Data modyfikacji:

Jak rozciągnąć buty? Poradnik

Zbyt ciasne buty to prawdziwa zmora! Mogą one zniszczyć nawet najlepiej zapowiadającą się randkę czy imprezę. Bolesne otarcia i odciski dość długo się goją, a buty, które stały się ich przyczyną, zazwyczaj lądują na dnie szafy. Tymczasem istnieją sposoby na rozciąganie butów. Dzięki nim nie będziesz już musiała rezygnować z przepięknych szpilek czy czółenek. Podpowiadamy, jak rozciągnąć buty zarówno skórzane, jak i z materiałów syntetycznych. Prezentujemy domowe sposoby oraz profesjonalne rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom uda ci się rozciągnąć buty i przetrwać w nich górską wycieczkę czy ośmiogodzinną zmianę w pracy. Zapraszamy do lektury!
jak rozciagnac buty

Jak rozciągnąć buty skórzane?

Zacznijmy od tego, jak rozciągnąć buty skórzane na szerokość. Zazwyczaj takie obuwie jest dość drogie, dlatego podczas rozciągania musimy wykazać się szczególną ostrożnością, aby ich nie zniszczyć. Równocześnie jednak skóra jest dość elastyczna i rozciągliwa, dlatego szansa na rozciągnięcie butów skórzanych jest naprawdę duża. Do rozciągania butów skórzanych możemy użyć prawideł, które w odpowiednim ustawieniu zapewnią stopniowe rozciąganie buta. Na rynku znajdziemy zarówno profesjonalne prawidła do butów, które są nieco droższe, jak i prawidła ekonomiczne, dostosowane zarówno do butów eleganckich, jak i sportowych. Prawidła pozwolą na rozciągnięcie butów zarówno na szerokość, jak i na długość, a także w podbiciu. Wystarczy, że zostawimy je w bucie na jakiś czas – najlepiej kilka dni.

Innym sposobem na rozciągnięcie butów skórzanych jest oddanie ich do szewca. Jeśli obuwie było szczególnie drogie bądź mamy sentyment do danej pary, warto przekazać ją specjaliście. Szewc przy pomocy prawideł oraz specjalnych preparatów delikatnie, ale skutecznie rozciągnie buty.

Buty skórzane możemy też rozciągnąć domowymi sposobami. W tym celu warto skorzystać z grubych, wełnianych skarpet. Wystarczy włożyć je na nogi, a następnie nałożyć buty i pozostać w nich przez kilka godzin. Dzięki temu buty lekko się rozciągną.

Nie zalecamy natomiast samodzielnego stosowania żadnych preparatów chemicznych ani kremów nawilżających, jak zalecają niektórzy. Możemy bowiem przypadkiem odbarwić buty, co doprowadzi do ich nieodwracalnego zniszczenia.

Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?

Rozciągnięcie butów z tworzywa sztucznego jest nieco trudniejsze niż butów skórzanych. Syntetyczne materiały nie są bowiem tak rozciągliwe. Powodzenie rozciągania zależy nie tylko od samego tworzywa, lecz także od sposobu klejenia czy szycia butów. Zawsze jednak warto próbować!

Do rozciągania butów z tworzywa sztucznego również sprawdzą się wyżej wspomniane prawidła. Takie obuwie jest jednak zazwyczaj znacznie tańsze od skórzanego, dlatego w celu rozciągania można stosować również inne domowe sposoby z wykorzystaniem temperatury czy spirytusu. Pierwszym sposobem na rozciągnięcie butów na szerokość jest włożenie grubej, najlepiej wełnianej, skarpety i ogrzewanie obuwia suszarką w newralgicznych miejscach. Proces ten zabiera nieco czasu i należy go powtarzać, jednak jest skuteczny w rozciąganiu butów na szerokość.

Inną metodą jest włożenie do środka butów woreczków, wypełnionych wodą, a następnie włożenie obuwia do zamrażarki. Podczas zamarzania woda zwiększa swoją objętość, co pozwoli na stopniowe rozciąganie materiału. Dobrym sposobem jest także skorzystanie ze spirytusu i gazet. Wystarczy, że naniesiemy spirytus na wewnętrzną część buta – najlepiej przy pomocy wacików. Następnie należy wypchać wnętrze obuwia gazetami w taki sposób, by było ono nieco rozciągnięte. Po kilku dniach buty powinny być już gotowe do noszenia.

Jak rozciągnąć buty sportowe?

Kupowanie zbyt ciasnych butów sportowych nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku takiego obuwia również aktualna jest zasada, że buty skórzane rozciąga się o wiele łatwiej. Stosunkowo rzadko jednak sięgamy po skórzane buty sportowe. Jeśli już zdarzyło się kupić zbyt ciasne buty sportowe, koniecznie należy wypróbować wszystkie wyżej wspomniane metody.

Nic jednak nie zastąpi naturalnego rozbijania butów. W przypadku obuwia sportowego jest to dość proste – wystarczy, że przez jakiś czas będziemy regularnie spacerować w wybranych butach. Podczas takich wycieczek możemy jednak nabawić się odcisków i otarć. Jak ich uniknąć?

Dobrze sprawdzi się noszenie grubych skarpet, które zabezpieczą stopę, a równocześnie rozciągną but. Oprócz tego możemy profilaktycznie przykleić specjalne plastry na otarcia – zarówno na stopę, jak i wewnątrz buta w newralgicznych miejscach. Podobne działanie jak plastry mają też sztyfty na otarcia, po które również warto sięgnąć. Z tak zabezpieczonymi stopami możemy swobodnie wybrać się na spacer w zbyt wąskich butach w celu ich rozciągnięcia. Pamiętajmy, aby zrobić to zanim wybierzemy się w obuwiu sportowych na siłownię czy górską wycieczkę. Bez wcześniejszego rozbicia, buty sportowe mogą przysporzyć nam wiele bólu.

Podczas kupowania butów warto dokładnie je przymierzyć, aby mieć pewność, czy są odpowiednio dopasowane. Zawsze może trafić się para, która będzie powodowała lekki dyskomfort, jednak jeśli chcesz świadomie kupić zbyt ciasne buty, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. W przypadku, gdy nie uda się ich rozciągnąć, stracisz pieniądze, a zyskasz jedynie rozczarowanie. Z tego powodu konieczne jest rozsądne wybieranie ukochanej pary butów. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik na temat rozciągania butów pomoże ci rozciągnąć piękne szpilki czy obuwie sportowe. Pamiętaj, że jeśli domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, zawsze możesz udać się po pomoc do szewca.

Autor: Olga Sadowska