Data publikacji:

Jak zmniejszyć za duże buty?

Co robić, gdy zakupione w sieci obuwie okazuje się za duże? Albo gdy skórzane buty z czasem rozciągają się i zmieniają rozmiar? Na szczęście nie musisz butów ani zwracać, ani wyrzucać – istnieje kilka sposobów na to, by je wygodnie nosić. Przeczytaj, jak zmniejszyć za duże buty szybko i tanio.

Polecamy: Jak usunąć wosk z ubrania?

jak zmniejszyć za duże buty

Wkładki do za dużych butów

Co robić, gdy wymarzone albo po prostu ulubione obuwie zsuwa się ze stopy? Jeśli chodzi o za duże buty o 1 rozmiar, to z zadaniem powinny „poradzić sobie” specjalne wkładki. Co prawda nie skrócą obuwia, ale sprawią, że stanie się ono znacznie ciaśniejsze, co często rozwiązuje sprawę.

Wkładka do za dużych butów może być wykonana na przykład z silikonu. Wybierz jak najgrubszą – idealna będzie np. jednocentymetrowa. Taka wkładka świetnie będzie nadawała się przede wszystkim do szpilek. Dodatkowa korzyść z jej umieszczenia to zwiększenie przyczepności stopy do obuwia.

Istnieją również skórzane wkładki do za dużych butów, które najbardziej nadają się do obuwia sportowego (do adidasów czy trampek). One również świetnie wypełniają stopę. Należy jednak pamiętać, że buty sportowe muszą być dobrze dopasowane – działanie wkładki warto więc połączyć z niżej opisanymi sposobami domowymi.

Za duże buty staną się ciaśniejsze również dzięki wkładkom filcowym. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że są one bardzo ciepłe, dlatego nadają się głównie do butów zimowych.

Zapiętki do za dużych butów

A może bardziej niż wkładki interesują cię zapiętki do za dużych butów? To specjalne gadżety, które przykleja się do wewnętrznej, tylnej części buta, dzięki czemu zmniejsza się on o rozmiar lub nawet dwa.

Najbardziej popularne i komfortowe są zapiętki piankowe oraz silikonowe. Jedne i drugie nie podrażniają skóry, zapewniają natychmiastowy komfort, nie odklejają się od buta ani nie zsuwają z niego.

Domowe sposoby na za duże buty

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć za duże buty – bez użycia dodatkowych akcesoriów, to wiedz, że i na to są sposoby. 

Za duże buty skórzane

Za duże buty ze skóry dość łatwo można zmniejszyć dzięki wodzie oraz gorącemu powietrzu.  Najpierw zmocz obuwie – możesz to zrobić np. przy pomocy spryskiwacza po płynie do mycia szyb (ważne jest, żeby namoczyć je równomiernie).

Następnie włącz suszarkę do włosów i zacznij nią suszyć buty, trzymając urządzenie w odległości około 10-20 cm. Kiedy buty będą już prawie suche, włóż w nie stopy i sprawdź, czy zmniejszyły się wystarczająco. Jeżeli nie – powtórz całą procedurę.  Ta metoda na za duże buty wymaga cierpliwości, ale jest naprawdę skuteczna. 

Sposoby na za duże buty sportowe

Jeśli to sportowe buty okazały się za duże, twoje zadanie będzie znacznie prostsze. Musisz tylko zmoczyć obuwie, a następnie włożyć je do elektronicznej suszarki na ubrania. Po około 30 minutach wyjmij je i sprawdź, czy skurczyły się wystarczająco. 

Co zrobić, jak buty są za duże, a w domu nie ma suszarki bębnowej? W takiej sytuacji musisz po prostu zastosować wcześniej opisaną metodę, czyli użyć zwykłej suszarki do włosów

Za duże buty z syntetycznych materiałów

Jeżeli twoje buty wykonane są z tzw. ekologicznej skóry, nie zmienią swojego rozmiaru zbyt szybko. Aby je zmniejszyć, musisz je najpierw moczyć przez godzinę (najlepiej w zimnej wodzie). Następnie zacznij je suszyć – nie w suszarce bębnowej, tylko suszarką do włosów.

Po 20 minutach znowu je zamocz na godzinę i znowu wysusz – powinny już skurczyć się o co najmniej jeden rozmiar. Jeśli jednak tak się nie dzieje, nie wyrzucaj ich, lecz oddaj do szewca. Specjalista szybko sprawi, że obuwie będzie tego rozmiaru, co trzeba.

Autor: Robert Wojtaś