Data publikacji:

Konserwacja kurtki skórzanej. Jak dbać o kurtkę skórzaną?

Zafundowałaś sobie wymarzoną kurtkę skórzaną i chcesz, żeby posłużyła ci jak najdłużej? Podobnie jak w przypadku butów, tak i okrycia wierzchnie muszą być odpowiednio czyszczone i pielęgnowane, za co odwdzięczą ci się trwałością i niezmiennym wyglądem. Sprawdzamy, jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja kurtki skórzanej.
konserwacja kurtki skórzanej

Przeczytaj również: Sfilcowany sweter: jak uratować?

Jak pielęgnować i konserwować kurtkę skórzaną? Podstawowe zasady

Najważniejszą zasadą dotyczącą pielęgnacji i konserwacji kurtki skórzanej jest rezygnacja z prania w pralce i suszenia! Podobnie jest w przypadku prasowania – naturalny materiał szybko odzyskuje pierwotny kształt bez pomocy wysokiej temperatury. Niezbędne jest również zabezpieczenie skóry przed działaniem wilgoci. Najlepiej robić to po każdym czyszczeniu.

Dzięki regularnej i prawidłowej konserwacji kurtki skórzanej nie tylko zachowasz jej wygląd na dłużej, ale także ochronisz ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i powstawanie zabrudzeń. Zawarte w profesjonalnych preparatach tłuszcze pokrywają materiał niewidoczną warstwą ochronną, jednocześnie przywracając jej blask i świeżość.

Jaki wybrać środek do konserwacji kurki skórzanej?

Przed rozpoczęciem konserwacji kurtki skórzanej konieczne jest wybranie odpowiedniego preparatu. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów, wśród których można wyróżnić aerozole, mleczka i balsamy oraz kremy i pasty. Zazwyczaj zawierają one dobrej jakości oleje i wosk pszczeli. Który środek będzie strzałem w dziesiątkę?
  • Aerozole – doskonały pomysł do każdego ubrania i akcesorium wykonanego z prawdziwej skóry. Preparaty do konserwacji w formie aerozolu dobrze utrwalają odcień materiału bez nadawania mu nadmiernego połysku.
  • Mleczka i balsamy – łatwe w aplikacji, czyszczą i nawilżają skórę oraz wzmacniają jej odporność na zabrudzenia. Mają większe właściwości nabłyszczające od aerozoli, ale mniejsze od past i kremów.
  • Pasty i kremy – najpopularniejsze preparaty, które możesz wykorzystać do konserwacji kurtki skórzanej i pozostałej galanterii. Zazwyczaj działają nabłyszczająco, przez co nie sprawdzą się w przypadku matowych materiałów, i zawierają najwięcej tłuszczu.
Pamiętaj, aby przed zastosowaniem wybranego preparatu przeprowadzić w niewielkim, najlepiej mało widocznym miejscu test i sprawdzić, czy środek nie odbarwia materiału i go nie uszkadza.

Czyszczenie kurtki skórzanej

Oprócz regularnej konserwacji kurtki skórzanej warto także zadbać o jej czyszczenie. W końcu codzienne noszenie może pozostawiać na niej ślady, które nie spowodują trwałego uszkodzenia materiału tylko wtedy, gdy zostaną szybko usunięte. Jedną z możliwości jest oddanie okrycia wierzchniego do profesjonalnej pralni, która specjalizuje się w bezpiecznym i skutecznym czyszczeniu prawdziwej skóry.

Wolisz samodzielnie ją wyczyścić? W takim razie, podobnie jak w przypadku konserwacji kurtki skórzanej, jej czyszczenie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcje znajdziesz najczęściej na metce wszytej wewnątrz okrycia wierzchniego, po lewej albo prawej stronie.

Jeśli chcesz po prostu odświeżyć kurtkę skórzaną, to wystarczy namoczyć szmatkę w ciepłej wodzie, dokładnie ją wycisnąć, a następnie delikatnie usunąć kurz czy lekkie zabrudzenia z materiału. Po zakończeniu przetrzyj czyszczone miejsca suchym ręcznikiem, aby uniknąć powstawania zacieków.

A co w przypadku tłustych plam na skórzanej kurtce? Tu już nie wystarczy sama woda. O wiele lepszym wyborem będzie sięgnięcie po produkty do prawdziwej skóry, na przykład mydła czy płyny, które nie tylko skutecznie usuną zabrudzenia, ale także będą bezpieczne dla materiału.
Autorka: Katarzyna Wendzonka