Data modyfikacji:

Płaszcz z wełny alpaki - jak prać, żeby służył jak najdłużej?

Wyroby z wełny alpaki są uważane za luksusowe - nie tylko ze względu na ich dość wysoką cenę, ale przede wszystkim jakość. Wełna ta jest zupełnie wyjątkowa pod względem swoich właściwości i wyglądu. Problematyczna może się za to wydawać kwestia jej pielęgnacji. Zatem, jak prać wełnę z alpaki bezpiecznie i skutecznie?
tampony na noc

Pranie w pralce - czy jest zalecane?

Włókno z alpaki podbiło modowy świat i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ilość zalet, jakie posiada. Czym się więc charakteryzuje?
  • Jest niezwykle cienkie i wykazuje właściwości termoregulacyjne (zimą ogrzewa, latem delikatnie chłodzi).
  • Zawiera znacznie mniej lanoliny od wełny owczej (tzw. włókno suche), przez co jest odporne na zabrudzenia, a nawet roztocza.
  • Jest miękkie oraz bardzo delikatne.
  • To włókno antyalergiczne, bezpieczne dla astmatyków i alergików.

Włókno z alpaki jest znakomitym materiałem na płaszcze, które sprawdzą się zarówno wiosną, jak i mroźną zimą. Wyglądają one efektownie, są ciepłe i piękne. Pozostaje tylko odpowiednio o nie zadbać, a wtedy będą cieszyły swoją urodą przez długie lata.

Płaszcz z wełny alpaki - jak prać w automatycznej pralce? Taki sposób prania jest dozwolony, ale zazwyczaj nie jest zalecany przez producentów. Oczywiście, warunkiem podstawowym takiego sposobu czyszczenia jest posiadanie pralki ze specjalnym programem dedykowanym odzieży wełnianej.

Jak prać płaszcz z wełny alpaki ręcznie? Instrukcja

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia płaszcza z wełny alpaki jest pranie ręczne. I tutaj uwaga - jego częstotliwość należy uzależnić od potrzeb, jednak tak naprawdę: im rzadziej, tym lepiej. W przypadku niewielkich zabrudzeń, lepiej starać się usuwać je miejscowo, zamiast prać od razu cały płaszcz. Ze względu na wysoką odporność na brud, wystarczy użyć do tego zimnej wody. Chcąc zaś odświeżyć płaszcz, można oddać go do pralni lub wykorzystać poniższą instrukcję: jak prać płaszcz z wełny alpaki ręcznie?
  • Wyposaż się w odpowiedni detergent przeznaczony do prania wełny, który nie zawiera w swoim składzie lanoliny (to bardzo ważne, listę takich produktów razem z opiniami na ich temat można znaleźć na Ceneo.pl.
  • Przygotuj wodę w wannie lub dużej misce o temperaturze około 30 stopni Celsjusza.
  • Na początek zmocz płaszcz i pozwól mu nasiąknąć wodą.
  • Użyj detergentu i wypierz płaszcz bez pocierania - ugniataj materiał.
  • Wypłucz płaszcz w czystej wodzie (cały czas powinna mieć temperaturę 30 stopni Celsjusza).
  • Powtórz jeszcze raz pranie i płukanie.
  • Mokry płaszcz odsącz w ręczniku.
  • Wysusz go na leżąco - dzięki temu nie rozciągnie się ani nie zmieni swojego kształtu.

Płaszcz z wełny alpaki - jak prać, żeby nie stracił pięknego wyglądu, nie jest wcale trudne, o ile postępuje się zgodnie z powyższą instrukcją. Co ważne, można ją stosować również do innych rodzajów odzieży wykonanej z tego włókna.

Ogólne zalecenia pielęgnacji płaszcza z wełny alpaki

Wełna z alpaki to materiał delikatny, który posiada skłonność do filcowania. W wyniku niewłaściwej pielęgnacji może stracić swoje właściwości oraz wyglądać na starą i znoszoną. Jak temu zapobiec? Kluczowa jest tu właśnie temperatura wody w trakcie prania, która na każdym etapie powinna wynosić 30 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zbyt niska lub wysoka, włókna zaczną zbijać się w niewielkie kłębki, a płaszcz z wełny alpaki będzie nadawał się tylko do wyrzucenia.

Istotne jest również nie tylko to, jak prać płaszcz z wełny alpaki, ale przede wszystkim, jakich preparatów do tego użyć. Te dedykowane klasycznej wełnie będą odpowiednie - o ile nie zawierają w swoim składzie lanoliny (działa ona na włókno alpaki destrukcyjnie). Sprawdzą się tu za to... ziołowe szampony do włosów. Wystarczy poszukać ich na Ceneo.pl i wybrać szampon, który posiada delikatny skład oraz jest pozbawiony silnych detergentów. Szampon zmyje zabrudzenia i będzie bezpieczny dla włókna.

O czym jeszcze warto pamiętać? Zabronione jest wybielanie, chlorowanie, wirowanie oraz suszenie bębnowe. W trakcie suszenia lepiej też nie wystawiać płaszcza z wełny alpaki na działanie promieni słonecznych, nie wieszać na wieszaku czy grzejniku. A wtedy na pewno przetrwa całe lata choćby najbardziej intensywnego użytkowania.

Autor: Natalia Kowalska