Data publikacji:

Wiskoza: co to jest? Jaki to materiał?

Mówi się, że odzież to nasza druga skóra, dlatego powinniśmy stawiać na ubrania najwyższej jakości, które zapewnią uczucie komfortu i wygody. Jeśli jakość ubrań, które nosisz, leży ci na sercu, musisz dokonywać świadomych konsumenckich wyborów, czyli wiedzieć, co kryje się za nieco tajemniczymi nazwami tekstyliów i tkanin. Dziś pod lupę bierzemy viskozę – czy materiał wiskoza jest dobrej jakości? Czy warto na niego stawiać? Jakie ma wady i zalety?

Wszystko o wiskozie i tkaninach wiskozowych

Podczas zakupów spożywczych dokładnie czytasz skład produktów, które trafią do twojej lodówki lub korzystasz z aplikacji rozszyfrujecie te enigmatyczne nazwy? A czy równie często zaglądasz na metki ubrań lub sięgasz do składu materiałowego podanego na stronie internetowej?

Jeśli dotychczas tego nie robiłaś, czas najwyższy świadomie podchodzić do zakupów. Jeśli w składzie bluzek czy sukienek widzisz wiskozę, przekonaj się, czego możesz się spodziewać po tym materiale.

Co to jest wiskoza? Materiał sztuczny czy naturalny?

Wiskoza, materiał nazywany sztucznym jedwabiem, jest otrzymywany w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Głównym składnikiem wiskozy jest oczyszczona masa drzewna, najczęściej uzyskana z drewna iglastego np. świerkowego.

Trudno zaklasyfikować wiskozę jednoznacznie jako materiał naturalny lub sztuczny, bo chociaż do jej wykonania stosuje się naturalny surowiec, to niestety cały proces angażuje szereg skomplikowanych środków chemicznych.

Wiskoza może mieć różne oblicza – jej włókna do złudzenia mogą przypominać jedwab lub wełnę. Co jednak zaskakuje, wiskoza jest też materiałem bardzo przyjemnym w dotyku i przewiewnym, co znacznie różni ją od większości sztucznie uzyskiwanych odpowiedników.

Wady i zalety wiskozy. Czy wiskoza się rozciąga?

Na początek przyjrzyjmy się bliżej zaletom wiskozy. Przede wszystkim to przystępna cena – ubrania wykonane z tego materiału są najczęściej dostępne w niższych cenach, niż bawełniane czy wreszcie jedwabne odpowiedniki.

Co więcej, materiał jest przyjemny w dotyku i ma lekko połyskliwą powierzchnię, dlatego właśnie zaskarbił sobie miano sztucznego jedwabiu. Może zatem dać wrażenie luksusu w przystępnej cenie.
Na tym jednak nie kończą się zalety wiskozy – często porównuje się ją do bawełny, ponieważ jest miła w dotyku i zapewnia dobrą przewiewność, co przekłada się na poczucie komfortu podczas noszenia odzieży. Co więcej, wiskoza jest także rozciągliwa.

Ponadto materiał ładnie układa się na ciele, co dodatkowo podnosi walory estetyczne stylizacji. Na koniec tej wyliczanki plusów, jakie zapiszemy na konto wiskozy, warto wspomnieć, że materiał łatwo poddaje się barwieniu w procesie produkcji, dlatego sukienki i bluzki z wiskozy dostępne są w bogatej i żywej palecie kolorystycznej.

A jakie wady ma ten rodzaj włókna?


  • Niestety wiskoza nie jest wytrzymałym materiałem – dość szybko się mechaci i rozciąga, a szczególnie podatna na uszkodzenia tego typu jest pod wpływem wilgoci, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej czyszczenie jej na sucho.

  • Nie zaleca się miejscowego czyszczenia wiskozy w przypadku pojawienia się plam, ponieważ może to prowadzić do odbarwienia się tkaniny. 

  • Do tego trzeba jeszcze dodać, że materiał bardzo łatwo się gniecie – ubrania wykonane z wiskozy bardzo szybko poddają się zagnieceniom, które wyeliminujesz dopiero w trakcie prasowania. A to zadanie z kolei wcale nie jest takie łatwe i wymaga sporo pracy.

Jak prac, prasować i przechowywać ubrania z wiskozy?

Jeśli chcesz, aby twoje ubrania z wiskozy służyły ci w dobrym stanie przez długi czas, musisz dołożyć nieco starań do ich pielęgnacji. Wiskoza pranie zniesie całkiem dobrze, jeśli ustawisz niską temperaturę, najlepiej 30 stopni oraz ograniczysz wirowanie bębna do minimum – musisz pamiętać, że materiał jest podatny na rozciąganie zwłaszcza podczas kontaktu z wodą.

Zbyt duża ilość obrotów mogłaby niekorzystnie wpłynąć na kondycję wiskozy. Warto też zwrócić uwagę na to, z jakimi ubraniami wkładasz do pralki swoją wiskozową odzież. Jak już wiesz, ubrania tego typu są delikatne, dlatego unikaj łączenia ich w pralce z ciuchami z grubego i sztywnego materiału, wyposażonych w duże guziki, zamki itp.

Wiskoza prana zgodnie z tymi zasadami, powinna prezentować się dobrze przez długi czas.
Zwróć też uwagę na sposób, w jaki rozwieszasz ubrania wiskozowe na suszarce. Nie należy ich mocno strzepywać czy naciągać, ale najlepiej jest powiesić sukienki czy bluzki wykonane z tego materiału na wieszaku i uformować do naturalnej pozycji.

To pozwoli ci uniknąć pojawiania się odkształceń i rozciągania materiału. To kolejny prosty trik, który sprawi, ze wiskoza pranie zniesie w dobrym stanie.

Podobnie nie należy też zbyt zapędzać się z prasowaniem materiału. Zrezygnuj z najwyższych temperatur, ponieważ pod ich wpływem materiał może ucierpieć. Ustaw żelazko na średnią temperaturę i uzbrój się w cierpliwość – tkaniny wiskozowe prasuje się dość długo.

Na koniec jeszcze musisz zadbać o właściwe przechowywanie odzieży wykonanej z wiskozy. Najlepiej jest umieścić ją na półkach, a nie na wieszakach, co wynika z podatności na rozciąganie – wisząc na wieszakach przez dłuższy czas odzież mogłaby się odkształcać pod wpływem swojego własnego ciężaru.

Czy warto postawić na wiskozę? Jak najbardziej, zwłaszcza jeśli producenci zaznaczają, że ich produkty zostały wykonane z poszanowaniem dla środowiska, czyli przy ograniczeniu emisji środków chemicznych.

Wiskoza może być dobrym zamiennikiem dla drogich szlachetnych materiałów i zapewnić ci duże poczucie komfortu. A przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu odzieży z wiskozy, będą ci one służyć w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny