Kurtki z imitacji futra – jak dbać o okrycia z długim włosiem?
Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką sztucznego futerka z długim włosiem, to z pewnością nie raz doświadczyłaś jego „kołtunienia się”. Poplątane, pozlepiane włosy, w dodatku zmechacone opadają i nie prezentują się tak, jak tuż po zakupie. Na ratunek przychodzi odpowiednia pielęgnacja.
Włosy są tylko delikatnie posklejane? Zmocz te elementy wodą, a następnie rozdziel włosy palcami, dobrze je wytrzep. Z rozdzielonego włosia odsącz wodę, przykładając do mokrego miejsca ręcznik.
Teraz pozwól swojej kamizelce futerkowej lub kurtce wyschnąć. Nie chowaj jej wtedy do szafy i najlepiej powieś w przewiewnym miejscu. Długie włosie kurtki futerka jest tak zlepione, że woda już nie pomaga?
Odetnij potargane i zlepione fragmenty. Możesz także mocno je pociągnąć – w większości przypadków odpadną same. Oczywiście tłuste plamy, które zlepiają długie włosie sztucznego futerka wymagają użycia detergentów, dlatego regularnie pierz okrycie, najlepiej raz w roku. Warto także zadbać o nie tuż po każdym założeniu.
Jeśli twoje futerko zmokło, to dokładnie strzep z niego wodę. Możesz również odsączyć włosie ręcznikiem. Nie wkładaj mokrego futerka do szafy! Jego włosy wtedy z pewnością oklapną.
Kurtka futerko z krótkim włosiem – jak dbać?
Czy wiesz, że do wyczyszczenia i odświeżenia futerka z krótkim włosem przydatne będą otręby owsiane? Po praniu sztuczne futerko bardzo często traci swoją puszystość. Otręby ją przywrócą.
Posyp nimi okrycie i pozostaw na 3-4 godziny. Po tym czasie dokładnie je wytrzep. Zamiast otrębów możesz także użyć talku.
Ostrożnie przy ciemnych okryciach! Biały talk nasypany zbyt obficie nawet po wytrzepaniu może pozostawić biały nalot lub pył.
Gdy sezon na sztuczne futerka się kończy, nie chowaj ich do folii. Najlepiej jeśli będą swobodnie wisiały na wieszaku. Aby wiosną pachniały świeżością, pomyśl o zapachowych saszetkach. Włóż je do kieszeni futra albo po prostu do szafy.