Data modyfikacji:

10 czynników, które osłabiają twoje paznokcie

Twoje paznokcie są kruche, cienkie i się rozwarstwiają? Istnieje długa lista powodów, które mogą się do tego przyczyniać. Nie brakuje również rozwiązań, które szybko pomogą uporać się z problemem łamliwych paznokci. Znajdź przyczynę kłopotu i pozbądź się go!

Przeczytaj również: Modne paznokcie na lato 2019

Najlepsze odżywki do paznokci

Mocne i zdrowe paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dla lepszego efektu warto stosować odżywkę wzmacniającą. Jaką odżywkę do paznokci wybrać? Sprawdź nasze propozycje:

  1. Regenerum, serum do paznokci
  2. Arkada, kolagenowe serum do paznokci
  3. Novophane, krem do paznokci
  4. Long 4 lashes, wzmacniające serum do paznokci
  5. Mar-kos duogel, aktywator keratyny

Prawidłowy wzrost paznokci – jak przebiega?

Paznokcie stworzone są z tego samego budulca co włosy, a mianowicie – keratyny. Rosną średnio o 1 mm tygodniowo. Na szybkość ich wzrostu ma wpływ m.in. wiek. Zauważono, że paznokcie u ludzi młodszych rosną znacznie szybciej. Wzrost ulega spowolnieniu mniej więcej po 40. roku życia.

Co powinno cię zaniepokoić?

Wszelkie problemy z paznokciami, takie jak kruchość, przebarwienia płytki, bruzdy, mogą być oznakami wielu chorób i niedoborów. Zanim zaczniesz szukać kosmetycznego rozwiązania problemu słabych paznokci, upewnij się, że nie stoi za nimi poważniejsza przyczyna zdrowotna.

10 przyczyn słabych i łamliwych paznokci

Jeśli przyczyny złego wyglądu paznokci nie dopatrujesz się w swoim stanie zdrowia, najprawdopodobniej popełniasz jeden z błędów, które uniemożliwiają zachowanie dobrej kondycji paznokci. Warto przeanalizować poniższe przewinienia i zmienić codzienne nawyki.

1. Zła dieta

Bardzo częstym powodem słabych paznokci jest niedobór witamin. Paznokcie nie są bardzo wymagające, jeśli chodzi o dostarczanie im substancji odżywczych, jednak dla elastyczności i dobrej struktury niezbędne są witaminy z grupy B, jak również witamina A i C. Nadmierna łamliwość może być również oznaką niedoboru ważnych pierwiastków, jak np. magnez, wapń, potas. Zadbaj o zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę, a stan twoich paznokci z czasem ulegnie poprawie.

2. Zbyt małe nawodnienie

Twoje całe ciało wymaga odpowiedniego nawodnienia. Aby je uzyskać, musisz pić minimum 1,5 l wody mineralnej dziennie. Skóra, włosy i paznokcie są jednak nawadniane w ostatniej kolejności – dlatego niedostateczna ilość wody może odbić się na ich wyglądzie. Kruchość i łamliwość paznokci może być oznaką, że po prostu pijesz zbyt mało.

3. Styczność ze środkami chemicznymi

Wykonujesz prace domowe bez rękawiczek? To prosta droga do słabych paznokci i zniszczonej skóry dłoni. Zmywając, ścierając kurze czy myjąc okna, pamiętaj o ochronie paznokci przed detergentami.

4. Źle dobrany pilnik

Jeśli używasz metalowego pilnika, nie dziw się, że paznokcie strzępią się i łamią. Pilniczki z metalu są zbyt agresywne dla płytki paznokciowej. Zamień je na szklane lub papierowe. Pamiętaj o odpowiedniej technice piłowania – rób to tylko w jednym kierunku.

5. Nadmierne polerowanie

Gdy namiętnie polerujesz płytkę podczas każdego manicure, sprawiasz, że staje się cieńsza, a tym samym mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Delikatne zmatowienie płytki przed nałożeniem lakieru nie zaszkodzi, jednak zachowaj umiar!

6. Brak podkładu pod lakierem

Przed pomalowaniem paznokci lakierem nie używasz odżywki? Jeśli tak, narażasz je na kontakt z kolejną niekorzystną dla ich kondycji substancją. Pamiętaj, aby przed nałożeniem lakieru kolorowego zawsze stosować bazę, która odseparuje od niego paznokieć.

7. Manicure hybrydowy

Same lakiery hybrydowe nie wpływają na płytkę paznokcia źle – w wielu przypadkach mogą ją nawet wzmocnić. Jednak to, co niszczy paznokcie, to aceton, służący do zmywania hybrydy. A manicure trzeba przecież odświeżać … Staraj się zmieniać hybrydę jak najrzadziej, a co jakiś czas funduj paznokciom chwilę wytchnienia od tej metody zdobienia.

8. Obgryzanie i skubanie

Korci cię, gdy widzisz zadziorek? Sięgnij po cążki lub pilnik i usuń go w prawidłowy sposób. Obgryzanie i skubanie tylko pogłębia zniszczenia!

9. Pisanie na komputerze

Wiele kobiet pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy, że ich zajęcie może być przyczyną łamliwych paznokci. Stukanie płytką paznokciową o klawisze przez kilka godzin na pewno nie wpływa na nią korzystnie. Podczas pisania staraj się używać nie paznokci, a opuszków palców.

10. Skrajne temperatury

Zarówno mróz, jak i upał mogą osłabiać strukturę paznokcia. Zimą nie zapominaj o rękawiczkach, z kolei latem – o smarowaniu dłoni kremem z filtrem.

Najlepsze odżywki dla słabych paznokci

Poza wyeliminowaniem codziennych błędów paznokcie wzmocnisz, używając dobrej odżywki. Znajdź swój typ na poniższej liście.

1. Regenerum, serum do paznokci

Wzmacnia paznokcie i poprawia ich koloryt. Jest bogate w witaminy A i E, które regenerują płytkę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.

2. Arkada, kolagenowe serum do paznokcii

Serum Arkada bazuje na kolagenie, który znacznie poprawia elastyczność płytki. Dodatkowo znajdziesz w nim olejek z drzewa herbacianego, działający przeciwzapalnie i wzmacniająco. Wskazówka: serum można stosować równiez na skórę twarzy!

3. Novophane, krem do paznokci

Ten krem pomoże ci zadbać nie tylko o płytkę paznokci, ale i okalające je skórki. Zawiera glicerynę i wosk pszczeli, które ograniczają utratę wody. Efektem stosowania kremu są bardziej elastyczne i odporne na złamania paznokcie.

4. Long 4 lashes, wzmacniające serum do paznokci

Serum wspomaga syntezę keratyny w paznokciu, dzięki czemu staje się on bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dodatek olejku migdałowego sprawia, że serum można stosować również na skórki.

5. Mar-kos duogel, aktywator keratyny

Odżywka wspomagająca wzrost paznokcia i wypełniająca ubytki. Polecana szczególnie po zdjęciu manicure żelowego i hybrydowego.

Piękne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Czas zadbać, by zawsze i wszędzie prezentowały się nienagannie.

Autorka: Joanna Stanuch