Data modyfikacji:

Wielki powrót mody lat 90. Jakie trendy dziś nosić?


Moda lat 90. właśnie powróciła w wielkim stylu. Ulice pełne są spodni z wysokim stanem, tych o kroju mom jeans, a denimowe kurtki, ramoneski, bandanki, kabaretki i ciężkie buty ładnie komponują się z modnymi współcześnie sukienkami w kwiaty czy rozszerzanymi spodniami.

Jeśli nie pamiętasz, jak wyglądały czasy lat 90., obejrzyj seriale z tamtych lat: „Beverly Hills 90210” i „Przyjaciele”, a wszystko stanie się jasne. Oglądali je wszyscy i wzorowali się na wyglądzie głównych bohaterów. Kultowe przygody amerykańskich nastolatków i młodych dorosłych przeszły do historii, ale właśnie powrócił ich styl. Przyjrzyjmy się najważniejszym trendom z tamtych lat i zobaczmy, co nosić współcześnie, by zanurzyć się w lata 90.
kobieta

Rockowy pazur rodem z lat 90.


W „Beverly Hills 90210” każdy miał swój styl, ale najbardziej rockowo wyglądała Brenda. Nosiła skórzane kurtki, a dopasowane jeansy łączyła z koronkowym body, ale też z subtelnymi bluzkami z kołnierzykiem, które na zasadzie kontrastu wspaniale wyglądały z ramoneską. Rockowy charakter mają dziś aktualnie modne ciężkie buty – na traktorowej powierzchni, z długimi cholewami, z grubej, solidnej skóry. Dobrym wyborem, który idealnie wpisze się w styl lat 90., będą więc buty marki Dr Martens lub wszystkie przypominające glany, które zakłada się na rockowe lub punkowe koncerty.

Fryzura z lat 90. i serialowe ikony mody


Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie fryzury w latach 90. nosiły kobiety i dziewczyny, popatrz na Jennifer Aniston, czyli Rachel z serialu „Przyjaciele”. Ale doskonały obraz mody tamtych lat daje też spojrzenie na pozostałe aktorki i aktorów z tej popularnej serii – to wciąż prawdziwa kopalnia modowych zestawień, a na temat stylówek Moniki i Phoebe napisano już wiele tekstów. Sama Rachel stała się ikoną stylu, a w serialu pracowała w branży modowej, m.in. u Ralpha Laurena. Szczególną popularnością cieszyła się jej fryzura – proste włosy były lekko ścieniowane na końcach, z przedziałkiem i spineczkami po bokach. Dziewczyny z serialu spopularyzowały też trend, który powraca co jakiś czas – noszenie sukienek przypominających halki na białe lub czarne T-shirty. Wszystkie też kochały długie, czarne kozaki na obcasach.

Mom jeans – kultowe spodnie z lat 90.


Powszechne i popularne spodnie mom jeans wywodzą się właśnie z lat 90. Nosiły je wszystkie kobiety lat 90. Wysoki stan, nogawki szerokie w udach, a zwężane u dołu – to krój który noszą niemal wszyscy, choć naprawdę dobrze wyglądają w nim nieliczni. To wymagające spodnie, ale odpowiednio połączone, tworzą stylową całość, niezależnie od figury noszącej je osoby. W zestawie z koszulową bluzką, np. w kropki, będą pięknie podkreślać talię i biodra. A jeśli właśnie tego efektu chcesz uniknąć, nie wkładaj końców bluzki w spodnie lub włóż tylko jej fragment z przodu. Ta sama zasada dotyczy swetra. Mom jeans dobrze wyglądają, jeśli ich nogawki są podwinięte, a nogi będą wyglądały na dłuższe i smuklejsze, jeśli połączysz spodnie z botkami na szerokim, kwadratowym obcasie.

Ogrodniczki + bandana


W latach 90. bardzo modne były ogrodniczki. Spodnie na szelkach łączono z białymi bluzkami, dopasowanymi body lub krótkimi bluzeczkami kończącymi się nad pępkiem. Ten nieformalny styl bardzo dobrze wpisywał się w deskorolkową modę uliczną i rodzący się muzyczny nurt hip-hopowy. Do obszernych ogrodniczek możesz założyć sportowe buty i dobrać kurtkę o kroju koszuli – to bardzo modne obecnie okrycie, często ma wzór w kratkę i uszyte jest z ciepłego materiału, którego używa się do szycia płaszczy.

