Data modyfikacji:

Chłodne lato. Jak dobrać dodatki, kolory i makijaż do tego typu urody?

Rozmyta czy wyrazista kolorystyka stylizacji? Złote czy srebrne dodatki? Makijaż oparty na chłodnych czy ciepłych tonach? Kobiety często zadają sobie te pytania, a także szukają trafnego klucza, dzięki któremu każde urozmaicenie garderoby czy kosmetyczki skończy się sukcesem. Niejednokrotnie przecież zdarza się, że kupujemy pochopnie bluzkę w pięknym kolorze, po czym okazuje się, że wyglądamy w niej nie tak spektakularnie, jak byśmy tego oczekiwały. Co może być tego przyczyną? Nieświadomość tego, jaki typ urody reprezentujemy. A wyróżniamy ich aż dwanaście – cztery główne (wiosnę, lato, jesień i zimę) oraz towarzyszące im podtypy. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich – chłodnemu latu. Czego nie może zabraknąć w jego szafie? W jakim makijażu zaprezentuje się najpiękniej? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – zapraszamy do jego lektury!
chlodne lato

Po czym rozpoznać typ urody chłodne lato?

Na początku zastanówmy się, jakie są cechy charakterystyczne chłodnego lata. Jaki kolor włosów i oczu podpowie, że stoi przed nami reprezentantka tego typu urody? Co wyróżnia ją na tle innych kobiet? Wyobraźmy sobie krajobraz dnia dogasającego w zachodzącym słońcu. Barwy kwiatów, liści i traw rozmywają się, a niebo pokrywają niejednolite kolorystycznie obłoki. Uroda chłodnego lata przypomina więc nieco przytłoczoną upałem przyrodę, nie ma w niej wyraźnych konturów, wszystko rozmywa się i stapia w jedną, romantyczną całość.

Panie reprezentujące prawdziwe chłodne lato to na ogół posiadaczki włosów brązowych lub blond. Przebijają z nich często popielate i mysie akcenty. Ich usta są lekko różowe, a cera jasna, skłonna do podrażnień i wrażliwa na słońce. Chłodne lato z łatwością poznamy również po spojrzeniu. Rozwodniona zieleń, odcień szarości czy stonowany błękit – kolor oczu tego typu urody będzie zdominowany właśnie przez te tonacje. Krótka charakterystyka pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo subtelną, dziewczęcą wręcz aparycją. Jak ją podkreślić i uwydatnić?

Podążajmy za delikatnością chłodnego lata. Kolory, po które sięgniemy, powinny więc być tożsame z jego cechami charakterystycznymi. Jakich barw unikać? Zdecydowanie warto zrezygnować z noszenia ubrań w ciepłych odcieniach. Zamiast nich szukajmy inspiracji pośród ich zimnych odpowiedników. Miejmy na uwadze również wyrazistość barw – krzykliwe i jednorodne kolory wymieńmy na nieco rozmyte, jakby rozwodnione tonacje. Takie odcienie nie przytłoczą tajemniczej urody chłodnego lata, lecz pozwolą jej w pełni rozkwitnąć.

Chłodne lato – kolory, które warto zaprosić do garderoby

Chłodne lata doskonale wyglądają w klasycznych kolorach – liczy się ich jednak odpowiedni odcień. Przyjrzyjmy się na początku dwóm najbardziej podstawowym barwom – bieli i czerni. Zamiast nich posiadaczki tego typu urody powinny wybierać ich rozmyte odpowiedniki. W szafie warto mieć eleganckie koszule beżowe, mleczne, kremowe lub écru. Wyrazistą czerń zamieńmy na chłodne odcienie szarości.

W garderobie chłodnego lata nie powinno zabraknąć także różu i fioletu, ale także w rozmydlonym, przygaszonym wydaniu. Dodatki w odcieniu lila, wrzosowym, brudnego różu, lawendowym czy fiołkowym będą strzałem w dziesiątkę. Warto do swoich stylizacji włączyć również akcenty tożsame z kolorem oczu – zgaszone, chłodne (czy nawet nieco lodowate!) zielenie przywodzące na myśli mroźne, syberyjskie lasy, stalowe lub dymne błękity. Zasada chłodnych odcieni dotyczy wszystkich barw na palecie. Zamiast słonecznego, ciepłego i wyrazistego koloru postawmy na jego zimny odpowiednik.

Gładkie ubrania – czy tylko ich powinno szukać chłodne lato? Typ urody, któremu na co dzień towarzyszą rozmyte barwy, powinien sięgać po równie niejednorodne wzory. Doskonale w tej roli sprawdzi się paisley czy kobiece motywy kwiatowe. Atuty subtelnej aparycji warto podkreślać także, sięgając po szlachetne, naturalne tkaniny. Minimalizm i rzeczy dobre jakościowo mogą stać się wizytówką chłodnego lata, które zawsze chce wyglądać stylowo i klasycznie. Jedwabne koszule, miękkie wełniane swetry czy klasyczne jeansy pozwolą zbudować prostą, ponadczasową szafę kapsułową.

Dodatki idealne dla typu chłodne lato

Starannie dopasowana garderoba to punkt wyjścia dla stylizacji udanych kolorystycznie. Wisienką na torcie są jednak dodatki – one również nie powinny pozostać obojętne dla chłodnego lata. Paniom o tym typie urody zdecydowanie bardziej do twarzy będzie w srebrnej biżuterii. Subtelne kolczyki ze szlachetnymi kamieniami lub delikatne łańcuszki podkreślą atuty urody i jednocześnie nie przytłoczą błyskiem. Zegarek na srebrnej bransoletce doda każdej stylizacji szlachetności. Piękno chłodnego lata uwypuklą eleganckie, jedwabne apaszki czy dziewczęce ozdoby do włosów.

Makijaż dla chłodnego lata

Pastelowe, zgaszone, rozmyte barwy – one również powinny zdominować makijaż chłodnego lata. Graficzne make-upy z wyraźnie zaznaczonymi konturami zastąpmy przydymioną stylistyką. Klasyczny bronzer wymieńmy również na róż pozbawiony ciepłych tonów – warto pamiętać, że ten typ urody nie lubi się zbytnio ze słońcem. Nienaturalnie opalona cera będzie wyglądać niekorzystnie – na szarą, zmęczoną, może nawet nieco brudną. Policzki subtelnie muśnięte różem to znacznie lepszy wybór! Czerwona, wyrazista pomadka także może być zastąpiona przez szminki o różowym zabarwieniu. Zasadą tą także warto kierować się podczas poszukiwań idealnego podkładu. Z zasady wyróżniamy ich dwa typy – te o żółtych i różowych tonach. Teraz łatwo już można odgadnąć, że chłodne lato znacznie lepiej będzie wyglądać w drugim z nich.

Barwy współgrające z naturalną kolorystą urody to klucz do sukcesu! Jeśli nie potrafisz określić w ciemno, które odcienie lepiej do ciebie pasują, przyłóż do twarzy dwie tkaniny z takimi samymi kolorami, ale o różnej temperaturze i nasyceniu. Wtedy od razu zobaczysz, który z nich sprawia, że twoja cera promienieje.

Autor: Anna Mlonka