Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar spodni?

Jeansy, cygaretki, leginsy, culloty - spodnie to podstawa wielu stylizacji nowoczesnej kobiety. Panie wybierają je ze względu na wygodę, trendy oraz za to, że są idealną bazą dla reszty stroju. Sprawdź, jak dobrać rozmiar spodni oraz jak dopasować je do figury, aby cieszyć się wygodą oraz dobrym wyglądem!
jak dobrac spodnie

Jak dobrać spodnie?

Jedno z głównych pytań przy wyborze nowych spodni brzmi: jak dobrać rozmiar spodni? Ich wielkość może być oznaczona w różny sposób, na przykład za pomocą liter S, M, L, XL itd., ale także za pomocą cyfr, na przykład 36, 38, 40, 42 itd. Marki specjalizujące się w szyciu spodni mogą także oznaczać rozmiary podwójnie, na przykład 32/34. Pierwsza z liczb oznacza rozmiar spodni w talii, natomiast druga - długość nogawki.

Jeśli decydujemy się na zakup spodni przez internet, prócz sugerowania się rozmiarem, należy sprawdzić także wymiary konkretnego modelu. Może okazać się, że choć w jednym sklepie kupujemy rozmiar L, w innym odpowiedni rozmiar dla nas to M. Konkretne wymiary powinniśmy znaleźć na stronie producenta. Natomiast jak dobrać rozmiar jeansów? W dokładnie ten sam sposób, jak innych modeli.

Jak dobrać spodnie do figury?

Część z nas lubi testować nowe kroje ubrań, natomiast inna grupa preferuje sprawdzone modele. Przed zakupem spodni warto jednak zadać sobie pytania: czy chcemy podkreślić konkretne zalety naszej figury, a może wolałybyśmy ukryć ewentualne mankamenty? Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi warto się kierować przy wyborze spodni, aby dopasować je do naszej sylwetki.

Jeśli posiadamy szerokie biodra - nie powinniśmy wybierać tak zwanych spodni biodrówek, gdyż ze względu na niski stan, biodra mogą wydawać się większe. Panie o figurze gruszki dobrze będą wyglądać natomiast w spodniach z prostą bądź lekko rozszerzającą się ku dołowi nogawką. Kobiety o niskim wzroście powinny nosić spodnie z wysokim stanem, który optycznie wydłuża. Zaś osoby o wysokim wzroście mogą wybrać spodnie ¾, które co prawda wizualnie nieco skrócą nogi, ale są jednym z mocniejszych trendów w modzie. W przypadku bardzo szczupłej budowy ciała, lepiej zrezygnować z ciemnych, opiętych spodni, na rzecz na przykład nogawek zwężających się ku dołowi bądź cygaretek.

Bardzo ważne jest także dopasowanie spodni do naszej codziennej aktywności. Jeśli większość czasu spędzamy w biurze, a tym samym prowadzimy siedzący tryb życia - warto zdecydować się na materiałowe spodnie z lekkiej, przewiewnej tkaniny. W przypadku, gdy nasz dzień jest bardzo aktywny, idealne mogą okazać się luźniejsze jeansy bądź spodnie z elastanem, który nadaje ubraniom elastyczność. Pamiętajmy o tym jednak, jak dobrać rozmiar spodni do naszej figury. Ubranie dopasowane do naszej sylwetki zapewni nam dobry wygląd, jak i wygodę noszenia.

Jak kupować spodnie przez internet?

Zakupy poprzez sieć to doskonały sposób, aby zapoznać się z pełną ofertą danej marki. Jest to także ogromna oszczędność naszego czasu, gdyż nie musimy dojeżdżać do galerii czy stać w kolejce, aby zapłacić za ubrania. W przypadku zakupów przez internet może jednak pojawić się pytanie: co zrobić z odzieżą, jeśli nie przypadła nam do gustu lub jednak nie trafiliśmy z rozmiarem?

W oparciu o polskie prawo, konsument zawierający umowę zakupu na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli na przykład poprzez stronę internetową sklepu odzieżowego) ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni. Co istotne, konsument ma dodatkowe 14 dni, aby dostarczyć dystrybutorowi zwracany produkt. Ten zapis określany jest mianem “prawa do namysłu”. Jest to jeden z powodów, dla którego zakupy online stały się w ostatnich latach tak popularne.

Co więc zrobić, jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany model spodni będzie dla nas odpowiedni bądź nie mamy pewności, jak dobrać rozmiar spodni? W takiej sytuacji najlepiej zamówić je do domu i przymierzyć. Jeśli okażą się nieodpowiednie dla naszej figury, można je bezpiecznie odesłać. Część sklepów online oferuje nawet 60 dni na odstąpienie od umowy! Należy zwrócić jednak uwagę, czy dana marka pokrywa koszt przesyłki zwrotnej, czy koszt leży po stronie kupującego.
Autorka: Katarzyna Pyrek