Data publikacji:

Czyszczenie butów z nubuku

Buty z nubuku cieszą się nieustanną popularnością. Wyjątkowy urok tej skóry zaskarbił sobie wielu miłośników. Delikatna skóra, jaką jest nubuk, wymaga prawidłowej pielęgnacji. Czy twoje buty z nubuku posiadają plamy i ślady, których nie potrafisz usunąć? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wyczyścić buty z nubuku? Przeczytaj ten poradnik, aby poznać najlepsze metody!

Polecamy: Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

czyszczenie butów z nubuku

Nubuk – co to?

Nubuk to wyjątkowy i ekskluzywny rodzaj skóry o aksamitnej w dotyku strukturze i matowym wykończeniu. Zamsz, pomimo podobieństwa do nubuku, nie posiada tak delikatnego i krótkiego meszku. Nubuk powstaje poprzez szlifowanie lub polerowanie zewnętrznej strony skóry bydlęcej, W ten sposób uzyskuje się krótki i aksamitny meszek, który nadaje butom wykonanym z tej skóry wyjątkowy i stylowy wygląd.

Chociaż buty z nubuku są wytrzymałe i wygodne, czyszczenie ich może okazać się nie lada wyzwaniem. Z powodu delikatnej struktury obuwie z nubuku jest bardziej niż inne skóry podatne na zabrudzenia i wilgoć. Poniżej znajdziesz jednak proste i sprawdzone sposoby czyszczenia butów z nubuku.

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Najważniejsza rzecz dotycząca butów z nubuku, którą powinieneś wiedzieć – wilgoć to największy wróg nubuku! Buty wykonane z tej skóry zawsze należy czyścić na sucho. Nawet odrobina wilgoci, kiedy nie zostanie wysuszona odpowiednio szybko, może uszkodzić twoje buty.

Jak w takim razie zabrać się za czyszczenie butów z nubuku? Do zabrudzeń z błota najlepiej sprawdzi się specjalna szczotka przeznaczona do tego rodzaju skóry. W sklepach obuwniczych możesz znaleźć wiele szczotek do czyszczenia zamszu i nubuku. Pamiętaj, że musi ona mieć miękkie włosie, które poradzi sobie z wyczesaniem brudu i przywróceniem skórze jej pierwotnego wyglądu.

Faktura skóry nubukowej sprzyja gromadzeniu się kurzu, brudu i wody. Jeśli więc miękkie włosie szczotki nie poradziło sobie z silniejszym zabrudzeniem, zetrzyj plamę za pomocą gumki obuwniczej do nubuku i zamszu.

Czyszczenie butów z nubuku – domowe sposoby

Kiedy chcemy wyczyścić buty domowym sposobem, zazwyczaj sięgamy po wilgotną ścierkę w celu starcia zabrudzeń z materiału. Jeśli jednak chcesz, aby twoje buty z nubuku pozostały w dobrej formie oraz zachowały swój pierwotny kształt i kolor, nie stosuj tej metody. Jak zatem wygląda domowy sposób na czyszczenie butów z nubuku?

Jeśli nie posiadasz szczotki przeznaczonej do czyszczenia nubuku i zamszu, z powodzeniem możesz wykorzystać zwykłą szczoteczkę do zębów. Jeśli zabrudzenie nie chce zejść, możesz zastąpić specjalistyczną gumkę obuwniczą szkolną gumką do mazania lub skórką od chleba. Wystarczy tylko delikatnie potrzeć zabrudzenie, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Do wyjątkowo uporczywych plam możesz również wykorzystać talk. Wystarczy posypać nim brudne miejsce i po kilku godzinach ostrożnie strzepać proszek.

Buty z nubuku – jakich środków używać?

Buty z nubuku potrzebują częstej i specjalnej pielęgnacji. Warto jednak dbać o nie systematycznie, aby jak najdłużej cieszyć się urokiem tej skóry. Jeśli już udało ci się pozbyć zabrudzeń wskazanymi wcześniej sposobami, zadbaj o odpowiednią impregnację swojego obuwia z nubuku. Możesz wykorzystać do tego specjalne preparaty do czyszczenia nubuku i zamszu.

Odpowiedni impregnat pomoże zachować sztywność i strukturę twojego obuwia. Jeśli chcesz zachować swoje skórzane obuwie w doskonałej kondycji, skorzystaj z renowatora do skór zamszowych i nubukowych. Dzięki nim skóra pozostanie elastyczna i odporna na wilgoć oraz zabrudzenia.

Autorka: Patrycja Hendzel