki profesjonalnym zabiegom koloryzacji, można osiągnąć piękny miedziany odcień na niemal każdym rodzaju włosów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że rude włosy są zarówno wyraziste i zmysłowe, jak i wymagające. Dlatego kluczowe jest umiejętne dopasowanie odcienia, aby fryzura podkreślała atuty twarzy.
Dopasowanie odcienia rudych włosów do karnacji jest kluczowe, aby uzyskać efekt naturalny i korzystny. Które tonacje są zalecane dla osób o jasnej i śniadej cerze?
Rude włosy doskonale współgrają z jasną skórą, często osoby o naturalnie rudych pasmach mają również jasną cerę. Osobom o jasnej cerze zaleca się przede wszystkim: 
  • truskawkowy blond – jest to połączenie jasnego blondu i intensywnej czerwieni. Osoby o alabastrowej cerze, lekko zaróżowionej, prezentują się szczególnie korzystnie w tym odcieniu;
  • jasna miedź jest zbliżona do truskawkowego blondu, ale zawiera więcej jasnych, złotych i pomarańczowych tonów. Przefarbowanie jasnych włosów na miedziany rudy wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zlecić to profesjonaliście
  • tycjan to ciemny odcień rudości z domieszką czerwieni. Jest odpowiedni dla pań o jasnej karnacji, które nie boją się wyrazistego kontrastu z mleczną skórą. Tycjan podkreśla niebieski kolor oczu, ale może jednocześnie uwypuklać niedoskonałości cery, dlatego skóra powinna być jednolita i bez skłonności do zaczerwienień.
  • Aby rude włosy w połączeniu ze śniadą cerą wyglądały naturalnie, zaleca się wybieranie ciemniejszych odcieni rudości. Dla osób o brzoskwiniowej skórze najkorzystniejsze są odcienie rudości przypominające brąz, takie jak:
  • kasztan, czyli ciepły i głęboki kolor łączący odcienie brązu i rudości. Prezentuje się naturalnie i dobrze współgra z oliwkową cerą;
  • intensywny i głęboki odcień mahoniu doskonale komponuje się ze średnią lub ciemną karnacją;
  • czerwone odcienie rudości dobrze pasują do skóry o delikatnie oliwkowym kolorycie, pozbawionej rumieńców i wyraźnego różu. Są przeznaczone dla pań o średnim typie cery, ponieważ przy bardzo ciemnej lub intensywnie opalonej skórze czerwienie mogą wyglądać mniej elegancko.
  • Zidentyfikowanie własnego typu urody jest kluczowe w kontekście wyboru koloru włosów. Jeśli masz trudności z określeniem swojego odcienia skóry, warto zasięgnąć porady doświadczonego fryzjera, który dokładnie dobierze kolor włosów do Twojej karnacji.

    Kto może cieszyć się rudymi włosami?

    Rude włosy mają wiele unikalnych cech. Przede wszystkim łagodzą rysy twarzy – kolor rudy jest szczególnie polecany dla osób o mocno zarysowanej szczęce. Podkreśla także kolor tęczówki. Ten efekt sprawdza się w przypadku niebieskich i zielonych oczu, nadając im głębię i wyrazistość.
    Rude włosy eksponują niedoskonałości cery. Dlatego ważne jest, aby skóra była gładka i jednolita, zwłaszcza w przypadku problemów skórnych, takich jak rozszerzone naczynka, zaczerwienienia, przebarwienia czy zmiany trądzikowe. W takim przypadku niezbędne jest dokładne nałożenie makijażu, aby ukryć te niedoskonałości.
    Rude włosy wyróżniają się swoją wyjątkową i charakterystyczną osobowością. Osoby decydujące się na ten kolor, powinny być gotowe do wyróżnienia się spośród tłumu. Ostateczny wybór koloru włosów zawsze zależy jednak od indywidualnego stylu i preferencji.
    odcienie rudości

    Koloryzacja na rudy kolor – jakie czynniki wpływają na efekt?

    Efekt farbowania na rudy odcień zależy od wielu zmiennych. Należą do nich: wyjściowy kolor włosów, rodzaj użytych preparatów, technika farbowania, czas trzymania środków na włosach, grubość i porowatość kosmyków, ich kondycja, a także umiejętności fryzjera. Dekoloryzacja może być konieczna w przypadku, gdy włosy były wcześniej farbowane na ciemne kolory, takie jak czarny czy brąz. Koloryzacja na rudy odcień jest znacznie prostsza na jasnych włosach, gdzie kolor jest bardziej intensywny niż na ciemnych włosach.

    Jak zafarbować włosy na rudo?

    Jeżeli nie jesteś do końca pewna, jak w domowym zaciszu zafarbować włosy na rudy kolor, nie wiesz, jakiego efektu końcowego możesz się spodziewać, lub boisz się, że nie rozprowadzisz dokładnie farby na włosach – warto udać się do profesjonalisty. Natomiast jeśli czujesz się na siłach – postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.
    Przed farbowaniem włosów w domu odpowiednio się przygotuj. Zbierz potrzebne akcesoria, takie jak miseczka, rękawiczki, grzebień, spinka do włosów i stary ręcznik, aby uniknąć straty czasu na ich poszukiwanie. Nie zapomnij o teście uczuleniowym, który powinien być zawsze wykonywany przed farbowaniem, nawet jeśli używasz tego samego produktu. Test wykonaj kilka dni wcześniej, nakładając niewielką ilość farby za uchem.
    Nie myj włosów przed koloryzacją, ponieważ sebum chroni je przed potencjalnymi uszkodzeniami podczas farbowania. Starannie przeczytaj instrukcję do farby, aby poznać specyfikacje i zalecenia dotyczące czasu trzymania farby na włosach. Podziel włosy na sekcje, co ułatwi równomierne rozprowadzenie farby. Rozpocznij farbowanie od odrostu, a następnie nałóż farbę na pozostałą część włosów, zawsze stosując się do instrukcji.
    Po farbowaniu dokładnie zmyj farbę z włosów. Skorzystaj z odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji farbowanych włosów, aby utrzymać kolor i dbać o kondycję kosmyków. Jeśli niedawno przeprowadzałaś trwałą, poczekaj przed farbowaniem włosów, ponieważ łączenie tych dwóch zabiegów w krótkim odstępie czasowym może być szkodliwe dla kosmyków.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Justyna Lelito