Data modyfikacji:

Na czym polega degażowanie włosów i jaki daje efekt?

Degażowanie włosów polega na przerzedzaniu ich za pomocą specjalnych nożyczek z ząbkowanymi ostrzami. Zabieg nadaje się szczególnie dla posiadaczek gęstych, grubych pasm, które nie chcą się układać. Jakie są zalety i wady degażowania włosów? Czy warto wykonać ten zabieg? Sprawdź!

Sprawdź również: Czym jest styling?
degażowanie włosów

Degażowanie włosów – co to znaczy?

Degażowanie włosów jest zabiegiem przerzedzania włosów za pomocą specjalnych nożyczek nazywanych degażówkami. Jego inna nazwa to efilowanie. Zastanawiasz się, po co ktoś chciałby przerzedzać swoje pasma? Zwykle zabieg ten wybierają osoby posiadające bardzo gęste włosy, które za nic nie chcą się układać. W artykule przedstawiamy zalety i wady degażowania.

Degażówki to specjalne nożyczki wyposażone w ząbkowane ostrza. Mogą mieć ząbki z jednej lub z obu stron. Nie tną one włosów, lecz łamią je na pewnej długości. Z tego też wynika największa wada zabiegu – może prowadzić do rozdwajania końcówek i zniszczenia pasm. Dlatego tak ważne jest, aby efilowanie przeprowadzała wykwalifikowana osoba.

Degażowanie włosów – dla kogo?

Efilowanie włosów sprawdzi się u osób, które mają grube, gęste i falowane kosmyki. Dzięki zabiegowi stracą one nieco objętości, przez co będą lepiej się układać i będą wyglądać na lżejsze. Jeśli borykasz się z problemem grubych pasm trudnych do ujarzmienia, możesz rozważyć degażowanie.

Efilowanie włosów – zalety

  • tracą nieco objętości, przez co ładniej się układają,
  • stają się bardziej podatne na modelowanie,
  • wyglądają lżej i subtelniej,
  • szybciej schną po myciu.

Degażowanie a cieniowanie

Zastanawiasz się, czym się różni degażowanie a cieniowanie włosów? Pierwszy zabieg polega na przerzedzaniu pasm na całej długości. Degażówki łamią je, a nie przycinają. Natomiast podczas cieniowania kosmyki są skracane na wybranym obszarze. Ponadto po prostu przycina się je za pomocą klasycznych nożyczek.

Warto zwrócić uwagę również na inny zabieg nazywany pikowaniem włosów. Fryzjer przycina pasma w różnych miejscach, dzięki czemu są one dłuższe bliżej głowy, a krótsze z wierzchu. Włosy po pikowaniu tracą na objętości, ale nie są łamane, jak ma to miejsce w przypadku degażowania.

Degażowanie włosów – u kogo się nie sprawdzi?

Efilowanie włosów nie sprawdzi się u osób, które mają cienkie i rzadkie kosmyki. Zabieg nie nadaje się również dla kobiet ze zniszczonymi pasmami i rozdwajającymi końcówkami, gdyż mógłby jeszcze bardziej je poniszczyć. Ponadto degażowania nie poleca się osobom z prostymi, niskoporowatymi włosami.

Degażowanie włosów w domu

Degażowanie włosów w domu jest dość skomplikowanym zabiegiem. Łatwo podczas niego zniszczyć pasma i sprawić, że fryzura nie będzie prezentować się zbyt korzystnie. Jeśli jednak znasz się nieco na przycinaniu włosów, możesz spróbować podjąć się tego zadania. Musisz zaopatrzyć się w degażówki – specjalne nożyczki przeznaczone do efilowania. Rozpocznij od poczytania poradników lub artykułów w internecie na temat degażowania, obejrzyj kilka filmików i spróbuj wykonać zabieg samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteś pewna, jak zabrać się za efilowanie włosów, lepiej udaj się do dobrego fryzjera.

Po zabiegu degażowania włosów koniecznie zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Bezwzględnie stosuj dobrą odżywkę oraz maskę, aby wzmocnić pasma. Zatroszcz się również o końcówki. Aplikuj na nie odżywkę bez spłukiwania, jedwab lub ulubiony olejek. Dzięki temu włosy będą pięknie się prezentować. Możesz nosić je rozpuszczone, zapleść w kucyk lub elegancki koczek. Wypróbuj różne opcje!
Autorka: Olga Wacholc