Kratka: koszula i spódniczka


Kratka to jeden z ważniejszych motywów lat 90. Deseń wpisał się w styl szkolny – krótkie spódniczki w kratkę, sweterki w serek, podkolanówki i wypastowane, błyszczące buty – to elementy, które na stałe weszły do stylu zwanego dziś preppy. W stylu rockowym kratka zagościła na flanelowych koszulach – nosili je wszyscy fani zespołów Nirvana czy Pearl Jam. Oba elementy – spódniczki w kratkę i kraciaste koszule, to trend, który wpisuje się w grzeczny wygląd szkolno-studencki i jest obecnie bardzo lubiany przez nastolatki.

Szerokie ramiona + koński ogon


Poduszki na ramionach bluzek, kurtek, a nawet rozpinanych swetrów z wełny – oto trend z lat 90., który lubimy i dziś. Wiadomo, że szerokie ramiona poszerzają, zatem używaj tego trendu ostrożnie. Możesz wybrać zwykły, biały T-shirt i połączyć z czarną marynarką z poduszkami na ramionach. Dobierz chustę – na jesień najlepsza będzie ciepła, w kratkę. Jeśli nosisz okulary, to w stylu lat 90. będą zwłaszcza te w drucianych, delikatnych oprawkach. Fryzura z tamtych czasów to wysoko umiejscowiony koński ogon z wystającymi nad uszami pasmami włosów.

Kolory lat 90. – mocne, widoczne, wyraziste


W kwestii kolorów lata 90. są bardzo wyraziste. Odważni wybierali róż – taki kolor miały baleriny z noskami w czub, krótki botki, paski, klipsy (tak, właśnie klipsy – nie kolczyki), torby i rajstopy.

Neonowe leginsy łączone były z butami na obcasach i zakrywającymi biodra koszulami, głowę zdobiła trwała lub nastroszone loki, jeansowa kurtka i zamszowy plecaczek z klapką dopełniały looku miejskiej dziewczyny idącej na zakupy lub do kawiarni – wielkopowierzchniowych centrów handlowych wówczas prawie nie było, a zakupy robiono na popularnych bazarach. Trend na widoczne kolory modowe związany był bardzo mocno z historią – w Polsce tamtych czasów, po erze szarości, brązu i ogólnego braku nowoczesnych trendów, które nie docierały do nas z powodu politycznego odcięcia od zachodnich wpływów, odkryliśmy nagle wraz z wolnością słowa i demokracją, że można wyglądać tak barwnie, jak ludzie na fotografiach z kolorowych, zagranicznych magazynów modowych.

Dresy z ortalionu – marzenie każdego nastolatka z lat 90.


Kreszowe i ortalionowe komplety – bluza ze spodniami – musiały być obowiązkowo szerokie, marszczone u dołu. Tkaniny te to mocno szeleszczące, poliestrowe materiały, które po szczycie popularności pod koniec lat 80., stały się coraz bardziej dostępne. Bluzy miały kolorowe wstawki na rękawach, plecach i kieszeniach. Każdy chciał mieć taki dres – był widoczny, a do tego ciepły – ortalion ocieplano miękką, flanelową tkaniną. Noszono też bluzy sportowe. Co ciekawe – podobnie jak dziś – dresy można było zakładać na różne okazje i łączyć nie tylko ze sportowym obuwiem.

Poczytaj o latach 90.!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tamtych czasach, możesz poczytać książki – właśnie ukazały się dwie ciekawe pozycje: „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” to książka autorstwa Wojciecha Przylipiaka, w której znaleźć można wiele na temat obyczajów tamtych czasów, także wiele miejsca autor poświęca modzie. Za to jeśli interesuje cię muzyka tamtego czasu, możesz sięgnąć po książkę dziennikarki muzycznej Anny Gacek pt. „Ekstaza. Lata 90. Początek”.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska