Data publikacji:

Jak zrobić dziury w spodniach? Poradnik

Spodnie z dziurami to modowy HIT, który jest wciąż na czasie mimo zmieniających się trendów. Co więcej, spodnie z dziurami nosimy już nie tylko wiosną i latem, ale nawet jesienią czy zimą, łącząc je ze stylowymi rajstopami. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak zrobić dziury w spodniach. Zapraszamy do lektury!
jak zrobic dziury w spodniach

Jak zrobić dziury w spodniach? Klasyczna metoda z użyciem nożyczek

Najprostszą metodą na zrobienie dziur w spodniach jest oczywiście użycie nożyczek. Z tym, że taką metodą radzimy robić wyłącznie wąskie dziury. Wycięte nożyczkami duże dziury nie będą wyglądać tak naturalnie. Zatem jak zrobić dziury w spodniach z użyciem nożyczek? Poniżej podpowiadamy, jak wykonać je krok po kroku.

Krok 1: narysuj kreskę kredą

Zrób ją w miejscu, gdzie ma być dziura. Ciekawym patentem jest narysowanie kilku takich kresek, np. jednej długiej po środku i dwóch mniejszych na górze i na dole. I bez obaw – kreda wypierze się podczas prania.

Krok 2: wytnij dziury nożyczkami

Po prostu natnij materiał spodni w miejscu narysowanej kreski. Nie chodzi o wycinanie szerokich dziur – jedna wąska kreska wystarczy. Podczas noszenia spodni dziura lekko się rozejdzie.

Takie dziury w spodniach najlepiej prezentują się na kolanach. Są subtelne i to świetna opcja, kiedy chcesz zrobić dziury w dopasowanych spodniach rurkach. W bardzej oversize’owych modelach tego typu dziury raczej nie będą prezentować się zbyt efektownie.

Jak zrobić dziury w spodniach tarką?

Taki sposób na dziury w spodniach jest jednym z najbardziej popularnych. Zrobione w ten sposób dziury wyglądają naturalnie i efektownie. Warto jednak dodać, że nie zawsze są to dziury na wylot – w wycięciu nadal pozostają porwane nitki, co zapewnia bardzo ciekawy efekt. Dlaczego dla wielu osób taki sposób na robienie dziur jest najlepszy? Ponieważ podobne dziury można znaleźć już w „gotowych” spodniach z dziurami. Co więcej, takie przetarcia sprawdzą się w każdych spodniach – zarówno oversize’owych jeansach, jak i dopasowanych rurkach.

Co będzie ci potrzebne do wykonania takich dziur? Przede wszystkim:

  • metalowa tarka do stóp,
  • kreda,
  • nożyczki.

Zatem jak zrobić podobne dziury? Poniżej opowiadamy o tym krok po kroku.

Krok 1: zaznacz miejsca, w których chcesz zrobić dziury

Zrób to przy użyciu kredy. Dziury możesz zrobić na kolanach, ale także udach czy tylnych kieszeniach spodni.

Krok 2: oddziel jedną część spodni od drugiej

Po prostu możesz włożyć między nogawki kawałek plastiku lub grubej tektury. Ważne, aby przednia i tylna część nogawki nie leżały na sobie podczas przecierania. Wówczas zrobisz dziurę na wylot, a chyba nie o taki efekt chodzi. To samo dotyczy robienia dziur na kieszeniach. Warto włożyć do nich jakieś zabezpieczenie.

Krok 3: zaczynamy robienie dziur

Użyj do tego metalowej tarki. Najwygodniejsza będzie ta z rączką. Pocieraj spodnie tarką w jednym kierunku – najlepiej na boki. Jeśli zrobisz przetarcia w górę i w dół, to wówczas dziury będą pionowe. Pamiętaj, aby w trakcie pracy nie zmieniać kierunku tarcia. Rób to zawsze w jedną stronę. Nie zapominaj też, że takie tworzenie dziur jest naprawdę żmudne. Potrzeba sporo czasu, aby zrobić podobną dziurę. Oczywiście im mocniej będziesz trzeć, tym większa szansa, że powstanie dziura na wylot.

Krok 4: utnij zbyt wystające nitki

To oczywiście już twoja decyzja. Nie jest to konieczne, ale jeśli jakaś nitka mocno cię denerwuje, to warto ją uciąć.

Jak zrobić duże dziury w spodniach? Robimy krok po kroku dziury postrzępione

Duże dziury w spodniach są bardzo efektowne. Ale czy można zrobić je samemu? Jak najbardziej. Dzięki tej technice stanie się to bułką z masłem! Czego będziesz potrzebować, aby zrobić duże postrzępione dziury? Poniżej lista zakupów:
  • kreda,
  • nożyczki,
  • igła, pęseta lub agrafka.

A teraz przejdźmy do wykonania.

Krok 1: zaplanuj rozmieszczenie dziur

Niektóre duże dziury obejmują całe kolano i nawet kawałek uda. Po prostu kredą narysuj ich wzór. Twoje dziury mogą być nawet bardzo fantazyjne i np. mieć kształt serca czy inny dowolnie wybrany.

Krok 2: wytnij nożyczkami dziurę

Ułatwią ci to wcześniej narysowane linie.

Krok 3: przejdź do wykonania strzępień

Jak je zrobić? Przy pomocy pęsety, igły czy agrafki wyciągaj z wyciętej dziury nitki. To dość żmudny proces, który zajmuje sporo czasu, ale efekty mówią same za siebie – zdecydowanie warto! Chcesz ułatwić sobie pracę? Wypierz spodnie – nitki wyjdą same. Potem możesz jedynie je delikatnie poprawić.

Krok 4: nożyczkami wyrównaj strzępienia

Utnij zbyt długie nitki lub te zbyt krzywe. Nadaj dziurze kształt. Najlepszy jest kontrolowany nieład.

Spodnie z dziurami – jak jeszcze efektownie je ozdobić?

Same dziury to dla ciebie za mało? Swoje jeansy możesz ozdobić jeszcze na kilka innych sposobów. Poniżej podpowiadamy kilka z nich.
  • Zapnij dziury dużymi agrafkami Wtedy dziury zyskają rockowo-punkowy klimat. Możesz użyć bardzo dużych agrafek lub tych mniejszych. Pamiętaj, aby odpinać je przed każdym praniem! Inaczej możesz zniszczyć pralkę, a agrafki mogą też odbarwić spodnie.
  • Ozdób nogawki naszywką Stylowe naszywki znajdziesz w wielu sklepach internetowych, a także stacjonarnie w pasmanterii. Naszycie ich nie jest skomplikowane. Jeśli jednak nie lubisz szyć, to skorzystaj z naprasowanek.
  • Podszyj dziurę ozdobnym materiałem Na przykład czarną koronką czy tkaniną imitującą rajstopy kabaretki. Wówczas twoje spodnie z dziurami zyskają jeszcze ciekawszy wygląd.
Autor: Klaudia Borycka