Data publikacji:

Peeling kwasowy. Właściwości i działanie

Jeśli interesujesz się pielęgnacją, to z pewnością nie trzeba ci przypominać, jak ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Służy do tego głównie peeling, który może przyjmować różne formy. Możesz wybrać kosmetyk z mniejszymi lub większymi drobinkami, enzymatyczny albo coraz popularniejszy peeling kwasowy. Czym jest, jakie daje efekty i jak często go stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
ultrasonic face cleaning, peeling, in a beauty salon

Peeling kwasowy – efekty

Peeling kwasowy należy do grupy peelingów chemicznych. Ze względu na zawarte w nim substancje aktywne – kwasy – jest uznawany za jeden z najmocniejszych sposobów na usunięcie martwego naskórka. Co ciekawe, możesz wykonać go nie tylko w domu, ale także u kosmetologa. W gabinecie możesz liczyć na wyższe stężenia kwasów niż w przypadku peelingów przeznaczonych do domowego użytku.
Jak działa peeling kwasowy i jakie daje efekty? Jego głównym zadaniem jest rozpuszczenie komórek i złuszczenie ich. Tak naprawdę nie musisz nic robić – wystarczy nałożyć kosmetyk na twarz i pozostawić go na skórze przez określony czas. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych te kwasowe nie wymagają tarcia.
Lista efektów zapewnianych przez peeling kwasowy obejmuje:
  • złuszczenie martwego naskórka,
  • stymulację procesów odnowy skóry,
  • redukcję niedoskonałości,
  • zmniejszenie widoczności porów,
  • regulację produkcji sebum,
  • stopniowe zmniejszanie blizn i przebarwień,
  • wygładzenie cery i zmniejszenie widoczności zmarszczek,
  • zmiękczenie skóry,
  • nawilżenie.
  • Oczywiście to, jakie efekty da peeling chemiczny, zależy od substancji aktywnej.

    Jak dobrać peeling kwasowy do potrzeb skóry?

    Podstawą jest dobranie peelingu kwasowego do typu i potrzeb cery. Wbrew pozorom nawet wrażliwa skóra może skorzystać z ich właściwości, bo niektóre z kwasów działają nawilżająco. Jak zatem znaleźć idealny produkt? Przychodzimy z pomocą.
    Na początek odrobina teorii. Wyróżniamy trzy główne grupy kwasów:
  • AHA – migdałowy, glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winny i cytrynowy;
  • BHA – kwas salicylowy;
  • PHA – kwas laktobionowy, glukonolakton i glukoheptanolakton.
  • Oprócz wymienionych kwasów w peelingach znajdziesz też kwas azelainowy, szikimowy i ferulowy.

    Skóra tłusta, trądzikowa i mieszana

    Najlepszym wyborem jest kwas salicylowy, mlekowy albo migdałowy. W przypadku przebarwień warto sięgać także po peeling z kwasem azelainowym, askorbinowym, ferulowym albo glikolowym.

    Skóra dojrzała

    Skóra dojrzała potrzebuje peelingu chemicznego, który nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale także pomaga w walce ze zmarszczkami. Właśnie dlatego najlepszym wyborem jest kwas ferulowy albo glikolowy.

    Skóra naczynkowa i wrażliwa

    Wbrew pozorom osoby z cerą naczynkową i wrażliwą mogą stosować peeling kwasowy. Jednak w przypadku takiej skóry należy sięgać po delikatne formuły, takie jak glukonolakton i kwas laktobionowy, czyli kwasy z grupy PHA. 

    Skóra sucha

    Masz skórę suchą? W takim razie wprowadź do swojej pielęgnacji kwasy AHA – mlekowy, glikolowy czy migdałowy. 

    Czy peeling kwasowy jest dla każdego?

    Choć peeling kwasowy zapewnia często natychmiastowe efekty, to nie zawsze używanie go jest dobrym pomysłem. Podobnie jak inne zabiegi, tak i tu istnieją pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich:
  • zapalenie skóry,
  • świeże rany i otarcia,
  • aktywną opryszczkę,
  • alergie skórne,
  • antybiotykoterapię,
  • uczulenie na któryś ze składników.
  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to zachowaj ostrożność, sięgając po kosmetyki z kwasami. Najlepszym pomysłem jest odstawienie ich na pewien czas. Podobnie jest w sytuacji, gdy wprowadzasz właśnie retinol albo retinal.

    Peeling kwasowy – jak często używać?

    Obowiązkowo wykonaj próbę uczuleniową przed pierwszym użyciem peelingu kwasowego. Jeśli wiesz już, że produkt jest bezpieczny, to zawsze nakładaj go na oczyszczoną i suchą twarz, omijając okolice oczu i skrzydełek nosa. To, jak długo będziesz trzymać kwasy na skórze, zależy od zaleceń producenta. Zazwyczaj czas stosowania nie przekracza 10 minut.
    A jak często sięgać po peeling kwasowy? Stosuj go maksymalnie 1–2 razy w tygodniu (najlepiej co 4 dni), pamiętając o intensywnym nawilżeniu po zmyciu produktu. Nie zapomnij też o stosowaniu kremu z filtrem – niektóre kwasy działają fotouczulająco (np. AHA i BHA).

    Najlepszy peeling kwasowy – ranking

    Jaki wybrać peeling kwasowy? Nasz ranking polecanych kosmetyków pomoże ci w znalezieniu skutecznej formuły do złuszczania martwego naskórka.

    1. Peeling kwasowy z kompleksem kwasów AHA i PHA Nacomi Next Level

    Jednym z najpopularniejszych peelingów kwasowych jest propozycja Nacomi Next Level. Znajdziesz w niej kwasy AHA i PHA – mlekowy, cytrynowy, migdałowy, glikolowy, winowy, laktobionowy i glukonalakton. Połączono je z ekstraktem z żurawiny, wyciągiem z klonu srebrzystego, soku z aloesu i olejkiem ze skórki słodkiej pomarańczy. To dobry wybór dla cery z przebarwieniami, mieszanej, dojrzałej i pozbawionej blasku.

    2. Mix kwasów do eksfoliacji Apis

    Kolejną propozycją jest mieszanka kwasów od marki Apis. To połączenie kwasu fitowego, pirogronowego, mlekowego i ferulowego, które działa rozjaśniająco, złuszczająco i przeciwstarzeniowo. 

    3. Peeling kwasowy zmniejszający niedoskonałości BasicLab

    Jeden z kilku peelingów kwasowych dostępnych w ofercie polskiej marki BasicLab. Kosmetyk zawiera między innymi kwas szikimowy, migdałowy, laktobionowy, glutation. Dzięki temu dogłębnie oczyszcza i wygładza skórę, rozświetla ją, reguluje wydzielanie sebum, pobudza procesy odnowy i regeneracji oraz wyrównuje koloryt. Peeling kwasowy jest polecany do cery mieszanej, tłustej, wrażliwej, z powiększonymi porami, przebarwieniami i niedoskonałościami.
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.