Data publikacji:

Komu pasuje solejka i jak ją nosić?

Solejka – ponadczasowa, plisowana spódnica. Lekka, zwiewna, długa do kolan, łydek lub kostek – urocza. Większość kobiet ją lubi, doceniają ją też projektanci, domy mody i popularne marki. Sprawdźmy, jak nosić solejkę.

Solejka

Solejka to plisowana spódnica o kształcie litery A, najczęściej ma długość do połowy łydki. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa le soleil – słońce. Drobne zakładki w spódnicy uszytej z półkola układają się właśnie jak rozchodzące się promienie słońca.

Prawdziwa solejka powstaje z delikatnego, lekkiego materiału, skrojonego lekko skośnie. Solejka ma wiele zalet i jest bardzo lubiana przez kobiety w każdym wieku – dodaje figurze kobiecości i zwiewności, jest przewiewna, a modele z grubszych materiałów są idealne na jesień i zimę. Doskonale komponuje się ze sportowymi elementami garderoby, dlatego sprawnie wpisała się w modę uliczną.

Sprawdź również, jak wyglądaja modne sukienki etno.

Spódnica solejka – uwielbiana przez kobiety i projektantów

W swoich kolekcjach solejkę zawsze mają projektanci – Hugo Boss, Liu Jo, Guess czy Desigual. Jest popularna i bardzo lubiana. Choć w zamierzeniu miała to być spódnica na specjalne wyjścia, to doskonale wygląda w połączeniu z bluzą z kapturem i trampkami. Wystarczy zmienić codzienne  buty na sandałki na szpilkach i dodać wieczorową kopertówkę, żeby szybko i bez wysiłku stworzyć strój wieczorowy z solejką w roli głównej.

Kto może nosić solejkę?

Ta wyjątkowa spódnica pasuje właściwie każdemu. Ale jak wiele ubrań, także i solejka najlepiej wygląda na kobietach wysokich, szczupłych, o wąskich biodrach i małych pośladkach. Jest tak, ponieważ solejka jest dość obszerna i gęsta – za sprawą plisek, które zwiększają optycznie i faktycznie obwód pasa i bioder, ponieważ zakładki rozchodzą się, rozszerzając ku dołowi.

Ale to nie znaczy, że kobiety o pełniejszych figurach muszą z niej zrezygnować. Przeciwnie. Solejka jest zwiewna i dobrze dobrana za sprawą kroju zbudowanego na pionowych liniach zakładek, nie obciąży ona sylwetki, lecz doda jej lekkości. Dopasowana do figury solejka może zadziałać  wyszczuplająco, jeśli będzie miała odpowiednią długość, szerokość plisów oraz kolor.

  • Masz sportową, sprężystą sylwetkę z wąskimi biodrami i długimi nogami? Wybierz krótką solejkę – długość przed kolana lub do kolan będzie najlepsza. Możesz też śmiało zakładać wzorzyste modele plisowane, jasne i kolorowe. Szerokie plisy nie powinny ci zaszkodzić.
  • Jesteś wysoka i masz figurę chłopczycy? Wybierz długość midi lub maxi. Pamiętaj, że długość do kolan mogłaby obciążyć twoją sylwetkę. Cieniutkie zakładki dodatkowo wyszczuplą.
  • Jesteś niska? Wybierz długość do kolan lub maxi, pod warunkiem, że połączysz spódnicę z wysokimi obcasami, które sprawią, że długa spódnica nie obciąży drobnej sylwetki i nie doda ci optycznie kilogramów. Od modeli wzorzystych lepsze będą też solejki jednolite.
  • Jesteś gruszką? Odradzamy solejkę. Nie oszukujmy się – ta piękna spódnica poszerza w biodrach, dlatego jeśli nie chcesz ich uwypuklać, a bardzo chcesz nosić solejkę, postaw na jednolite ciemne modele. Góra powinna być bardzo jasna, najlepiej z bufiastymi rękawami, by nie podkreślać dodatkowo figury gruszki. Najlepsza długość to maxi w połączeniu z wysokimi, masywnymi obcasami.
  • Kobiety z figurą jabłka powinny unikać solejki na gumce oraz modeli wzorzystych. Idealna za to będzie spódnica gładka i ciemna, ze sztywnym paskiem umieszczonym wysoko w talii. Taki krój zaznaczy wcięcie w pasie i nie poszerzy jego obwodu. Jeśli masz wąskie biodra, możesz wybrać model z szerszym paskiem lub nosić spódnicę na biodrach właśnie. A jeśli chcesz uzyskać wrażenie wąskiej talii, poszukaj modelu solejki z plisami, które zaczynają się poniżej linii pasa (tkanina w pasie powinna być gładka, bez plis).

Spódnica solejka w wyjątkowych odsłonach

Solejka jest tak urocza i kobieca, że doczekała się wielu wydań – powstaje z coraz bardziej zaskakujących tkanin. Popularne są modele z aksamitu lub weluru z domieszką włókien elastycznych, ciekawie wyglądają solejki z poliestrowych, błyszczących tkanin, powstają też nawet modele z grubej wełny i ultracienkiego tiulu.

  • Spódnica z aksamitu lub weluru będzie idealna na chłody. Ale nie tylko – aksamit jest bardzo elegancki, dlatego możesz solejkę welurową włączyć w stylizacje biurowe oraz wieczorowe. Zestawiaj ją z bluzką z wiązaniem pod szyją lub z żabotem. To połączenie na tyle eleganckie, że nie potrzebujesz do niego marynarki. Dobierz odpowiednie buty – lśniące mokasyny, damskie brogsy lub klasyczne czółenka na średniej szpilce.
  • Solejkę z tiulu lub cienkiej, zwiewnej tkaniny łącz z T-shirtem i ramoneską. Buty? Dla kontrastu z lekką spódnicą dobrym wyborem będą botki motocyklowe z ćwiekami lub wysokie, sznurowane buty Dr. Martens. W wersji letniej wybierz tenisówki – sprawdzą się ponadczasowe białe Converse'y.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska