Data publikacji:

Oliwkowa cera. Jakie włosy i jaki makijaż?

Oliwkowa cera jest rodzajem karnacji charakterystycznym przede wszystkim dla mieszkańców południowej części Europy. O osobach, których skóra ma właśnie odcień oliwkowy, mówi się, że mają śródziemnomorski typ urody. Czy to oznacza zatem, że można bez obaw korzystać z kąpieli słonecznych? Jak pielęgnować oliwkową cerę i jaki makijaż najlepiej będzie współgrać z tym charakterystycznym kolorem skóry? Odpowiedzi czekają w artykule, sprawdź!
oliwkowa cera

Jak rozpoznać oliwkową cerę?

Mieszkańcy obszaru Morza Śródziemnego najczęściej mają oliwkową cerę i jest to uwarunkowane ewolucyjnie. Każdy, kto choć raz spędził wakacje na południu Europy, wie, jak bardzo szybko można się tam opalić lub wręcz zmagać z oparzeniami słonecznymi. Osoby o oliwkowym odcieniu skóry z kolei są bardziej odporne na promieniowanie słoneczne i na ogół mogą się pochwalić ładną, brązowozłotą opalenizną bez zaczerwienień. Nie oznacza to jednak, że w przypadku tej karnacji należy rezygnować z ochronnych kremów z filtrem. Ich stosowanie powinno być podstawą świadomej pielęgnacji, niezależnie od rodzaju karnacji.
Nazwa – oliwkowa cera – od razu sugeruje, co jest cechą charakterystyczną tego typu urody. Mowa tutaj o zielonkawym zabarwieniu skóry. Jeśli nie do końca wiesz, jak poprawnie określić pigment, spójrz na kolor żył na nadgarstkach, ponieważ przy oliwkowej cerze będą zielone, a nie niebieskie czy też fioletowe.
Po czym jeszcze można rozpoznać oliwkową cerę? Po kolorze oczu, który jest raczej chłodny. Tęczówki w odcieniach rozmytej zieleni, szarości, błękitu lub jasnego brązu mogą sugerować, że mamy właśnie do czynienia z oliwkową karnacją. Rzadko kiedy przy tym typie urody można spotkać oczy o intensywnej piwnej barwie.
Ostatnim elementem charakterystycznym dla oliwkowej karnacji jest kolor włosów. Na ogół trudno określić go jednoznacznie, ponieważ kosmyki przybierają różne odcienie, gdzie przeplatają się zarówno ciepłe, jak i chłodne refleksy. Często zimą włosy są nieco ciemniejsze, a z kolei latem pojawiają się na nich złote tony. Osoby z oliwkową cerą w dzieciństwie mogły mieć też włosy w odcieniu ciemnego blondu, które wraz z wiekiem stawały się ciemniejsze.
Jaki typ urody reprezentują posiadaczki (i posiadacze) oliwkowej karnacji? To chłodne lata, gdzie dominuje subtelność i harmonia. Nie ma tutaj wyraźnych kontrastów, ale zamiast tego występuje romantyczne rozmycie i przenikanie się delikatnych odcieni.

Oliwkowa cera – pielęgnacja i ochrona przeciwsłoneczna

Jak dbać o oliwkową cerę? Najczęściej tego typu karnacja nie sprawia wielu problemów pielęgnacyjnych. Raczej nie pojawiają się na niej przebarwienia czy zaczerwienienia spowodowane zmianą temperatur czy stresem. Tak jak napisaliśmy już wcześniej, skóra także ładnie się opala i nie widać na niej również naczynek krwionośnych.
Trzeba mieć jednak świadomość, że częste wystawianie cery na działanie promieni słonecznych nie jest wcale zdrowe i pożądane. Osoby o karnacji oliwkowej tym bardziej powinny pamiętać o stosowaniu ochronnych kosmetyków i kapeluszy – zwłaszcza podczas wakacji.
Nieprawidłowo pielęgnowana cera oliwkowa ma tendencję do szybszego przesuszania czy powstawania przebarwień. Podstawą powinno być zatem kompleksowe nawilżanie naskórka. Warto wybierać kremy do twarzy o wielotorowym działaniu. Na dzień sprawdzi się przykładowo krem do twarzy CeraVe SPF 50 przeznaczony do pielęgnacji cery normalnej oraz suchej. Taki kosmetyk 2 w 1 zapewnia jednocześnie ochronę przed słońcem i sprawia, że skóra zostaje dogłębnie nawilżona.

Karnacja oliwkowa – jaki podkład wybrać?

