Data modyfikacji:

Jak okiełznać i jak pielęgnować baby hair?

Baby hair to małe, cienkie włoski, które dopiero wyrosły z cebulek. Z upływem czasu rosną i stają się grubsze, przyczyniając się do zwiększenia objętości fryzury. Mogą jednak być trudne do okiełznania. Jak ujarzmić baby hair? Co zrobić, aby zaczęły się pojawiać i szybciej rosły? Sprawdź w artykule!
baby hair

Baby hair – co to jest? 

Zastanawiasz się, co to jest baby hair? To młode, delikatne włoski, które dopiero co wyrosły, jednak z czasem staną się dłuższe i grubsze, zagęszczając fryzurę. Choć wiele kobiet nie przepada za włoskami-dzidziusiami, gdyż są trudne do okiełznania, absolutnie nie wolno ich wyrywać. Świadczą one tak naprawdę o zdrowiu i dobrej kondycji kosmyków, a w ciągu kilku miesięcy przyczynią się do powstania pięknej, bujnej czupryny.

W artykule opisujemy, jak ujarzmić baby hair i w jaki sposób je zapuścić. Pojawianie się baby hair jest całkiem normalnym zjawiskiem u zdrowych osób, które zaczęły dbać o swoje włosy. Jak sobie z nimi radzić? Należy skupić się na dwóch ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest pielęgnacja włosków, tak aby rosły zdrowe i wzmacniały się. Drugi zaś to ujarzmienie baby hair, czyli odpowiednie ich układanie, aby nie psuły fryzury i wyglądały schludnie oraz elegancko.

Zastanawiasz się, czy krótkie włoski na twojej głowie to baby hair czy może po prostu zniszczone, złamane kosmyki? Przyjrzyj im się dokładnie w lusterku i sprawdź, czy mają rozdwojone, suche końcówki. Jeśli tak, masz do czynienia z połamanymi, zniszczonymi włosami. Jeżeli jednak wyglądają one na zdrowe, bardzo prawdopodobne, że są to właśnie baby hair!

Baby hair – czemu się pojawiają?

Baby hair pojawiają się na miejsce starych włosów, które wypadły. Wypadanie pojedynczych włosków i zastępowanie ich nowymi to naturalny proces. Czasem jednak kosmyki wychodzą garściami, stają się osłabione, a fryzura mocno traci na objętości. Do częstych przyczyn takiego stanu rzeczy należą: nieodpowiednia dieta, problemy hormonalne, ciąża czy też choroby ogólnoustrojowe. Włosy wypadać mogą również u osób, które często je farbują lub rozjaśniają, stosują niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji lub mocno szarpią kosmyki podczas czesania.

Baby hair – jak zapuścić?

 Jeśli zastanawiasz się, jak zapuścić baby hair, musisz podejść do problemu całościowo i zacząć dbać o zdrowie całego organizmu. Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia dieta. Spożywaj mnóstwo warzyw i owoców, a także zdrowe produkty białkowe, orzechy, tłuste ryby i oleje roślinne.

Stosuj kosmetyki przyspieszające porost włosów oraz odżywiające kosmyki. Po każdym myciu aplikuj na pasma odżywkę lub maskę o działaniu natłuszczającym lub odbudowującym – w zależności od tego, w jakim stanie są twoje włosy. Wypróbuj odżywki proteinowe, emolientowe i humektantowe oraz sprawdź, która z nich najbardziej służy twoim pasmom.

Kosmetyki na porost włosów powinny zawierać również dobroczynne ekstrakty roślinne, np. ze skrzypu polnego, łopianu, pokrzywy czy też kozieradki. Ważne są również witaminy. Warto też włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej masaż skóry głowy za pomocą specjalnej szczotki z silikonowymi wypustkami. Gadżet poprawia krążenie i oczyszcza cebulki włosów, dzięki czemu rosną one znacznie szybciej.

Jak ujarzmić baby hair?

Gdy już zadbasz o swoje włosy, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli ujarzmienia niesfornych baby hair. Krótkie, delikatne włoski często nie chcą się układać, mocno się puszą i mierzwią. Nie da się ich złapać, upinając pasma w kitkę czy też w warkocz. Psują również wygląd schludnego koczka.

Jak ujarzmić baby hair? Masz do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest stosowanie wygładzającej odżywki bez spłukiwania. Po umyciu włosów zaaplikuj na nie kosmetyk i delikatnie wetrzyj w pasma. Produkt powinien sprawić, że baby hair będą gładsze i łatwiejsze w układaniu.
Kolejnym, nieco drastyczniejszym sposobem jest używanie kosmetyków do stylizacji włosów. Gdy już uczeszesz włosy w koczek czy też koński ogon, wygładź odstające baby hair za pomocą lakieru lub żelu do włosów. Możesz także użyć pianki na jeszcze wilgotne pasma. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Silne produkty do stylizacji mogą obciążyć kosmyki, a nawet doprowadzić do łamania się baby hair.
Jeżeli nie chcesz zniszczyć swoich włosów i nie przepadasz za ciężkimi produktami do stylizacji, masz dwie opcje. Jedną z nich jest zaakceptowanie baby hair i wybieranie naturalnych fryzur, którym malutkie, wystające włoski dodają jedynie uroku. Doskonale sprawdzi się luźny koczek, romantyczny warkocz czy też kłos. Będziesz prezentować się naturalnie i promiennie, a taki look jest ostatnio bardzo modny!

Ostatnią opcją jest rezygnacja z wyszukanych, skomplikowanych fryzur i noszenie rozpuszczonych włosów. Możesz jedynie wyprostować je lub pokręcić, jeśli przepadasz za takim efektem. Przy rozpuszczonych pasmach odstające baby hair nie będą w ogóle widoczne i będą mogły rosnąć sobie w spokoju, nie psując przy tym fryzury!

Jak pielęgnować baby hair?

Pielęgnacja baby hair powinna obejmować kilka ważnych zasad. Pamiętaj o masażu skóry głowy odpowiednim masażerem, a do czesania włosów używaj dobrej szczotki, która nie wyrywa pasm. Susz kosmyki suszarką z chłodnym nawiewem i nigdy nie kładź się spać z mokrą głową.

Odpowiedni szampon powinien być dopasowany do rodzaju twoich włosów. Sprawdź, czy twoje pasma są suche czy tłuste, weź pod uwagę, czy masz wrażliwą skórę i skłonność do łupieżu. Następnie wybierz odpowiedni kosmetyk.
Po każdym myciu nakładaj na włosy odżywkę zawierającą proteiny, emolienty i humektanty. Dobry kosmetyk powinien odżywiać i wzmacniać pasma, a także sprawiać, że będą szybciej rosły. Świetnie sprawdzą się także naturalne wcierki. Dbaj o swoje włosy, a będą rosły zdrowe, lśniące i piękne!
Autorka: Olga Wacholc