Data publikacji:

Kwas salicylowy na twarz – właściwości, działanie, efekty

Kwas salicylowy należy do grupy kwasów BHA. To jeden z najpopularniejszych składników aktywnych o działaniu złuszczającym, który znajdziesz nie tylko w peelingach kwasowych, ale także w innych kosmetykach, np. żelach do oczyszczania, pod nazwą Salicylic Acid. Chcesz wprowadzić go do swojej rutyny i zastanawiasz się, jak działa kwas salicylowy na twarz? Znamy odpowiedź.
Skin care concept. Closeup portrait of black plus size lady applying moisturizing cream on face

Kwas salicylowy na twarz – właściwości

Popularność kwasu salicylowego nie jest przypadkowa. Jego właściwości sprawiają, że może okazać się remedium na wiele problemów skórnych. Kwas BHA:
  • złuszcza martwy naskórek,
  • pobudza regenerację naskórka,
  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • odblokowuje pory, rozpuszczając sebum i normalizując jego produkcję,
  • rozjaśnia przebarwienia (np. potrądzikowe),
  • chroni przed powstawaniem nowych niedoskonałości,
  • zmniejsza stany zapalne. 
  • Takie właściwości sprawiają, że kwas salicylowy jest dobrym wyborem dla osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Jeśli masz jakiekolwiek niedoskonałości albo zmagasz się z nadmierną produkcją sebum i zatkanymi porami – sięgnij po kosmetyk z kwasem salicylowym.

    Jak działa kwas salicylowy na twarz? Efekty

    Ciekawi cię, jakie efekty daje kwas salicylowy? Działanie tego składnika robi wrażenie:
  • intensywne złuszczenie, oczyszczenie i wygładzenie skóry,
  • zmniejszenie widoczności porów,
  • wyregulowanie produkcji sebum,
  • widoczna redukcja objawów zapalenia okołomieszkowego,
  • złagodzenie stanów zapalnych. 
  • Jakie stężenie kwasu salicylowego zapewni najlepsze efekty?

    Podobnie jak w przypadku innych substancji aktywnych, tak i zapewniane przez kwas salicylowy efekty są uzależnione od jego stężenia. Już teraz warto zaznaczyć, że produkty przeznaczone do pielęgnacji domowej mają maksymalnie 1–2% kwasu salicylowego.
    Inaczej wygląda to w przypadku preparatów stosowanych np. przez kosmetologów. Zapisując się na peeling chemiczny, możesz skorzystać z zabiegu bazującego nawet na 20-procentowym stężeniu kwasu salicylowego. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

    Kwas salicylowy – jak stosować?

    Mamy dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych kwasem salicylowym. Jak go stosować? Możesz bez obaw sięgać po niego przez cały rok, bez względu na porę roku. Choć w przeciwieństwie do wielu innych kwasów nie jest on fotouczulający, to mimo wszystko zachęcamy do codziennego używania kremu z filtrem. Włączenie SPF do rutyny pielęgnacyjnej to najlepsza ochrona przed zmarszczkami, przebarwieniami i niedoskonałościami.
    Nie stosuj kwasu salicylowego na twarz w połączeniu z niacynamidem albo kwasem askorbinowym (czystą formą witaminy C). Nie zaleca się również używania go z kosmetykami z innymi kwasami.
    Sama częstotliwość stosowania kwasu salicylowego na twarz zależy od formuły produktu i stężenia. Peelingi chemiczne aplikuj maksymalnie co 4 dni, podczas gdy żel do mycia z kwasem BHA w składzie może być stosowany nawet codziennie. 

    Kiedy kwas salicylowy na twarz nie jest dobrym wyborem?

    Choć długa lista właściwości, którymi może pochwalić się kwas salicylowy na twarz, zachęca do natychmiastowego włączenia go do pielęgnacji, to nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Jak wiele innych składników w kosmetyce, tak i on ma pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich:
  • alergię na salicylany,
  • mocno przesuszoną, łuszczącą się skórę,
  • trwającą kurację retinoidami.
  • Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować kwas salicylowy na twarz? Jak najbardziej. Nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość tej substancji aktywnej zarówno dla płodu, jak i dla maluszka już po urodzeniu.

    Jaki kwas salicylowy na twarz wybrać?

    Kwas salicylowy jest dostępny w różnych kosmetykach na twarz. Specjalnie dla ciebie zrobiliśmy przegląd popularnych produktów, które warto mieć na oku, jeśli chcesz wprowadzić do pielęgnacji kwas salicylowy.

    The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution

    Pierwszą propozycją jest kultowe już serum redukujące niedoskonałości od marki The Ordinary. To kosmetyk o żelowej konsystencji, zawierający 2% kwasu salicylowego. Produkt działa złuszczająco, zmniejsza widoczność porów i ogranicza powstawanie niedoskonałości. Serum jest wolne od składników pochodzenia zwierzęcego.

    Kremowa kuracja antytrądzikowa Bandi Medical Expert Anti Acne

    Możesz wybrać też kwas salicylowy na twarz w formie specjalnej kuracji. Kosmetyk marki Bandi zawiera 1,5% kwasu BHA, który połączono z olejkiem z drzewa herbacianego, prowitaminą B5, glukonolakton, prebiotykami i probiotykami oraz olejem makadamia. Dzięki temu formuła redukuje niedoskonałości i zaskórniki, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych oraz ogranicza przetłuszczanie się skóry, a to wszystko bez efektu przesuszenia. Kuracja jest przeznaczona do cery tłustej i mieszanej. 

    Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant

    Kolejny kultowy produkt, tym razem od marki Paula's Choice. To płyn złuszczający, który szturmem podbił media społecznościowe. Nie bez powodu – kosmetyk zawiera połączenie kwasu salicylowego z ekstraktem z liści zielonej herbaty, dzięki czemu oczyszcza pory i reguluje pracę gruczołów łojowych, chroni przed powstawaniem niedoskonałości oraz ma właściwości złuszczające i przeciwzapalne.

    Żel oczyszczający Garnier Czysta Skóra

    Możesz także wprowadzić kwas salicylowy do oczyszczani twarzy, uzyskując efekty widoczne po każdym myciu. Pomoże ci w tym np. żel Garnier, który został opracowany specjalnie z myślą o cerze z niedoskonałościami, zwłaszcza tłustej i mieszanej. Co znajdziesz w środku? Antybakteryjny kwas salicylowy i cynk. Kosmetyk został przetestowany dermatologicznie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.