Jeżeli cera oliwkowa pielęgnowana jest poprawnie, nie powinny pojawiać się na niej przebarwienia. Czasami jednak dopasowanie odpowiednio podkładu do zielonkawego pigmentu w skórze może być problematycznie. Podczas doboru odcienia warto również sugerować się kolorem żyłek. Gdy są zielone, najlepiej sprawdzą się podkłady o ciepłej, bardziej żółtej lub neutralnej tonacji.
Najważniejsze jest to, by przy cerze oliwkowej fluid był możliwie jak najbardziej naturalny i wyrównywał koloryt skóry. Zdecydowanie odradzamy sięgania po zbyt jasne podkłady, które skutecznie odetną twarz od szyi. Błędem jest również wybieranie zbyt ciemnych kosmetyków – idealnie, by podkład po rozprowadzeniu na cerze idealnie stapiał się ze skórą.
Pisaliśmy już, że oliwkowa karnacja jest bardzo subtelna i delikatna, dlatego dobrze jest sięgać po lekkie fluidy i nakładać je w niewielkiej ilości. Tak zaaplikowany kosmetyk jedynie łagodnie wyrówna koloryt, a nie stworzy efektu maski. Cera oliwkowa na ogół nie jest problematyczna, więc nie trzeba dużo pigmentu, by wykonać ładny makijaż. Zamiast podkładu na co dzień warto sięgać również po lekkie kremy BB lub CC, które wyglądają naturalnie i sprawdzą się również w upalne dni.
Zobacz polecane przez nas podkłady do twarzy z rankingu

Jaki makijaż oczu do oliwkowego odcienia skóry?

Subtelną i harmonijną urodę, która idzie w parze z oliwkowym odcieniem skóry, najlepiej podkreślać przy pomocy stonowanych barw w makijazu oczu. Zamiast intensywnych i krzykliwych kolorów zdecydowanie lepiej postawić na odcienie w zgaszonej tonacji. Do oliwkowej cery przykładowo nie będą pasować bardzo mocne, czarne akcenty — zamiast podkreślać delikatność, całkowicie ją przytłoczymy, a twarz będzie wyglądać na zmęczoną i niepotrzebnie starszą.
Co zamiast czarnej kredki pasuje do cery oliwkowej? Czerń warto wymienić na kosmetyki w kolorach grafitowych, szarych lub odcieniach chłodnego fioletu czy butelkowej zielni. Najlepiej się sprawdzi delikatny makijaż w tonacji nude. Zamiast bronzera warto jest używać lekkiego różu i subtelnego rozświatlacza.
Przy makijażu oliwkowej cery najlepiej kierować się zasadą minimalizmu – tutaj mniej znaczy więcej i pomaga w wydobyciu z urody tego, co najpiękniejsze. Podobnie będzie w przypadku brwi, które niekorzystanie będą wyglądały pomalowane kredką. Lepiej podkreślać ich naturalny urok przy pomocy transparentnego wosku lub mydełka.
Subtelny make-up oczu wcale nie oznacza jednak, że nie można zaszaleć z kolorami, zwłaszcza na ustach. Zmysłowa czerwień w burgundowej lub wiśniowej tonacji, apetyczna śliwka lub klasyczne odcienie nude zaprezentują się pięknie zarówno w wersji matowej, jak i lśniącej.

Jaki kolor włosów pasuje do karnacji oliwkowej?

Natura na ogół bardzo dobrze wie, jak łączyć ze sobą kolory, dlatego panie o oliwkowej cerze mają najczęściej oczy w delikatnie rozmytych odcieniach i włosy w niejednoznacznej, pełnej subtelnych refleksów tonacji. Fanki koloryzacji przy farbowaniu kosmyków powinny dążyć do tego, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. W chłodniejszych miesiącach oliwkowa cera może się delikatnie rozjaśnić, więc wtedy idealnym wyborem będą nieco ciemniejsze włosy z pasemkami lub łagodnie rozjaśnionymi końcówkami.
Latem piękną opaleniznę cery oliwkowej także można podkreślać kolorem kosmyków. Dziewczęca fryzura w odcieniu ciemnego blondu, która mieni się miodowymi i złotymi refleksami, będzie strzałem w dziesiątkę.
Oliwkowa karnacja zasługuje na to, by wydobywać z niej subtelne piękno – właśnie przy pomocy harmonijnych, łagodnych barw. Minimalizm, prostota i brak mocnych kontrastów to klucz do stworzenia stylizacji, z których bije naturalny blask.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka