Data publikacji:

Jaka sukienka z żakietem na komunię będzie odpowiednia?

Pierwsza Komunia Święta jest jedną z najważniejszych uroczystości rodzinnych. Ubiór powinien zatem emanować elegancją i jednocześnie skromnością. Jednakże powinien także zapewniać swobodę i wygodę. Dobór odpowiedniej garderoby nie należy zatem do najłatwiejszych zadań. I ma prawo budzić masę wątpliwości. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które z pewnością będą pomocne przy kompletowaniu garderoby na tę wyjątkową uroczystość. Zatem, jakimi wskazówkami należy kierować się przy wyborze? I czy klasyczny zestaw sukienki z żakietem będzie odpowiedni?
sukienka z żakietem na komunie

Zasady kompletowania garderoby na komunię

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie umiaru. Sukienki na komunię w żadnym razie nie mogą być zbyt skąpe i wyzywające. Nie oznacza to też konieczności zakrywania ciała aż po szyję, jednakże dekolt powinien być umiarkowany.

Umiar dotyczy oczywiście także długości. Długość mini może budzić bowiem duży niesmak, ponieważ już sam kościół jest instytucją wymagającą okazania szacunku i respektu. Ponadto uroczystość komunijna i przyjęcie z nią związane nie są miejscem odpowiednim do odważnego prezentowania siebie.

Reasumując, długość midi bądź maxi będą bezsprzecznie bardziej odpowiednie.

Kolor ubioru na komunię ma znaczenie

Istotny jest też kolor sukienki. Z uwagi na fakt, iż komunia jest uroczystością radosną, sukienki w czarnym kolorze, kojarzące się bardziej z żałobą, mogą zostać źle odebrane przez innych gości. Dlatego kobiety kochające czerń stanowczo powinny w przypadku uroczystości komunijnych potraktować ją jako elegancki dodatek, a nie kolor dominujący. Ponadto z uwagi na podniosły charakter uroczystości, kolor kreacji powinien tę powagę odzwierciedlać. W związku z tym jakiekolwiek żywe, krzykliwe, neonowe barwy i ekscentryczne wzory nie wchodzą w rachubę.

Bezsprzecznie idealnym wyborem będą wszelkie odcienie pasteli, które same z siebie emanują radością i pozytywną afirmacją. Kobiety, która nie czują się dobrze z stonowanych, jasnych kolorach, mogą połączyć nieco intensywniejsze barwy, takie jak granat, śliwka, brąz czy butelkowa zieleń, z jasnymi i stonowanymi dodatkami w formie żakietu, obuwia, biżuterii czy torebki.

Klasyka strzałem w dziesiątkę na komunię

Komunia jest specyficzną uroczystością, na której „pierwsze skrzypce gra elegancja”. Prosta sukienka z eleganckim żakietem z pewnością połączy elegancję z wygodą i swobodą ruchów. Jest to bowiem kreacja niezawracająca uwagi przepychem, ale też nieprzygniatająca nadmierną skromnością. Dobrze współgra z figurą, ukrywając potencjalne, drobne mankamenty. 

Charakteryzująca się eleganckim i jednocześnie prostym krojem, doskonale podkreślająca figurę. Dodatkowo delikatne, pastelowe kolory wręcz „emanują życzliwym uśmiechem”. 

Stylizacja na komunię a kompleksy związane z figurą

Kobietom, które posiadają kompleksy na tle idealnej figury, z pewnością przypadną do gustu rozkloszowane, plisowane sukienki z żakietem. Stylizacja taka bezsprzecznie pozwoli zakryć ewentualne mankamenty figury i podkreślić atuty. Zapewni też pełną swobodę. Natomiast dodatek w formie prostego żakietu doda oficjalnej powagi całej stylizacji.

Sukienka z żakietem na komunię – dylematy

Pierwsza Komunia Święta jest uroczystością duchową. Odpowiedni ubiór ma prawo rodzić dylematy i rozterki. Można wybrać rozmaite stylizacje, oczywiście o charakterze odpowiednim do uroczystości. Wybór klasycznego rozwiązania, w postaci prostej w kroju sukienki z żakietem, jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które zawsze jest modne. Zatem wybierając styl klasyczny, zyskujesz pewność, iż strój będzie adekwatny do rodzaju ceremonii. Dodatkowo zapewni pełną swobodę, skoryguje ewentualne mankamenty figury i przede wszystkim będzie modny. Ważnym jest też, by ubiór był skromny i stonowany, przyciągający uwagę elegancją, a nie krzykliwością czy nadmierną nagością.

Istotny jest też kolor. Wszelkie pastele są jak najbardziej wskazane, głównie z uwagi, iż są to barwy „wesołe”, wiosenne i nie kolidują z bielą zarezerwowaną w tym dniu dla dziewczynki przystępującej do komunii, ani czernią, która kojarzy się raczej ze smutkiem.

Ważnym jest też, by kolorystyka ubioru była zgrana z kolorystyką ubioru partnera. Jest to bowiem gwarantem współtworzenia eleganckiego „dream teamu”. Nie oznacza to, że para ma wystąpić w jednakowych zestawach kolorystycznych. Wystarczy jeden spójny akcent, pasujący odcieniem oraz stylem do stworzenia wrażenia dopasowania. Dobierając strój, należy też zwrócić uwagę na jakość i rodzaj materiału, ponieważ mocno niewskazanym są wszelkie materiały łatwo ulegające gnieceniu. Warto też zachować umiar we wzorach, by nie sprawiać wrażenia „krzykliwości”. Natomiast już wzór w delikatne grochy lub kwiaty idealnie wpisze się w majowy, komunijny nastrój.

Reasumując, najlepszymi wskazówkami są skromność, umiar i przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Autor: Jadwiga Kucharczyk