Solejka – ponadczasowa, plisowana spódnica. Lekka, zwiewna, długa do kolan, łydek lub kostek – urocza. Większość kobiet ją lubi, doceniają ją też projektanci, domy mody i popularne marki. Sprawdźmy, jak nosić solejkę.
Solejka to plisowana spódnica o kształcie litery A, najczęściej ma długość do połowy łydki. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa le soleil – słońce. Drobne zakładki w spódnicy uszytej z półkola układają się właśnie jak rozchodzące się promienie słońca.
Prawdziwa solejka powstaje z delikatnego, lekkiego materiału, skrojonego lekko skośnie. Solejka ma wiele zalet i jest bardzo lubiana przez kobiety w każdym wieku – dodaje figurze kobiecości i zwiewności, jest przewiewna, a modele z grubszych materiałów są idealne na jesień i zimę. Doskonale komponuje się ze sportowymi elementami garderoby, dlatego sprawnie wpisała się w modę uliczną.
Sprawdź również, jak wyglądaja modne sukienki etno.
W swoich kolekcjach solejkę zawsze mają projektanci – Hugo Boss, Liu Jo, Guess czy Desigual. Jest popularna i bardzo lubiana. Choć w zamierzeniu miała to być spódnica na specjalne wyjścia, to doskonale wygląda w połączeniu z bluzą z kapturem i trampkami. Wystarczy zmienić codzienne buty na sandałki na szpilkach i dodać wieczorową kopertówkę, żeby szybko i bez wysiłku stworzyć strój wieczorowy z solejką w roli głównej.
Ta wyjątkowa spódnica pasuje właściwie każdemu. Ale jak wiele ubrań, także i solejka najlepiej wygląda na kobietach wysokich, szczupłych, o wąskich biodrach i małych pośladkach. Jest tak, ponieważ solejka jest dość obszerna i gęsta – za sprawą plisek, które zwiększają optycznie i faktycznie obwód pasa i bioder, ponieważ zakładki rozchodzą się, rozszerzając ku dołowi.
Ale to nie znaczy, że kobiety o pełniejszych figurach muszą z niej zrezygnować. Przeciwnie. Solejka jest zwiewna i dobrze dobrana za sprawą kroju zbudowanego na pionowych liniach zakładek, nie obciąży ona sylwetki, lecz doda jej lekkości. Dopasowana do figury solejka może zadziałać wyszczuplająco, jeśli będzie miała odpowiednią długość, szerokość plisów oraz kolor.
Solejka jest tak urocza i kobieca, że doczekała się wielu wydań – powstaje z coraz bardziej zaskakujących tkanin. Popularne są modele z aksamitu lub weluru z domieszką włókien elastycznych, ciekawie wyglądają solejki z poliestrowych, błyszczących tkanin, powstają też nawet modele z grubej wełny i ultracienkiego tiulu.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska