Data publikacji:

Bandanka na włosy: jaką wybrać? Propozycje fryzur z bandaną

Zbyt długa grzywka? Kosmyki wpadające do oczu? Rozsypująca się fryzura, gdy chcesz, by układała się gładko? Bandanka na włosy rozwiąże problemy. Podpowiadamy, jakie fryzury stworzyć z bandaną w roli głównej.
bandanka
Bandana czy bandama? Przez „n” czy „m”? Zanim przejdziemy do przeglądu fryzur, warto rozwiać wątpliwości. Według Wikipedii oraz Słownika Języka Polskiego, bandana to trójkątna lub kwadratowa chusta, którą wiąże się na głowie. Zaś Bandama to rzeka na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej. Proste, prawda?


Bandanka na włosach lub cała chusta to od zawsze znak rozpoznawczy letnich kolekcji włoskiego duetu Dolce & Gabbana – w ich wydaniu na głowie zawsze musi się sporo dziać, dużo powinno być kolorów i wzorów, kwiatów, liści i ozdób. Włoska bandanka na włosy będzie miała perły lub złote guziki, wiązania i kokardy. Włosi lubią mocne barwy – żółty, pomarańczowy, a ostatnio także zielony. Bandanka w wersji klasycznej jest jednak prosta i oszczędna – sama w sobie jest ozdobą. Można wiązać ją na wiele sposobów i tworzyć z nią ciekawe fryzury.

Jeśli bandana – to oczywiście wzór Paisley. Skąd się wziął?

Wzór zakręconych łez pochodzi z Iranu, jest też wciąż bardzo popularny na Bliskim Wschodzie. U nas łezkę nazywa się czasem wzorem tureckim. Zaś nazwa Paisley pochodzi od szkockiego miasta, w którym w XVIII wieku zaczęto produkować tę tkaninę, wzorując się na sprowadzonej przez Kompanię Wschodnioindyjską, zrzeszającą brytyjskich przedsiębiorców. Wzór zadomowił się zarówno na królewskich salonach, jak i wśród zwykłych ludzi.

Jest piękny, radosny, prosty, a co do pochodzenia łezki toczą się spory – jedni uważają, że pierwowzorem był owoc mango, inni – że migdał. Kultowy Paisley to wzór, który przyjął się w wielu subkulturach – od kolorowych hipisów, przez motocyklistów w skórzanych ramoneskach, aż po kobiecy styl pin-up oraz nowojorskich raperów i gangsterów.

Bandana na włosy w stylu pin-up girl

Określeniem pin-up girl nazywano styl kobiet pojawiających się na plakatach w latach 40. i 50. ubiegłego wieku – pozowały w rozkloszowanych sukienkach, ale z widoczną skąpą bielizną. Mężczyźni przypinali plakaty na ścianach (słowo pin-up oznacza w języku angielskim „przypiąć”). To właśnie dzięki nim bandanka zawiązana na supełek na czubku głowy stała się tak popularna w kulturze masowej.

Najlepiej wygląda ta w kolorze czerwonym, zwłaszcza jeśli połączymy ją z czerwienią pomadki do ust. Elegancka pin-up girl dobrałaby jeszcze sukienkę w grochy i lakierowane szpilki na wysokich obcasach, a w wersji domowej zastąpi ją jeansową koszulą i czarnymi rurkami. Styl z bandanką na wysoko upiętym koku szczególnie lubiła też piosenkarka Amy Winehouse, bandanki z supełkiem nosi też pisarka Sylwia Chutnik.

Bandanka na włosach w hipisowskim stylu lat 70.

Hipisowski sposób noszenia chusty na włosach sugeruje, by chustę złożyć w prostokąt i przewiązać nią czoło na wysokości tuż ponad uszami – tak nosił ją John Lennon. Można też tę samą prostokątną chustę związać pod włosami, zaplatając końcówki w warkocz lub związać pod kucykiem na supeł, puszczając wolno końce bandanki. Możesz też owinąć kok bandanką albo zawiązać na kucyku. Szczególnie dobrze w styl hippie wpiszą się bandany z nadrukami florystycznymi – kwiaty, liście, drzewa. Do takich wiązań pasować będą kolorowe sukienki, dzwony i kamizelki oraz torby z frędzlami.

Piratka z zasłoniętym czołem, motocyklistka czy uczestniczka festiwalu?

Jack Sparrow z filmu „Piraci z Karaibów” nie powstydziłby się tego sposobu wiązania chusty – zasłonięte czoło, by włosy nie przeszkadzały, kiedy np. będziesz pływać na łodzi lub desce. Ale wiązanie złożonej w trójkąt bandany na włosach – a dokładniej na czole – sprawdzi się także na letnich koncertach festiwalowych. To także popularny sposób wiązania chusty przez osoby jeżdżące na motocyklach – bandanka chroni głowę przed nadmiernym poceniem się skóry głowy i przed ewentualnymi śladami uciskającego kasku.

Bandanka na czole daje sporo możliwości stylizacyjnych – dobrze będzie wyglądać z jeansową kurtką, kabaretkami i glanami w rockowym stylu, ale też z białymi szortami i trampkami lub z długą sukienką z szarej dresówki.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska