Data publikacji:

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Domowe sposoby

Guma do żucia przykleiła ci się do ubrania? Choć jej usunięcie może nie być takie proste, istnieją skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Przyda ci się lód, żelazko lub… zamrażarka. Jak usunąć gumę do żucia z ubrania i pozbyć się plamy? Sprawdź w artykule!

Polecamy: Jak dbać o skórzane buty?

jak usunąć gumę do żucia z ubrania

Guma do żucia przyklejona do ubrania to prawdziwa zmora dzieciaków, jednak problem ten przytrafia się również dorosłym. Jej usunięcie może być naprawdę kłopotliwe. Po jakimś czasie guma zastyga i za nic nie chce odejść od materiału. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie z tym problemem i uratować ulubione ubrania. Przedstawiamy je poniżej!

Usuwanie gumy z ubrania żelazkiem

Pierwszym naszym sposobem na to, jak usunąć gumę z ubrania, jest użycie żelazka. Ta metoda sprawdzi się w przypadku rzeczy wykonanych z wytrzymałych tkanin, takich jak jeans czy bawełna. Delikatne materiały mogłyby zniszczyć się pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem? Rozgrzej urządzenie do niezbyt wysokiej temperatury. Spodnie, bluzkę czy też inną rzecz z przyklejoną gumą rozłóż na deskę do prasowania, a bezpośrednio na gumie połóż tekturową, niebarwioną kartkę bądź karton. Następnie przeprasuj miejsce z kartonem. Pod wpływem wysokiej temperatury guma do żucia powinna zmienić konsystencję na bardziej płynną, odkleić się od ubrania i przykleić do kartonu. Gotowe!

Zamrażarka. Sposób na usunięcie gumy do żucia z ubrania

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania, jest włożenie go do zamrażarki. Jak to zrobić? Złóż spodnie, bluzkę czy też inną część garderoby w kostkę, tak aby guma znajdowała się na wierzchu. Włóż rzecz do zamrażarki i pozostaw tam na kilka godzin. W tym czasie guma do żucia stwardnieje, dzięki czemu jej usunięcie będzie znacznie prostsze. Podważ ją delikatnie nożykiem i odklej od ubrania, uważając, aby nie uszkodzić materiału.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Lód

Co zrobić w sytuacji, gdy chcesz usunąć gumę do żucia z ubrania, ale nie masz zamrażarki lub jest na tyle mała, że ciuchy się w niej nie zmieszczą? Możesz wypróbować metodę z lodem. Zaopatrz się w spore ilości lodu (kupisz go w każdym sklepie) i obłóż nim ubranie w miejscu, w którym przykleiła się do niego guma. Pozostaw go na 2-3 godziny, co jakiś czas wylewając roztopiony lód i dokładając nowy. Guma powinna stwardnieć, dzięki czemu jej odczepienie od ubrania będzie znacznie prostsze.

Woda z octem jako sposób na usunięcie gumy z ubrania

Ostatnim naszym sposobem na to, jak pozbyć się gumy z ubrania, jest użycie wody z octem. Jak to zrobić? W garnku wymieszaj wodę z octem w proporcjach 1:2. Najlepiej sprawdzi się zwykły ocet spirytusowy. Mieszankę lekko podgrzej, a następnie zamocz w niej skrawek ubrania z przyklejoną gumą. Możesz także zamoczyć w roztworze ściereczkę, a potem przyłożyć ją do materiału. Po pewnym czasie guma powinna zacząć odchodzić od ubrania. Wadą tego rozwiązania jest nieprzyjemny zapach octu, jednak da się go wytrzymać, aby uratować ulubione rzeczy!

Jak wyczyścić gumę do żucia z ubrań?

Gdy już uda ci się usunąć gumę do żucia z ubrań, może się okazać, że na materiale zostanie nieestetyczna plama. Aby się jej pozbyć, użyj dobrego odplamiacza. Posmaruj nim plamę i zostaw na 10-15 minut, a następnie wrzuć ubranie do pralki. Jeśli nie masz odplamiacza, możesz spróbować usunąć ślad po gumie olejem kokosowym, a potem wyprać ciuch z dodatkiem dobrego płynu do prania. Usuwanie gumy do żucia nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko kilka rzeczy, które na pewno masz w swoim domu i odrobina chęci, aby móc na nowo cieszyć się ulubionymi ubraniami!

Autorka: Olga Wacholc