Data modyfikacji:

Kurtki i kamizelki futerkowe. Co zrobić, żeby sztuczne futro nie liniało? Pielęgnacja

Kurtka futerko wykonana z ekomateriału oraz kamizelki futerkowe są modne już od kilku sezonów. W swoich szafach mamy futerka zarówno z długim, jak i krótkim włosiem, a także tzw. barankiem. Najczęściej tego typu okrycia wierzchnie zanosimy do pralni, bojąc się czyścić je samemu w domowym zaciszu. Nic dziwnego, ponieważ bardzo łatwo mogą stracić swój wygląd, a wtedy nie będą prezentować się już tak oszałamiająco. Jak więc dbać o kurtki z imitacji futra? Zapraszamy po garść porad.
jak pielęgnować sztuczne futro

Kurtki z imitacji futra – jak dbać o okrycia z długim włosiem?

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką sztucznego futerka z długim włosiem, to z pewnością nie raz doświadczyłaś jego „kołtunienia się”. Poplątane, pozlepiane włosy, w dodatku zmechacone opadają i nie prezentują się tak, jak tuż po zakupie. Na ratunek przychodzi odpowiednia pielęgnacja.

Włosy są tylko delikatnie posklejane? Zmocz te elementy wodą, a następnie rozdziel włosy palcami, dobrze je wytrzep. Z rozdzielonego włosia odsącz wodę, przykładając do mokrego miejsca ręcznik.

Teraz pozwól swojej kamizelce futerkowej lub kurtce wyschnąć. Nie chowaj jej wtedy do szafy i najlepiej powieś w przewiewnym miejscu. Długie włosie kurtki futerka jest tak zlepione, że woda już nie pomaga? Odetnij potargane i zlepione fragmenty. Możesz także mocno je pociągnąć – w większości przypadków odpadną same.

Oczywiście tłuste plamy, które zlepiają długie włosie sztucznego futerka wymagają użycia detergentów, dlatego regularnie pierz okrycie, najlepiej raz w roku. Warto także zadbać o nie tuż po każdym założeniu. Jeśli twoje futerko zmokło, to dokładnie strzep z niego wodę. Możesz również odsączyć włosie ręcznikiem. Nie wkładaj mokrego futerka do szafy! Jego włosy wtedy z pewnością oklapną.

Kurtka futerko z krótkim włosiem – jak dbać?

Czy wiesz, że do wyczyszczenia i odświeżenia futerka z krótkim włosem przydatne będą otręby owsiane? Po praniu sztuczne futerko bardzo często traci swoją puszystość. Otręby ją przywrócą.

Posyp nimi okrycie i pozostaw na 3-4 godziny. Po tym czasie dokładnie je wytrzep. Zamiast otrębów możesz także użyć talku.

Czytaj również: Trendy modowe jesień-zima

Ostrożnie przy ciemnych okryciach! Biały talk nasypany zbyt obficie nawet po wytrzepaniu może pozostawić biały nalot lub pył. Gdy sezon na sztuczne futerka się kończy, nie chowaj ich do folii. Najlepiej jeśli będą swobodnie wisiały na wieszaku. Aby wiosną pachniały świeżością, pomyśl o zapachowych saszetkach. Włóż je do kieszeni futra albo po prostu do szafy.

Plamy na kurtce z imitacji futra – jak je wywabić?

Masz na swoim futerku dużą plamę, a planowałaś je założyć następnego dnia i nie masz czasu oddać go do profesjonalnej pralni? Za chwilę pokażemy ci szybki sposób na to, jak pozbyć się niektórych uciążliwych zabrudzeń.

Potrzebne ci będą płyn do mycia naczyń oraz skrobia ziemniaczana. Teraz z tych dwóch składników przygotuj gęstą papkę. Nałóż ją na zabrudzone miejsce i zostaw na godzinę. Po tym czasie usuń mieszankę mokrą szmatką i dokładnie wytrzyj futro wodą.

Taki sposób powinien pomóc na niezbyt trudne zabrudzenia bez konieczności prania całego okrycia. Oczywiście ciężkie do wywabienia plamy, np. smaru, tłuszczu czy krwi najlepiej powierzyć specjaliście.

Do futerka przykleiła się guma? Jej nieumiejętne usunięcie i wyrywanie ze splątanego włosia sprawi, że zniszczysz swoją kurtkę. Zamiast tego lepiej rozłóż na plamie z gumy kawałek folii aluminiowej, a na to połóż kostki lodu zawinięte w plastikowy woreczek.

Zapewne w trakcie będziesz musiała dołożyć jeszcze kilka kostek. Zamiast nich możesz także spróbować z mrożonką. Takie zmrożenie sprawi, że guma stwardnieje, a ty będziesz mogła łatwo ją zeskrobać. Rób to bardzo delikatnie i pod żadnym pozorem nie wyrywaj gumy!

A poniżej kilka podstawowych zasad, dzięki którym pielęgnacja sztucznego futerka stanie się jeszcze łatwiejsza.

Zasady pielęnacji sztucznego futerka

Zasada nr 1: Czytamy metkę

To na niej znajdziemy najważniejsze informacje o materiale, z którego wykonano nasze futerko. Mimo iż większość z ich wygląda podobnie, to w rzeczywistości różni się, jeśli chodzi o skład tkaniny. Może to być domieszka akrylu (dosyć łatwa w pielęgnacji), nylonu, wiskozy, poliestru lub bawełny. Rozszyfrowanie składu ułatwi zadanie.

Zasada nr 2: Chemicznie pierzemy futerka bawełniane i te z wiskozy

Gdyż te materiały są najmniej odporne na pranie w pralce. Regularne odwiedziny w profesjonalnej pralni pomogą nam utrzymać futerka w nienagannym stanie.

Zasada nr 3: Gdy nie mamy pewności co do składu – pierzemy ręcznie

Jeśli nie ma informacji na metce o sposobach prania futerka, lepiej dmuchać na zimne i zarządzić pranie ręczne. Najpierw namaczamy futerko w ciepłej wodzie, a następnie płuczemy w zimnej. Wybieramy delikatne preparaty piorące.

Zasada nr 4: Nie prasujemy futerek

Po wyciagnięciu z pralki lub zakończeniu prania ręcznego strzepujemy futerko i wieszamy na plastikowym wieszaku, żeby swobodnie wyschło. Jeśli mamy miękką szczotkę, możemy też na sucho je wyczesać, aby materiał był nadal puszysty.