Data publikacji:

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Słoneczne dni pozwalają uzupełnić stylizacje o okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko podkreślą indywidualny styl, lecz zadbają także o ochronę wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. O czym należy pamiętać podczas poszukiwań modelu idealnego? To pytanie spędza sen z powiek niejednej osobie. Podpowiadamy więc, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, by cieszyć się ich designem i funkcjonalnością.
jak dobrac okulary przeciwsłoneczne

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Liczy się jakość wykonania

Okulary przeciwsłoneczne uzupełnią modny look. Najważniejsze jest jednak to, by chroniły oczy przed promieniowaniem UVA i UVB, które niekorzystnie wpływają zarówno na skórę, jak i na wzrok. Osoby zastanawiające się, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, powinny zadbać o jakość szkieł.

Warto sprawdzić, jaką moc filtra UV mają wybrane okulary. Taka informacja znajduje się najczęściej na oprawce lub jest naklejona na soczewce. Najbezpieczniejsze będą te z filtrem UV 400, ponieważ w pełni pochłonie on szkodliwe promieniowanie słoneczne. Można zwrócić również uwagę, jaką kategorię przepuszczalności światła posiada wybrany filtr.

Cenną informację stanowi również znaczek CE pojawiający się na oprawkach. Jeśli go dostrzeżemy, możemy mieć pewność, że okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne i zgodne z przepisami obowiązującymi w UE.

Osoby jeżdżące autem mogą sprawdzić również, czy szkła w okularach posiadają filtr polaryzacyjny neutralizujący oślepiające odblaski. Filtr fotochromowy z kolei powinny zawierać szkła korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych.

Jeśli wiemy już, że wybraliśmy bezpieczne szkła, możemy zastanowić się, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy. Starannie dopasowane oprawki będą modnym dodatkiem, dzięki któremu uwydatnimy pożądane elementy wyglądu.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

Każda twarz jest nieco inna, wyróżniamy jednak kilka podstawowych jej kształtów: okrągłą, owalną, prostokątną, trójkątną, kwadratową i w kształcie trapezu. Czym należy się kierować podczas poszukiwań okularów idealnych – chroniących przed słońcem i podkreślających jednocześnie atuty naszej niepowtarzalnej urody? Przedstawiamy kilka podpowiedzi, dzięki którym pytanie, jak dobrać kształt okularów przeciwsłonecznych do twarzy, przestanie spędzać sen z powiek.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne do okrągłej twarzy?

Osoby o okrągłej buzi wyglądają często bardzo młodzieńczo i subtelnie. Na ich twarzy nie znajdziemy mocno zarysowanych rys, jednie miękkie linie, a często także – urocze dołeczki. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, by nadały nieco wyraźniejsze kształty? W przypadku okrągłej twarzy warto kierować się zasadą kontrastu i postawić na prostokątne oprawki. Uwydatnią one brodę oraz kości policzkowe. Doskonałym wyborem podkreślającym retro stylizacje będą oprawki w kształcie kocich oczu. Dzięki nim optyczne wysmuklenie rys stanie się banalnie proste.

Jak dobrać kształt okularów przeciwsłonecznych do prostokątnej i kwadratowej twarzy?

Twarz prostokątną charakteryzują mocno zarysowane krzywizny i wyraźnie zaznaczone kości policzkowe. W przypadku tego kształtu buzi sprawdzą się duże, charakterystyczne okulary. Codzienne stylizacje warto uzupełnić oprawkami, takimi jak klasyczne wayfarery. Osoby o prostokątnych rysach dobrze będą prezentować się również w pilotkach lub – ponownie kierując się zasadą przeciwieństwa – okrągłych oprawkach vintage.

A z kolei jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do twarzy kwadratowej? Rysy tego typu potrzebują lekkiego zaokrąglenia i wysmuklenia. Wyraźnie zarysowaną szczękę, zaznaczone kości policzkowe i szerokie czoło można złagodzić kilkoma trikami. Subtelnych linii nadadzą więc owalne – nieco większe – oprawki lub okulary o kobiecym, kocim kształcie. Niebanalnym wyborem będą też pilotki. Dlaczego? Ten model zaokrąglony jest od dołu, pozwoli więc w naturalny sposób złagodzić ostre rysy.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Twarz trójkątna i w kształcie trapezu

Co wyróżnia osoby o trójkątnej twarzy? Przede wszystkim wyraźnie zarysowane czoło i małą szczękę. Tutaj warto postawić na takie oprawki, dzięki którym buzia nabierze harmonijnych i proporcjonalnych rys. Zdecydowanie można sięgnąć więc po okulary z mocniej zaznaczoną dolną częścią. Dobrym wyborem będą również okulary charakteryzujące się subtelnym, delikatnym kształtem. Osoby o trójkątnej twarzy zjawiskowo wyglądają więc w oprawkach drucianych z lekko przyciemnianymi szkłami, które od kilku sezonów nie przestają bić rekordów popularności.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy o kształcie trapezu (lub też serca)? Na początku trzeba zastanowić się, jakie są jej cechy charakterystyczne – wąskie czoło oraz mocniej zarysowane, szerokie policzki. Można pomyśleć, że jest to przeciwieństwo buzi trójkątnej. Rysy w formie trapezu również potrzebują uzupełnienia proporcji, ale w stronę czoła. Śmiało można pokusić się o okulary z wyraźnie zaznaczoną górną częścią, prostokątne lub kocie oczy, ponieważ wyważą one naturalnie rysy.

Okulary przeciwsłoneczne do owalnej twarzy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Damskie oprawki, ale też męskie kuszą nas różnorodnym wyborem. Największe pole do stylizacyjnych eksperymentów mają osoby o twarzy owalnej o delikatnie zaokrąglonych rysach. Wtedy też idealnego modelu warto szukać pośród okularów kwadratowych, okrągłych czy nawet wąskich.

Okulary przeciwsłoneczne – niezależnie od kształtu twarzy – mogą doskonale podkreślać urodę. Podczas wybierania najlepszego modelu nie warto podejmować jednak pochopnych decyzji, tylko przymierzyć na spokojnie kilka typów oprawek i zdecydować się na te, które w pełni odzwierciedlą indywidualny styl. Osoby niepewne swojego wyglądu mogą też skorzystać z porad optyka – specjalista pomoże w zakupie okularów i podpowie, jakie szkła spełnią wymagania naszych oczu.
Autorka: Anna Mlonka